Umělá sladidla aneb zrádná nula

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2011

Reklamní upoutávky nula procent cukru na potraviny se syntetickými sladidly mohou ukrývat čertovo kopýtko.

I když jsou umělá sladidla nízkoenergetická nebo zcela bez kalorií, může se po nich tloustnout, protože nepotlačují chuť k jídlu. Pocit hladu pak zhusta bývá kompenzován příjmem dalších potravin.

Umělá sladidla jsou mnohonásobně sladší než cukr, takže se jich přidává do potravin jen velmi malé množství. Smí se používat jen ta, která byla schválená Evropskou komisí jako bezpečná pro zdraví a tento souhlas podléhá pravidelné revizi. Označují se mezinárodním kódem E s příslušným číslem, pod kterým jsou zařazena na seznamu schválených přídatných látek v potravinách. Pro každé ze syntetických sladidel zdravotníci stanovili tzv. bezpečnou denní dávku (ADI), která udává, kolik miligramů dané látky lze denně maximálně přijmout na kilogram tělesné hmotnosti.

 

Umělá sladidla se nesmí používat k výrobě potravin pro kojence a malé děti.

 

Sacharin (E 954)

Světově nejvyužívanější a v přepočtu na sladivost také nejlevnější umělé sladidlo. Je až pětsetkrát sladší než cukr a padesátkrát levnější; jeho cena v přepočtu na jednotku sladivosti činí pouhá dvě procenta z ceny cukru. Užívá se ve směsných sladidlech, čímž se zmírňuje jeho nahořklá kovová pachuť. Nemá žádnou energetickou hodnotu. Rozpouští se výborně ve vodě, uplatňuje se při vaření, pečení a konzervování. Užívá se k úpravě chuti léků, zubních past, ústních vod, žvýkaček a dietních potravin.

Sacharin a jeho soli mají různé obchodní názvy: Sweet´N Low, Sweet Twin, Sugar Twin, ASSUGRIN®, CLIO®, DIAMANT®, SUALIN®, DIANER®, KANDISIN®.

 

Aspartam (E 951)

Druhé nejpoužívanější umělé sladidlo, dvěstěkrát sladší než cukr, bez nahořklé pachuti. V těle se rozkládá na původní složky, z nichž jednou je fenylalanin, proto ho nemohou užívat lidé trpící fenylketonurií. Na výrobcích s aspar tamem musí být upozornění, že obsahují fenylalanin. Aspartam se nehodí na vaření a pečení, protože je stabilní jen do teploty 80 °C. Má široké uplatnění v tvarohových krémech, jogurtech, pudincích, omáčkách, salátových nálevech, nealkoholických nápojích a žvýkačkách.

Aspartam má různé obchodní názvy: NutraSweet, Equal, DIAVITA®, NUTRA-SWEET®, SUPRASWEET®, FAN SWEET®, VITAR SWEET®, SULAR®, ASSUGRIN®, IRBIS SWEET®, DIACHROM®.

 

Kyselina cyklámová a její soli cyklamáty (E 952)

Třetí nejpoužívanější umělé sladidlo na světě. Cyklamáty jsou dvacetkrát až třicetkrát sladší než cukr, nemají žádnou energetickou hodnotu. Protože se vyznačují přirozeně sladkou chutí, kombinují se se sacharinem, čímž se potlačí jeho nepříjemná pachuť. Stabilita cyklamátů při vyšších teplotách je předurčuje k využití v potravinářském průmyslu, zejména v nealkoholických nápojích.

Cyklamát najdeme pod obchodními názvy: CLIO®, KANDISIN®, DUKARIL®, SPOLARIN®.

 

Acesulfam K (E 950)

Velmi dobře rozpustný ve vodě, stabilní v širokém rozmezí teplot a dá se dlouhodobě skladovat. Ani po deseti letech skladování na světle se nezjistily změny obsahu a sladivosti. V lidském těle se nemetabolizuje a je vylučován v nezměněném stavu. Používá se jako stolní sladidlo a při výrobě dezertů, jogurtů, zmrzliny, cukrovinek a nealkoholických nápojů.

Obchodní názvy jsou: Sunett, Sweet One, NUTRINOVA®, SUPRASWEET®, FAN®, SULAR®, ASSUGRIN®, DIA VITA®, KANDISIN®.

 

Sukralóza (E 955)

Má čistou, cukru podobnou chuť a je stabilní i při vysokých teplotách. Jejímu rozšíření brání poměrně vysoká cena, která na jednotku sladivosti představuje 52 procent ceny cukru. V kombinaci s vysokofruktózovým kukuřičným sirupem (HFCS) je její sladivost až osmsetkrát vyšší než sacharózy. Sukralóza se v těle nerozkládá a vylučuje se z organismu v nezměněném stavu.

Obchodní název je Splenda.

 

Taumatin (E 957)

Bílkovinové sladidlo rostlinného původu izolované z bobulí africké rostliny Thaumatococcus danielli. Rozpouští se dobře ve vodě a v těle se rozkládá jako jiné bílkoviny. Jako sladidlo je povoleno v mrazených výrobcích a cukrovinkách a jako zvýrazňovač chuti v nealkoholických nápojích, dezertech a mléčných výrobcích.

Obchodní názvy: Talin®, AmCaSuctin.

 

Neotam (E 961)

Nejnověji schválené umělé sladidlo v EU. Má čistou sladkou chuť, podobnou sacharóze a je tepelně stabilní. Pro svou enormní sladivost – až 13tisíckrát vyšší než řepný cukr – se přidává do potravin ve velmi nízké koncentraci. EU povoluje jeho použití v nealkoholických nápojích, dezertech, cukrovinkách a žvýkačkách.

 

Steviozid (E 960)

Výtažek z listů stévie, což je rostlina pěstovaná především v Číně. Krystalické či práškové sladidlo bílé barvy je dobře rozpustné ve vodě a alkoholu, nerozkládá se až do teploty 250 °C. Nepodléhá fermentaci, v lidském organismu se nerozkládá ani nemetabolizuje. Evropský úřad pro potraviny (EFSA) vydal oficiální stanovisko o bezpečnosti použití steviozidu pro potravinářská aditiva v dubnu 2010. Už v září 2009 byl přípravek registrován ve Francii a například Coca-cola France tam začala stévií sladit nápoj Fanta již tři měsíce poté.

V Japonsku se přípravek přidává do zubní pasty pro děti, protože snižuje výskyt zubního kazu. V USA byla stévie zpočátku povolena jen jako dietetický doplněk, pak ji v roce 2008 tamní Federální úřad pro potraviny (FDA) schválil jako nekalorické sladidlo pod názvem Rebiana.

Obchodní názvy: Rebiana, Truvia, PureVia.

 

Objemová nízkoenergetická sladidla (polyoly)

Mají čistou chuť, nahrazují ve výrobcích chybějící objem po sacharóze, zlepšují texturu a vjem chuti v ústech, kde zpravidla vyvolávají pocit chladu. Jsou méně kalorická než cukr a nepodporují vznik zubního kazu. Ve vyšších dávkách mohou mít laxativní (průjmový) účinek.

 

Erytritol (E 968)

Patří k nově povoleným přípravkům s univerzálním využitím od nápojů přes cukrovinky po pečivo. Výrobkům dodává potřebný objem, protože má jen 70procentní sladivost v porovnání s cukrem, ale zanedbatelnou kalorickou hodnotu. Zlepšuje senzorické vlastnosti potravin, dodává jim plnost chuti a maskuje hořkost. V čokoládách bez cukru lze s jeho pomocí redukovat obsah energie až o 30 procent, navíc jim dodává lesk. Ve žvýkačkách bez cukru působí erytritol chladivým efektem, což se projevuje pocitem svěžesti. Většina erytritolu se z těla vylučuje v nezměněné formě, část se v tlustém střevě mikrobiálně fermentuje na mastné kyseliny.

Obchodní název je Eridex.

 

Další používaná sladidla
Izomalt (E 953) se vyrábí pod obchodním názvem Palatinit a Boneo-Palatinit.
Maltitol (E 965) se vyrábí hydrogenací maltózy, což je cukr z obilného škrobu a má obchodní název Maltisorb nebo Maltisweet.
Manitol (E 421) má obchodní název Osmitrol.
Sorbitol (E 420) se používá do žvýkaček a má obchodní název DIAVITA®, SORBIT®.
Xylitol (E 967) najdeme ve žvýkačkách, které mají zabraňovat zubnímu kazu. Je přírodního původu, lze ho extrahovat z břízy, malin, švestek a kukuřice, ale vyrábí se synteticky pod obchodním názvem Puritol, XyliSmart.

 

Příště: Hnědý nebo bílý cukr?


Přihlásit