dTest: Robotické vysavače – jsou skutečně pro kočku?

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2023 Obsah únorového dTestu

Vydáno: 30.9.2011   

V českých domácnostech se staly velmi populárními robotické vysavače. Mnozí se zaradovali, že už jednou provždy odloží klasický vysavač a odpadne tak nepříjemné vysávání. Stačí jen před odchodem zmáčknout knoflík a odpoledne se vracíte do uklizeného bytu. Test ale prokázal, že se o plnohodnotnou náhradu běžných vysavačů nejedná. A některé modely jsou skutečně jen pro kočku.

„Víme, že čeští spotřebitelé na robotické vysavače nedají dopustit, ale výsledky testů jsou zřejmé; výkony většiny robotů jsou skutečně slabé a nečistoty v bytě řádně neodstraní,“ shrnuje výsledky testu redaktor časopisu dTest Jan Hrouda. Nedostatky se projevily především při odstraňování nečistot podél stěn a v rozích a obecně spíše na podlahách s koberci.

Na základě výsledku testů časopis dTest nedoporučil jednoznačně žádný z modelů.  Z výsledků ovšem vyplývá, že modely Roomba značky iRobot si lépe než ostatní poradily s odstraňováním nečistot, zejména z tvrdých podlah, a špatně si v tomto ohledu nevedl ani LG VR5902LVM Hom-Bot. Mezi jednotlivými roboty ale existují značné rozdíly a řada z nich získala pouze dostatečné, či nedostatečné hodnocení. A ani nejlépe umístěné výrobky v testu nedosáhly na lepší hodnocení než uspokojivé. „I když jsme pro roboty nastavili mírnější kritéria než pro klasické vysavače, jejich výsledky nejsou přesto nijak oslnivé,“ komentuje dále výsledky Hrouda.

Modely, které v testu dopadly dostatečně či nedostatečně, a je jich většina, lze bohužel charakterizovat spíše slovy „pro kočku“, a to mnohdy doslova, jak dokazují četná videa na YouTube. „Pokud ale spotřebitelé mají doma zvířecí mazlíčky, je dobré vědět, že ve zkoušce odstraňování chlupů z koberců propadla většina výrobků,“ uzavírá Hrouda.

Podrobné informace jsou přístupné také na www.dtest.cz/clanek-1845/test-robotickych-vysavacu-2011
Časopis dTest dále přináší ve vydání 9/2011 test kečupů, myček nádobí a digitálních fotoaparátů.

Kontakty:
Jan Hrouda, hrouda@dtest.cz; tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.
Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 530 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 546 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit