dTest: nové výsledky bezpečnosti automobilů Euro NCAP

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 24.8.2011   

Nejnovější výsledky crash testů Euro NCAP, na nichž se dTest podílí, přináší více vozidel s maximálním počtem hvězdiček. Jak se ale ukazuje, ne všichni výrobci aut jsou připraveni na zpřísnění hodnocení v roce 2012.

Nejlepšími „pětihvězdičkovými“ vozidly z nově otestovaných se staly Audi A6, BMW X3, Chevrolet Aveo a Orlando, Citroën DS5, Hyundai i40, Opel Ampera, Volkswagen Golf Cabriolet a Jetta.

Jediným automobilem, který získal pouze čtyři hvězdičky, se stala Kia Picanto, což je horší výsledek než dosahují konkurenční městská vozidla. Všechny modely Kia Picanto jsou přitom vybaveny systémem elektronické stabilizace ESP.

Historicky druhým testovaným elektromobilem se stal Opel Ampera, který získal plný počet pěti hvězdiček, a díky optimálnímu vyvážení struktury karosérie, interiéru a zádržných systémů získal plný počet bodů za ochranu při bočním nárazu do sloupu.
Chevrolet Aveo a Orlando skórovaly v ochraně cestujících a v ochraně páteře při zpětném nárazu (whiplash - efekt biče).

Výsledky ukazují na snahu výrobce o zlepšení bezpečnosti, vzhledem k tomu, že předchozí model Aveo, testovaný v roce 2006 získal v ochraně cestujících pouze dvě hvězdičky.

Některá vozidla získala vysoká hodnocení za ochranu dětí v autosedačkách. Hyundai i40 a Volkswageny Jetta a Golf Cabriolet získaly v této zkoušce skóre 86 %.

I přestože se ochrana cestujících a dětí každoročně zlepšuje, ochrana chodců v případě autonehody je stále slabým a obtížným místem. I když Opel Ampera, Audi A6 a Citroën DS5 získaly plný počet pěti hvězdiček, přísnější kritéria pro rok 2012 by nesplnily. „V roce 2012 bude pro dosažení celkového hodnocení pěti hvězdiček požadované skóre za ochranu chodců 60 %. Tuto hranici by dnes překročilo jen velmi málo vozů, mezi nimi například nedávno testovaný Ford Focus. Věříme, že vozidel bezpečnějších pro chodce bude přibývat,“ říká Václav Beneš, manažer testování časopisu dTest.

Crash testy deseti nově otestovaných automobilů naleznete zdarma na www.dtest.cz/crashtesty, spolu s detailními výsledky 407 vozidel testovaných v minulosti.

OSS TEST (časopis dTest) je oficiálním zástupcem iniciativy Euro NCAP pro Českou a Slovenskou republiku.

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, rozova@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz; tel.: 241 404 922, 604 660 290

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 530 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 546 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit