Ovocné nápoje: Pozor na obsah primárních surovin i cukru

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2020 Obsah březnového dTestu

Publikováno v časopise 2/2008

Chceme-li dosáhnout maximálního účinku pro organismus pozitivních látek, které jsou obsaženy v ovoci nebo zelenině, měli bychom tyto plody přírody konzumovat především v přirozené čerstvé a tuhé formě. Nápoji jakéhokoli typu nelze skutečné ovoce a zeleninu nahradit, nehledě na to, že některé rádoby ovocné nápoje kolem deklarované suroviny prošly opravdu jen ve velmi velké vzdálenosti.

Základní rozdělení

Zákon, respektive příslušná vyhláška týkající se nealkoholických nápojů, rozlišuje v zásadě tři kategorie ovocných a zeleninových nápojů podle obsahu ovocné složky.
Nejkvalitnější z tohoto pohledu jsou „stoprocentní šťávy“ (takhle by měl být správně výrobek označen), které musí být vyrobeny pouze z ovocných a zeleninových šťáv, do nichž nebyla přidána žádná voda a obsahují tak výhradně ovocnou nebo zeleninovou šťávu z jednoho nebo více druhů ovoce. Tyto nápoje se také označují jako 100%, juice nebo džus. Faktem ale je, že džus není žádný oficiální legislativní pojem, takže zmíněných 100 % ovocno-zeleninových šťáv v podstatě obsahovat nemusí.
Pokud je nealkoholický nápoj označen slovem „nektar“, pak musí – podle druhu použitého ovoce – obsahovat minimálně 25 až 50 procent ovocného podílu. Například citrónový nektar musí obsahovat nejméně 25 procent citrónové šťávy, zatímco pomerančový, hruškový nebo broskvový nektar 50 procent šťávy z příslušného ovoce.
Třetí kategorií jsou „ovocné nápoje“, u kterých je většinou obsah ovocné složky nižší než u ovocných šťáv a nektarů.


Přihlásit