Fejeton: Instantní balík

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2011

Milovaná dcero, máma i já ti děkujeme za ten balík, oni nám teda letos zrušili poštu, a tak jsem pro něj musel až do Ptakoles autobusem, poněvadž nám taky zrušili vlak, ale to nevadí, přivstal jsem si a večer v půl šestý, než se smrklo, už jsem byl zase doma, to sis neměla dělat takovou škodu...

Nejdřív jsme mysleli, že byste na tu zlatou svatbu mohli přiject i s dětma, to je let, co jsme je neviděli, ale máte moc práce, jak je ta krize, já to furt vidím v televizi a jde mi z toho hlava šejdrem, hlavně abyste se udrželi a byli zdraví. Stejně to žádná velká sláva nebyla, akorát starosta přišel a měl řeč.

Ale to vás muselo stát peněz, takovýho jídla a pochoutek, aby se to nezkazilo,říkala Kasíková, naštěstí je to všechno v těch pytlíkách, něco ti teda povím, Květuš, já nevím. Na polívky nejsem vůbec, vždyť mě znáš, akorát prdelačku, tu si dám, jenže ta v těch instantních pytlíkách nebyla, instantní bramborová kaše, instantní čínský nudle, oni nás ty Číňani úplně zaplaví, já mám i bačkory made in China, představ si to.

Akorát kafe, na to si potrpím, i když máma tvrdí, že mi nedělá dobře na tlak, jo houbeles, tak jsem byl natěšenej, že v tom balíku je ho celá piksla, a hned jsem ho okusil. Instantní bylo, to se ví, já nechápu, co na tom lidi maj, Kasíková říkala, že se vyrábí z lógru, ale tomu moc nevěřím, to by muselo chutnat líp, promiň, milovaná dcero. Když byla válka, tak člověk o kafe nezavadil, to už nemůžeš pamatovat, ale my jsme s Kalousem chodili do lesa na bukvice, který jsme pak pražili u nich na kamnech a mleli u nás na mlejnku, poněvadž Kalous ho měl zlámanej. Ani nám to potom neuznali jako odbojovou činnost, ale když se to zalilo horkou vodou, vypadalo to skoro jako kafe a chutnalo to… no to instantní od tebe bylo o maličko lepší, asi k těm bukvicím ještě něco přidávají, nějaký éčka, jak taky pořád strašej v televizi.

Byl jsem z toho tak ohromenej, že jsem s hrnkem hned začerstva letěl ke Kalousovi, aby taky ochutnal, jestli se nemejlím, úplně jsem zapomněl, že on už je deset let mrtvej, představ si to, Květuš. Tak jsem to potom chrstnul pašíkovi do koryta, poněvadž už stejně bylo studený, druhej den ráno bylo po něm. To mi úplně zkazilo chuť, tak už mi instant neposílej, milovaná dcero.

Jinak jsme zaplaťpánbu zdrávi, akorát máma si naříká na nohy, holt už máme svoje roky.

Tvůj milovaný otec

Pazourek Jan

 

Květuš, jsi moc hodná, na tátu nedej, to prase mělo normálně červenku, Kasíková to taky říkala. Dávejte na sebe pozor, abychom nakonec všichni nemuseli sedět a pít to ouzo jako v Řecku, nevíš, Květuš, co to je, taky něco instantního?

Tvá milovaná matka

Pazourková Marie


Přihlásit