Robotické vysavače dobré leda pro kočku

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Máte doma robotický vysavač a jste přesvědčená o tom, že dokáže kvalitně uklidit? Pak raději nečtěte dále.

Když se na českém trhu objevily první robotické vysavače, mnozí se zaradovali, že už jednou provždy odloží klasický vysavač a odpadne tak nepříjemné vysávání. Stačí jen před odchodem zmáčknout knoflík a odpoledne se vracíte do uklizeného bytu. Nezávislý test časopisu dTest ale prokázal, že se o plnohodnotnou náhradu běžných vysavačů nejedná.

„Víme, že čeští spotřebitelé na robotické vysavače nedají dopustit, ale výsledky testů jsou zřejmé; výkony většiny robotů jsou skutečně slabé a nečistoty v bytě řádně neodstraní,“ shrnuje redaktor časopisu dTest Jan Hrouda. Nedostatky se projevily především při odstraňování nečistot podél stěn a v rozích a obecně spíše na podlahách s koberci.

Většinu modelů, které dTest otestoval, lze bohužel charakterizovat spíše slovy „pro kočku“, a to mnohdy doslova, jak dokazují četná videa na YouTube. „Pokud ale spotřebitelé mají doma zvířecí mazlíčky, je dobré vědět, že ve zkoušce odstraňování chlupů z koberců propadla většina výrobků,“ dodává humorným videím realističtější kontury Hrouda.

Pokud stále uvažujete o koupi robotického vysavače, v každém případě se vyvarujte nejlevnějších modelů bez hlavního rotačního kartáče, který nametá nečistoty k vysávacímu otvoru. Výkony takových modelů jsou ještě slabší.

Samočinné vysavače jsou napájeny z akumulátorů, které se ve většině případů dobíjejí v nabíjecí stanici. Do té přístroje obvykle zamíří po skončení práce či v momentě, kdy baterie dochází. Sledujte provozní dobu na jedno nabití a rovněž dobu nabíjení. V těchto parametrech jsou u jednotlivých modelů značné rozdíly. A ne každý model si pamatuje, kde před vybitím skončil s úklidem.

Praktický je časovač umožňující naprogramovat robota, aby se dal úklidu, až nebudete doma. Pro omezení pohybu vysavače slouží buď magnetické pásky, které umístíte na podlahu či pod koberec. Modernější variantu představují tzv. virtuální zdi, malá zařízení vysílající infračervený paprsek a vytvářející tak neviditelnou bariéru. Nejpokročilejší možností jsou virtuální majáky, které se po uplynutí určité doby deaktivují a vpustí robota dál, což umožňuje efektivnější rozvržení práce.

Dále se robotické vysavače liší počtem a sofistikovaností režimů čištění; někdy je možné nastavit, aby se robot například zaměřil na konkrétní místo nebo pokryl celou oblast. U některých modelů se vybírá metoda pohybu (podél zdí, dle určitého vzorce), jiné svůj pohyb volí zcela automaticky. V “inteligenci” robotů jsou zkrátka značné rozdíly. Většina modelů je vybavena senzory bránícími v pádu ze schodů, různě řešený bývá kolizní systém, liší se schopnosti robotů poradit si s překážkami v podobě elektrických kabelů, přechodů mezi tvrdými podlahami a koberci atd.

Přihlásit