Zvrácená logika financování auta přes úvěr

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.9.2011   

Čeští spotřebitelé na slevy slyší a obzvlášť prodejci aut to bohužel dobře vědí. Proto se spojují s úvěrovými společnostmi a lákají zákazníky na slevy v řádech desetitisíců v případě, kdy auto budou financovat přes úvěr od jejich partnera. Jaká je skutečnost? Vezme-li si spotřebitel kvůli slevě auto na úvěr, nejenže neušetří, ale cenu vozu nakonec často přeplatí i dvojnásobně.

Tuto zkušenost má i spotřebitel, který se obrátil na naši Poradnu. Rozhodl se totiž pro koupi vozidla v bazaru Auto ESA, jehož kupní cena byla prezentována ve výši 165 000 Kč. Bylo mu ale slíbeno, že v případě, kdy se rozhodne auto financovat úvěrem, dostane na vůz v rámci tzv. „marketingové akce“ slevu celých 35 000 Kč. Spotřebitel na toto přistoupil, uzavřel úvěrovou smlouvu se společností Home Credit a zaplatil akontaci ve výši 26 000 Kč. Z ceny vozu tedy zbývalo doplatit 104 000 Kč.

Po prostudování podmínek úvěru se zděsil: zjistil, že namísto 104 000 Kč má za dobu trvání úvěru zaplatit více než 270 000 Kč! Roční procentní sazba nákladů, tedy objektivní měřítko k porovnání různých úvěrů, dosahovala těžko uvěřitelných 48 %. Když se dotyčný pán po poradě s naší Poradnou pro spotřebitele 299 149 009 rozhodl pro nejlepší z možných řešení – tedy využít svého práva a od úvěru ve 14denní lhůtě od uzavření smlouvy odstoupit, následoval další šok: společnost Home Credit vyčíslila částku, kterou má klient vrátit, na více než 180 000 Kč. Do této částky si započítala i poskytnutou „slevu“ a další údajné náklady.

S vyčíslením vrácené částky zásadně nesouhlasíme. S ohledem na podle nás nezákonná ustanovení ve smlouvě o úvěru jsme toho názoru, že vrácená částka má dosahovat částky o téměř 80 000 Kč nižší. Problémem je, že průměrný spotřebitel sám není schopen neplatnost takovýchto ustanovení posoudit a odbornou pomoc mnohdy vyhledá až pozdě či rovnou vůbec.

Vzhledem k obtížím spojeným s těmito kombinacemi smluv zvláště při prodeji automobilů proto důrazně doporučujeme nahlížet na podobné slevy a akce značně kriticky a nabídnuté podmínky i případné postupy a problémy konzultovat s odborníkem. V popsaném případě  stačí trocha chladné kalkulace a je jasné, že zde musí být háček: neexistuje důvod, proč by měl být zvýhodňován za odloženou platbu. Vězte, že různé kalkulačky splátek na stránkách autobazarů vám relevantní informaci neposkytnou: počítají totiž až moc hezky vypadající splátky. Ty však odpovídají úvěru s výší RPSN, která mnohdy stěží pokrývá inflaci. Proto bývá takřka nemožné je získat.

S touto nehezkou praktikou se nejčastěji setkáváme u autobazarů, není ale výjimečná ani při prodeji nových vozů. Podle zákona lze uvádění spotřebitele v dojem, že výrobek dostane za nižší cenu považovat za klamavou, a tudíž zakázanou, praktiku. Bohužel se jedná o v současné době velmi oblíbený systém, do kterého je neinformovaný zákazník snadno vlákán a ze kterého profitují všichni kromě něj. Proto je třeba mít se na pozoru, zvláště u podobných nápadně výhodných nabídek.


Přihlásit