Jak vybrat sporttester

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.10.2012

Náramkové hodinky doplněné o snímač srdečního tepu představují užitečnou pomůcku pro sportovce i pro ty, kteří chtějí zlepšit kondici či snížit tělesnou váhu. Pomáhají plánovat trénink, zlepšovat výkony či efektivněji spalovat kalorie. Sporttestery často nejsou jen měřiče tepu a času, nabízejí i další funkce jako měření rychlosti či vzdálenosti, úkládání tréninkových dat a jejich následnou analýzu.

Srdeční frekvence patří ke spolehlivým ukazatelům míry zátěže organismu, a pokud je při fyzické aktivitě měřena, dovoluje nám to intenzitu zátěže kontrolovat a upravovat podle konkrétních cílů. Přehnané přetěžování nebo naopak nedostatečná zátěž organismu nejsou z hlediska efektivity tréninku přínosné. Sporttestery jsou tak vítanou pomůckou pro ty, kteří chtějí vědět, zda netrénují příliš tvrdě nebo naopak málo intenzivně.

Většina sporttesterů sestává ze dvou částí. Snímaní srdečního tepu obstarává hrudní pás a data se bezdrátově přenášejí do monitoru v podobě náramkových hodinek. Řada modelů používá šifrování signálu, což má předcházet jeho rušení jinými sporttestery v okolí. Jak ukázal náš test, ne vždy to funguje tak, jak má - našli jsme i přístroje s šifrováním, u kterých přesto docházelo k rušení signálu. Přístroje se liší také odolností vůči rušení signálu elektromagnetickými poli, která se vyskytují například v okolí vlakových tratí nebo vedení vysokého napětí. 

Před nákupem si rozmyslete, jaké funkce budete potřebovat. Nemá smysl utrácet zbytečně za funkce navíc, když vše, co potřebujete je měřit srdeční tep. Pokud však máte v úmyslu mít nad tréninkem větší kontrolu a přehled nebo jste si dali za cíl systematicky snižovat svou tělesnou váhu, pak mohou být různé doplňkové funkce užitečné.

 

Základní funkce

Nejlevnější modely umožňují sledovat srdeční tep a délku tréninku. Dále lze stanovit hranice tělesného zatížení, tzv. tréninkové zóny - jedná se o pásma srdeční frekvence, která korespondují s určitou zátěží organismu. Při jejich překročení přístroj uživatele informuje, zpravidla zvukovým signálem. Sportující osoba se tak dozví, že by měla v aktivitě přidat, nebo naopak zvolnit. Různé modely nabízejí různý počet přednastavených a volitelných tréninkových zón. Leckdy je také možné sledovat čas strávený ve zvolené tréninkové zóně.

 

Upozornění: Sporttestery jsou určeny v první řadě pro sportovce a nemají sloužit ke zjišťování abnormalit srdeční frekvence. To dokážou jen speciální lékařské přístroje.

 

Výpočet kalorií

Přestože výpočet spálených kalorií pomůže odhadnout, při jaké zátěži nejlépe spálíte přebytečné tuky, není metoda výpočtu zcela spolehlivá. Výpočet spálených kalorií kromě srdečního tepu obvykle pracuje s uživatelem zadaným věkem, hmotností, výškou a pohlavím. Skutečné spotřeba kalorií však záleží ještě na řadě dalších faktorů, mezi něž patří třeba i rychlost metabolismu či vnější teplota. Nemůžete si proto být jisti, že jste skutečně spálili tolik kalorií, kolik zařízení ukazuje. Přesto se jedná o užitečnou funkci, která poslouží minimálně jako vodítko pro porovnání různých tréninkových metod nebo jako motivace, pokud si například stanovíte, kolik kalorií chcete spálit při každém cvičení.

 

Rozšířené funkce

Nejen ambicióznějším sportovcům se může hodit funkce ukládání informací o srdečním tepu pro pozdější použití, záznam mezičasů, časů jednotlivých koleček a dalších tréninkových údajů, například průměrné hodnoty srdečního tepu v každém kole. Existují také modely podporující pásmové a intervalové tréninkové programy. To znamená cvičení v různé míře zátěže po stanovené časové úseky, vycházející z vaší maximální tepové frekvence. Tyto funkce nenabízejí zdaleka všechny dostupné modely. Liší se také velikost paměti a tedy počet mezičasů a jiných dat, které si jednotlivé modely pomatují.

 

Připojení k počítači

Některé modely dovolují nahrát tréninková data do počítače a sledovat tak dlouhodobý vývoj vašich výkonů a případně v různé míře data analyzovat. K tomu slouží dodávané počítačové programy pro správu tréninkových dat, jejichž možnosti se liší v závislosti na výrobci.

 

Měření rychlosti a vzdálenost

Pokročilejší modely umožňují měření rychlosti a vzdálenosti, což může být užitečná funkce, pokud se například věnujete joggingu. Jedním způsobem měření rychlosti a vzdálenosti je použití malého čipu, který se připevní k chodidlu. Ten vypočítává rychlost a vzdálenost na základě počtu kroků a lze ho použít pouze při běhu. Jiný způsob měření rychlosti a vzdálenosti využívá GPS přijímače a v principu funguje stejně jako třeba automobilové navigace. Pokud je sporttester vybaven touto funkcí, lze ji využít nejen při běhu, ale i při jízdě na kole, veslování apod. Přístroje vybavené GPS mohou umožnovat také sledování překonané trasy na mapě. Existují dokonce modely, které jsou vybaveny výškoměrem.

 

Vodotěsnost

Řada modelů je vodotěsných, takže je můžete použít nejen při běhu v dešti, ale třeba i při plavání či veslování.

 

Pro cyklisty

Základní výbavnou pro cyklisty je držák hodinek na řídítka, který je s některými modely dodáván, k jiným ho lze dokoupit. Užitečným doplňkem je také snímač rychlosti a kadence šlapání pro cyklisty.

 

Pohodlnost nošení

Pokud máte možnost, vyzkoušejte si, jak dobře vám sedne hrudní pás. Jeho nošení by mělo být pohodlné a při pohybu by neměl sklouzávat. Taktéž náramkové hodinky by měly být pohodlné, lehké, nepříliš velké a pásek snadno nastavitelný a ohebný.

Zkontrolujte také čitelnost displeje a velikost písma. Čím větší, tím lepší – luštit při běhu malé symboly není příliš ideální. Zvláště pokud máte zájem o model s pokročilejšímu funkcemi, nechte si v prodejně přístroj ukázat a s návodem k použití vyzkoušejte, jak se vám hodinky ovládají. Ověřte, zda je jejich použití intuitvní a že jsou tlačítka dobře zpracována a rozmístěna. Pokud budete sporttester využívat v zimě s rukavicemi, vezměte to v potaz.

 

Výměna baterií

U některých modelů není svépomocná výměna baterií možná a v případě jejich vybití je nutno obrátit se na výrobce. Ale i u přístrojů, které lze otevřít a baterii vyměnit se mějte na pozoru. Někdy je obtížné se k bateriím dostat a výrobce může odmítnou záruční opravu, pokud přístroj sami otevřete. Na druhou stranu, výdrž baterií je obvykle úctyhodná, jak ukázal i náš test.

Databáze testovaných výrobkůPřihlásit