Svíčky dekor

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2021 Obsah záříjového dTestu

Publikováno v časopise 2/2008

V hřbitovní lampě dohořívá svíčka, najednou dochází k explozi a kousky rozžhaveného skla zasáhnou lidi, kteří buď kolem hrobu procházejí, nebo upravují či postávají u hrobů sousedních. Nebo: Rozžhavené kousky lampy zapadají do uschlých věnců či jiných dekorací, dochází k jejich vzplanutí, oheň se šíří, zasahuje spadané suché listí, začíná hořet přeschlý tis… Nevěříte, že by se toto mohlo stát? Ale ano, když se koupíte nebezpečné hřbitovní svíčky.

Když jsme si svíčky koncem listopadu loňského roku prohlíželi v jedné z pražských prodejen PLUS-DISCOUNT, všimli jsme si nepatrného rozdílu. Některé svíčky byly vyrobeny z bílého a hladkého parafínu, na některé byl použit parafín krémové barvy s hrubší strukturou (jakoby v něm byla zrnka). Na každém balení (po 8 kusech) bylo upozornění: „Určeno výhradně pro venkovní použití! Zapalujte na nehořlavé podložce.“ Výrobce hřbitovních svíček Dekor není uveden, spotřebitel se pouze dozvídá: „Vyrobeno v ČR pro: PLUS-DISCOUNT spol. s r.o.“
Na nehořlavých podložkách jsme zapálili svíčky s bílým a krémovým parafínem. Během hoření jsme několikrát kontrolovali teplotu černých umělohmotných kalíšků; nerozpalovaly se.
Hřbitovní svíčka s bílým parafínem: po dohoření zůstal kalíšek celistvý bez známek poškození, kulatý plíšek, na kterém byl připevněn knot, nezměnil polohu.
Hřbitovní svíčka s krémovým parafínem: při dohořívání se začal stáčet rozpálený kulatý plíšek a nořil se do dna kalíšku. Zakrátko umělá hmota kalíšku vzplanula.
Není obvyklou jakostí a užitnou vlastností svíček, nejenom těch hřbitovních, aby shořel i jejich obal – kalíšek. Hřbitovní svíčky Dekor s krémovým parafínem z tohoto pohledu nevyhovují, jedná se o výrobek, který trpí vadou. Ačkoliv byl PLUS-DISCOUNT upozorněn na nekvalitní svíčky a ačkoliv v srpnu loňského roku slíbil prověření kvality výrobku, k žádné nápravě, jak je vidět, nedošlo. Prodávající se tak dále dopouští porušování právní povinnosti vůči kupujícím – prodej vadného výrobku.
Je obvyklé, že hřbitovní svíčky se dávají do hřbitovních lamp; podmínky venkovního užití a nehořlavé podložky jsou dodrženy. Vada výrobku vede k explozi lamp (případně krytů svíček), neboť hořením kelímku vzniká žár, kterému je nadměrně vystaveno zejména sklo lamp. Příčinná souvislost mezi vadným výrobkem a vznikem škody existuje, prodávající by se jen stěží zbavil své odpovědnosti nahradit vzniklou škodu.
Hřbitovní svíčky Dekor s krémovým parafínem mohou být i potenciálně nebezpečným výrobkem. Co by se mohlo stát? V hřbitovní lampě dohořívá svíčka, vzplane kelímek, dochází k explozi a kousky rozžhaveného skla zasáhnou lidi, kteří buď kolem hrobu procházejí, nebo upravují či postávají u hrobů sousedních. Nebo: Rozžhavené kousky lampy zapadají do uschlých věnců či jiných dekorací, dochází k jejich vzplanutí, oheň se šíří, zasahuje spadané suché listí, začíná hořet přeschlý tis… To, že tyto katastrofické důsledky zatím nikde nestaly, ještě neznamená, že se stát mohou.

Přihlásit