Jak vybrat in-line brusle

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 9/2008

Při výběru bruslí nejdříve důkladně zvažte své schopnosti, dovednosti, jak a na čem budete jezdit.

Brusle

  • Kromě kategorie bruslí (fitness, in-line hokej, aggressive, speed-skates) při rozhodování napoví délka rámu. Delší pro vyšší rychlost na rovných úsecích, naopak kratší pro obratnější, ale pomalejší jízdu.
  • Čím je třída tvrdosti koleček vyšší (tvrdá jsou 78A – 82A), tím jsou vhodnější pro hladké povrchy a rychlou jízdu. Měkká kolečka (72A – 76A) jsou sice pomalejší, ale lépe tlumí otřesy na hrubém povrchu.
  • Kombinace upnutí boty šněrováním, přezkou a suchým zipem se zdá optimální. Vyzkoušejte si však i jiné systémy, abyste zjistili, který vám nejlépe vyhovuje.
  • Noha musí v botě perfektně sedět, doporučujeme vyzkoušet si více modelů. Těsné, volné, příliš tvrdé nebo příliš měkké boty, zkrátka boty, které vám nesedí, mohou zcela zkazit dojem z jízdy.
  • Brzdění pomocí gumových špalků umístěných v zadní části podvozku slouží k zastavení v nízké rychlosti nebo ke zpomalení. K brzdění z vyšší rychlosti slouží jiné techniky; buď brzdění švihem, podobně jako na lyžích nebo „téčkem“ – tažení jedné nohy kolmo za sebou a brzdění kolečky.

Výstroj

  • V neposlední nebo spíše v první řadě nezapomeňte na ochrannou výstroj. Bez přilby, chráničů kolen, dlaní a loktů jezdí jen hazardér; občasnému pádu se totiž nevyhne ani zkušený jezdec. Připravte si proto částku na nákup chráničů již při nákupu samotných bruslí. První podmínkou pro výběr vhodné ochranné výstroje je, že musí perfektně sedět a při bruslení nesmí překážet. Číslování velikostí chráničů není normováno a ani u různých modelů téže značky nejsou údaje o velikosti vždy srovnatelné. Vyzkoušejte si všechny díly v sadě ještě před nákupem. Každý má jiné proporce a pokud vám sedí kolenní chrániče, nemusí to tak být u loketních z téže sady. Chrániče nesmí být příliš volné, jinak se při pádu shrnou. Doporučujeme také provedení tlakové zkoušky pěny. Zní to složitě, ale je to jednoduché. Ochranná pěnová vrstva se musí tlaku poddat, ale nesmí se nechat promáčknout až k plastové stěně. Pokaždé, když dojde k tvrdšímu pádu, zkontrolujte pečlivě, zda se chrániče nepoškodily. Podruhé by už pád nemusely ztlumit.

Databáze testovaných výrobků


Přihlásit