Všechno je možné s mužem, který voní tím pravým antiperspirantem...

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2021 Obsah záříjového dTestu

Zápach od potu je věc, která nás může ve společnosti snadno diskreditovat. Samotná sprcha a čisté oblečení  tvorbě potu nezabrání. Pomohou antiperspiranty, deodoranty s účinkem proti pocení? Jak ukázal test, ne všechny umí efektivně omezit zápach a potlačit pocení.

Stejně jako ostatní kosmetika, jsou antiperspiranty předmětem intenzivní reklamy. Ty současné slibují ochranu až po dobu 48 hodin, kdy mají umět zabránit pocení a bojovat proti zápachu. Nemohli jsme se tedy nezaměřit na to, zda jsou reklamní tvrzení o dlouhém účinku nesmyslná (respektive, jak říkají výrobci, reklamní nadsázkou), což se nám často daří prokázat. V případě antiperspirantů se naše podezření nepotvrdilo. Spreje, které vydrží účinně působit celých 48 hodin, existují. Ovšem, jak kritický čtenář jistě tuší, ne každá lahvička, která se honosí 48hodinovým účinkem, jej také nabízí.
 
Jak to funguje?
Při nákupu je třeba věnovat pozornost tomu, co kupujete. Především mezi výrobky ve spreji lze nalézt množství deodorantů (tzn. sprejů, které jen voní, ale neúčinkují proti potu, například veškerý sortiment Axe v ČR); jsou pochopitelně levnější, ale nelze od nich čekat nic víc než omezení zápachu (zejména obsahují-li alkohol, pomáhají redukci množství bakterií způsobujících zápach, ale aktivně omezit pocení neumí).
Lepším postupem, chcete-li nejen „nezapáchat“, ale i aktivně „vonět“, je použití antiperspirantu proti zápachu a následně aplikace koncentrované vůně – toaletní nebo parfémové vody na místa, odkud se vůně může rozvinout (krk, zápěstí apod.).

I když náš test se zaměřil převážně na deodoranty pro muže, mezi testovanými najdou kvalitní výrobky obě pohlaví. Garnier Mineral Ultra Dry (dobře, 80 Kč) je celkově nejlepší deodorant a zalíbení v něm naleznou především ženy. Zda je jeho účinek podpořen obsaženými minerály, netušíme, ovšem prakticky stejně dobře účinkuje proti potu i zápachu druhý umístěný pánský deodorant Rexona men Sport Defence (dobře, 78 Kč). Ten ovšem „zázračné“ minerály neobsahuje, z čehož lze usuzovat, že na 48hodinovém účinku mají klíčový vliv především v obou výrobcích obsažené hliníkové soli. Nejlevnějším, byť nijak výrazně oproti výše uvedeným, kvalitním antiperspirantem s velmi módním názvem je Fa Men 3-D Protect (dobře,60 Kč). Oproti výrobku, který jsme testovali, slibuje nové balení nikoliv 24, ale již 48hodinovou ochranu. Levné přípravky z řetězců drogerií a diskontů tentokrát propadly.
 
Co podráždění a skvrny?
Mezi další z populárních tvrzení na obalech – a nutno říci, že i negativních zkušeností spotřebitelů – patří skvrny na oblečení. Pro testované výrobky to neplatí. Nikdo z testujících si na skvrny na oblečení nestěžoval a zcela záměrně vytvořené fleky na bavlně, syntetice a hedvábí se podařilo bez problémů a poškození textilií vyprat. Dodejme ale, že směs agresivního potu a látek obsažených v antiperspirantech může při dlouhodobém kontaktu oblečení poškodit; samotný pot to ovšem zvládne také.

Stejně jako nebyly antiperspiranty agresivní k oblečení, nezaznamenali jsme ani případy nesnášenlivosti pokožky vůči samotnému přípravku. Hliníkové soli, které v antiperspirantech působí jako účinné látky proti pocení, mohou některé jedince dráždit. Stejně tak se může vyskytnout alergie na parfém nebo jinou látku obsaženou ve výrobcích. Budiž zdůrazněno, že rakovinotvorný účinek, který je právě hliníkovým solím připisován, nebyl nikdy klinicky prokázán. Antiperspiranty tedy můžete používat bez obav. Stačí z těch, jež dobře fungují, vybrat ten s nejpříjemnější vůní.

Celý text článku včetně tabulky testovaných antiperspirantů naleznete zde.

Přihlásit