Fejeton: Kečupové orgie

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2011

Když jsem dostal za domácí úkol napsat fejeton o kečupu, myslel jsem, že to zvládnu levou zadní. Ale pak jsem zjistil, že o kečupu vlastně nic nevím. Jo, sním to, když mi ho někdo podstrčí, a pokecám se s tím od hlavy k patě jako každej druhej. Ovšem to je asi tak všechno.

Zadal jsem tedy heslo kečup do svého internetového vyhledávače a našel jsem pouhých 344 573 odkazů – to se ví, že mi chvíli trvalo, než jsem se tím prokousal. Avšak za nějakých 14 dní jsem věděl o kečupu úplně všechno, včetně toho, že jde o známou rockovou skupinu a že přebornicí státu Montana v zápasu v kečupu je nějaká Sally Pierceová. Hezká holka, akorát trochu upatlaná.

Vybral jsem pro vás několik zajímavých kečupových informací, abyste z toho taky něco měli. Nejvíc mě zaujala zpráva z jedněch korejských novin pod titulkem: Na Marsu není voda, ale kečup! Důkazem je prý mimo jiné i známé rudé zbarvení této planety, k níž byla pro potvrzení kečupové teorie vyslána raketa. Ještě nedoletěla.

Velmi se mi rovněž líbil odkaz pod názvem: Umlátil tchýni kečupem! uvedený pod číslem osm v žebříčku nejkurióznějších vražd roku 2004. Mimochodem – prvenství získala vražda trpaslíkem, jehož špičatou sádrovou čepičkou propíchla jistá Ruth Kruegerová srdce svému nevěrnému manželovi. S kečupem to nemělo nic společného, akorát že trpasličí čepička byla taky červená.

Výzkumem probíhajícím deset let napříč Evropou bylo zjištěno, že nejoblíbenějším pokrmem dětí od 3 do 11 let jsou hranolky s kečupem. To můžu potvrdit. V některých odkazech nazývají výše uvedené děti kečupožrouty a zoufalým rodičům nabízejí množství zaručených receptů, jak si vyrobit levný domácí kečup a tudíž finančně nevykrvácet. K tomuto tématu se volně řadí i případ rumunského emigranta Dimitra Popescua, který je už šestý rok internován na klinice v Bad Gladschau pro chorobnou závislost na kečupu, kterého konzumoval denně 17 až 19 lahviček. Intenzívní léčbou kombinující psychologické působení s elektrošoky se tento počet podařilo snížit na pouhých 15 lahviček denně.

Našel jsem také odkaz pod heslem 10 největších omylů v lidské výživě, ale nevím, jestli to nebyla nějaká srandička, poněvadž jako čtvrtý omyl bylo uvedeno tvrzení, že po černém pivu rostou prsa a pátý omyl zněl: Kečup je vyrobený z rajčat. Ptal jsem se zahrádkáře pana Vacka a ten mi tvrdil, že on kečup z rajčat dělá. Někdy.

To by, myslím, o kečupu letem světem stačilo. Záměrně jsem vynechal odkazy z erotických stránek, kde se to kečupem taky jen hemží, a drastické zprávy o výbuchu této poživatiny a následném zmrzačení obětí. I tak lze snadno dovodit, že kečup je v našem životě naprosto nepostradatelným průvodcem a kdo ho nejí, je podezřelé individuum.

Nebo šéfkuchař.

Zdeněk Rosenbaum


Přihlásit