Jak vybrat monitor

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.7.2019

Pokud plánujete pořídit si nový počítačový LCD monitor, doporučujeme vám kromě pročtení našeho testu popřemýšlet i o základních vlastnostech a parametrech této techniky.

LCD monitory jsou už dnes klasikou. Ty kvalitní poskytují vynikající kvalitu obrazu, vysoké rozlišení a netrpí obrazovými vadami a zkreslením. Na pohled jsou příjemnější a tolik neunavují oči, neboť díky jiné zobrazovací technologii nedochází k „blikání“ obrazu, jako tomu bylo u dnes už prehistorických CRT monitorů s nižší obnovovací frekvencí. LCD monitory jsou mnohem lehčí a tenčí, takže díky nim ušetříte místo na pracovním stole. Spotřebují také relativně málo elektrické energie.

Rozměry monitoru

Před nákupem se zamyslete nad pro vás vhodnou velikostí monitoru. Větší monitory mají širší využití, například na nich lze bez problémů zobrazit dvě okna s dokumenty vedle sebe; hodí se, i pokud plánujete upravovat fotografie.

Prakticky všechny modely se vyrábějí v širokoúhlém poměru stran 16:9 nebo 16:10 - to je klasický širokoúhlý formát současných LCD televizorů a v těchto rozměrech vysílají také širokoúhlé televizní programy.

K nejpopulárnějším monitorům dneška patří obrazovky s úhlopříčkou 24 palců. Monitory s větší úhlopříčkou jsou ideální, jestliže potřebujete více prostoru pro úpravu fotografií, střih videa nebo chcete-li sledovat filmy na DVD či blu-ray discích.

V souvislosti s velikostí monitoru je vhodné brát v úvahu i velikost stolu. Přestože veliký monitor může být lákavý, je vhodné ho umístit na dostatečně hluboký stůl, aby jeho sledování bylo pohodlné.

Nativní rozlišení

LCD monitory zobrazují obraz pomocí mřížky složené z miniaturních obrazových bodů, pixelů. Uvádí se pod pojmem nativní (základní) rozlišení, což zároveň značí maximální rozlišení, které jsou schopny zobrazit. Je-li naopak rozlišení signálu pouštěného do monitoru nižší, dochází k jeho přepočítání na nativní rozlišení, čímž může dojít k nepatrnému zhoršení kvality obrazu.

Pozorovací úhly

Pozorovací úhly udávají rozpětí, pod jakým úhlem šikmého pozorování bude obraz stále stejný a nebude vykazovat změny jasu, kontrastu a barevné reprodukce. Pokud bude sedět přímo před monitorem, zas takovou roli nehrají, ale jestli budete monitor používat i ke sledování filmů nebo hraní her ve více lidech, pak se na tento parametr zaměřte.

Jas

Jas neboli svítivost monitorů se uvádí v kandelách na metr čtvereční (cd/m2). Většina monitorů má svítivost 250 cd/m2 a vyšší, což je více než dostačující. Pozor, v obchodech mohou být monitory nastaveny na maximální jas, aby vypadaly lépe. Nutno dodat, že zatímco při hraní her nebo sledování videa může být jas nastavený na vysoké hodnoty vhodný, při dlouhodobějším sledování a zejména čtení textu nemusí být příjemný a je vhodné jej snížit.

Kontrast

Kontrast udává rozdíl mezi nejsvětlejší bílou a nejtmavější černou, které dokáže monitor zobrazit. Sáhněte po monitoru s kontrastním poměrem alespoň 400:1.

Doba odezvy

Doba odezvy udávaná v milisekundách (ms) značí dobu, za kterou obrazový bod monitoru změní barvu. Čím kratší doba, tím pochopitelně lépe, neboť se tím snižuje šance vzniku „duchů“ a rozmazání obrazu při zobrazování rychlých pohybů. Co nejkratší doba odezvy je důležitá zejména pro hráče nejnovějších počítačových her a konkrétní pracovní využití. Pro běžné použití není tak důležitá. Běžné monitory mají odezvu průměrně kolem 8 milisekund, zatímco ty nejlepší dosahují kolem 2 milisekund.

Doba odezvy může být uváděna ve dvojí podobě. Buď jako čas uplynulý mezi změnou pixelu z černé na bílou a zpět na černou, nebo jako doba potřebná ke změně z jednoho odstínu šedé v jiný odstín šedé. Zatímco první možnost je standardizovaná a umožňuje tedy srovnání mezi modely od různých výrobců, ve druhém případě je definice méně jasná a každý výrobce může tuto dobu měřit různým způsobem.

Připojení

VGA – Klasická analogová VGA přípojka slouží k připojení k většině grafických karet stolních počítačů i řadě notebooků.

DVI Digitální přípojka, která poskytuje o něco kvalitnější přenos obrazu než analogová. Existují dva základní druhy – DVI-D je pouze digitální, zatímco DVI-I zvládne jak analogový, tak digitální signál. Takže můžete do DVI konektoru zapojit přes adaptér signál z běžné VGA přípojky a naopak.

HDMI Čím dál více monitorů, grafických karet stolních počítačů i notebooků je vybaveni HDMI konektorem. Ten je standardem pro přenos videa ve vysokém rozlišení a zvuku a běžně jím jsou osazeny současné televizory, blu-ray a DVD přehrávače či videoherní konzole. Jak bylo řečeno, toto rozhraní je schopné přenášet nejen obraz, ale také zvuk, což v případě monitoru využijete jen v případě, že je vybaven vestavěnými reproduktory anebo audio výstupem pro připojení externích reproduktory. HDMI a DVI jsou vzájemně kompatibilní, pokud použijete adaptér nebo speciální kabel.

Další připojení Najdeme i monitory s dalšími přípojkami, jako jsou analogové S-video, komponentní a kompozitní konektory, jimiž jsou osazeny například starší i současné televizory či videokamery.

USB  – Některé monitory jsou vybaveny USB přípojkou, takže přes ně můžete k počítači připojit různá zařízení jako digitální fotoaparáty, mp3 přehrávače nebo mobilní telefony, což je pohodlnější, než připojovat tato zařízení přímo do počítače. Tedy pokud jsou USB konektory umístěny po straně monitoru a ne na zadním panelu.

Paměťové karty Není jich mnoho, ale některé monitory mají také zdířky pro paměťové karty. Pak si můžete prohlížet na kartách uložené fotografie a videa i v případě, že je počítač vypnutý.

DisplayPort Některé monitory jsou místo DVI konektoru vybaveny přípojkou DisplayPort, která je novým a zatím poměrně málo rozšířeným standardem.

Reproduktory

Některé monitory jsou vybaveny také vestavěnými reproduktory, u modelů televizním tunerem je jejich přítomnost pravidlem. Obvykle se však jedná pouze o malé bedýnky s nízkým výkonem. Kvalita těchto reproduktorů obvykle nedosahuje závratných výšin.

Nastavení náklon a výšky monitoru

Monitory se liší v možnostech nastavení stojanu. Většina dovoluje upravovat jejich náklon, u dražších modelů je možné nastavovat i výšku. Správná výška monitoru nad pracovní plochou je důležitá z hlediska pohodlnosti dlouhodobější práce a předcházení zdravotních problémům se zády, krkem či páteří. Obvykle se uvádí, že horní hrana obrazovky by se měla nacházet v úrovni očí.

Další možností je stojan umožňující natáčet monitor do stran; nejméně běžná je pak možnost monitor rotovat mezi vodorovnou a svislou polohou (která je ideální pro čtení dokumentů či dlouhých webových stránek).

Databáze testovaných výrobků

PC monitory (42 výrobků)
poslední aktualizace: 2.3.2023


Přihlásit