Jak vybrat tuňáka v konzervě

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Aktualizováno: 31.10.2012

Konzervy s masem tuňáka jsou oblíbené, protože se z nich dají snadno a rychle připravit lahodné pokrmy. Aby nic nezkazilo kulinářský dojem, je zapotřebí v obchodě věnovat výběru tuňáka pozornost. Z informací na přebalu konzervy se toho dá hodně vyčíst. A ještě víc, když víte...

Identifikace tuňáka

Nespokojte se s tím, je-li v názvu konzervy napsáno tuňák. Jejím obsahem může totiž být jak tuňák pravý, tak tuňák nepravý. Ti opravdu praví tuňáci jsou z rodu Thunnus, ti nepraví z rodů Sarda a Euthynnus. Mezi pravé tuňáky byl navíc přiřazen tunec pruhovaný z rodu Katsuwonus – Katsuwonus pelamis, se kterým se můžete v konzervách nejčastěji setkat; dělení tuňáků dle nařízení Rady (ES) č. 1536/1992.

Zda ta která konzerva obsahuje pravého nebo nepravého tuňáka, byste měli nalézt mezi informacemi na obalu konzervy. Jak jsme ale zjistili v našem testu konzervovaných tuňáků, po kterém následovala rozsáhlá kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce, mnozí výrobci použití nepravého tuňáka raději neuvádějí. Když inspekce začala vymáhat plnění právních předpisů, vyvinul rybný průmysl aktivitu, která na sklonku jara 2011 vyústila v opravu českého znění nařízení Rady (ES) č. 1536/92; podstata změn je v tom, že se v obchodním názvu konzervovaných výrobků místo „pravý“ nebo „nepravý“ tuňák označí druh použité ryby jako „tuňák“ nebo „bonito“.

Pro výběr: Chcete-li si pochutnat na pravém tuňákovi, vybírejte mezi konzervami, na kterých v deklaraci najdete uvedený konkrétní rod tuňáka – Thunnus nebo Katsuwonus. Pravými tuňáky se jistě výrobci rádi pochlubí.

 

Ve vlastní šťávě, nebo v oleji?

Blíže studovat složení konzervy nemusíte, sáhnete-li po tuňákovi ve vlastní šťávě. V tomto případě je buď jako nálev použita tekutina vylučující se z ryby během vaření před konzervací, nebo solný roztok.

Naopak pečlivě byste měli číst, je-li tuňák konzervován v oleji. Výrobci mohou uvádět pouze označení „tuňák v rostlinném oleji“, mnozí z nich už v deklarovaném složení nedodávají, neboť dodávat zatím nemusí, v jakém konkrétním oleji. A protože mohou používat rostlinné oleje jak samostatně, tak v jejich směsi, je jisté, že v konzervě bude směs, protože je levnější než čistý rostlinný olej. Navíc některé oleje, např. kokosový, palmojádrový či palmový, obsahují značné množství nasycených mastných kyselin (více než např. vepřové sádlo), které zvyšují hladinu cholesterolu v organismu.

Pro výběr: Doporučujeme orientovat se na výrobky, o jejichž složení budete mít od výrobců co nejvíce konkrétních informací. Budete pak vědět, že spolu s tuňákem konzumujete olivový, slunečnicový či sójový olej.

 

Chraňte delfíny!

Hejna tuňáků obvykle prozradí delfíni zdržující se na hladině. Při průmyslovém lovu v obrovských měšcových sítích uvíznou nejenom tuňáci, ale také i delfíni. I kdybyste se zřekli masa z tuňáka, delfíny tím nezachráníte, tuňáci se budou lovit dál. Přispět k jejich ochraně ale můžete. Stačí sledovat, zda na obalech konzerv je uvedena značka pro produkty rybolovu a hlavně která ze dvou možných...

  • značka „Dolphin safety“ osvědčuje, že tuňáci jsou loveni bez obklíčení delfínů,
  • značka „Dolphin friendly“ deklaruje lov tuňáků s postupným omezením počtu delfínů chycených do sítí.

Na některých konzervách ještě objevíte modrou pečeť Marine Stewardship Council, která má garantovat, že produkt pochází z dobře řízeného rybolovu a že nepřispívá k ekologickému problému nadměrného rybolovu.

Pro výběr: Vybírejte si raději produkty z tuňáka, které jsou označeny značkou „Dolphin safety“. Druhá značka již zcela nezaručuje, že v sítích neuvízli i delfíni.

 

Co ještě obal prozradí

Samozřejmě datum minimální trvanlivosti, do kterého má být konzervovaný tuňák zkonzumován. Čím delší, tedy vzdálenější datum, tím čerstvější výrobek si odnesete domů.

Nesmí chybět ani informace o zemi původu a také kde byly ryby odloveny; oblast může být uvedena slovně nebo kódem FAO (organizace OSN pro výživu a zemědělství), či oběma údaji.

Volba mezi kousky tuňáka a jeho drtí je na vás. Jak ukázal náš velký test, v obou skupinách se najdou velmi dobré výrobky.

Zkontrolujte, zda není konzerva poškozená, zdeformovaná, rezatá vypuklá (signál zkaženosti obsahu). Pokud ano, upozorněte obsluhu obchodu, aby takový výrobek stáhla z prodeje.

 

Tuňák a histamin

Histamin se vyskytuje v potravinách jak rostlinného, tak živočišného původu. Například v kysaném zelí, především ve šťávě, pivu a vínu, v sýrech a fermentovaných uzeninách a v některých rybách, včetně tuňáka.

U zdravého člověka existuje regulační mechanismus, který je schopný pomocí enzymů zvládnout toxické účinky histaminu. Lidé, kteří trpí nesnášenlivostí vůči histaminu, by se měli tuňáka ze zásady vzdát. Již velice malé množství histaminu by mohlo vést k zarudnutí obličeje a k ucpanému nosu.

Databáze testovaných výrobků

Tuňák kousky (17 výrobků)
poslední aktualizace: 15.3.2011
Tuňák drť (8 výrobků)
poslední aktualizace: 15.3.2011


Přihlásit