Test šlehaček

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Používání šlehačky ve spreji je rozšířené díky jednoduchosti a efektivnosti při aplikaci. Položili jste si někdy otázku, co se skutečně skrývá v nádobě se šlehačkou? Neobsahuje žádné škodlivé látky? Náš test šlehačky ve spreji prozkoumal za vás.
Nastavovaná kaše
 

Ze všeho nejdříve se podíváme na obaly šlehaček. Kdo je nečte, neví, o jak hodně přichází. Kdyby četl, tak by u mnohých výrobků užasl, z čeho všeho se šlehačky dají vyrobit. Stačí vzít vodu, ztužené rostlinné tuky (nejen z běžných olejů, ale i z těch exotických jako palmový či kokosový) nebo oleje (a taky obé), škrob, mléčnou bílkovinu, odstředěné mléko či sušené podmáslí a cukr. A protože by tahle směs nedržela pohromadě, musí se přihodit jedno či více „éček“ ze skupiny emulgátorů a navrch ještě jedno či více „éček“ ze skupiny stabilizátorů pro zachování stejnorodosti. Směs se taky musí lehce obarvit, aby ji oko neodmítlo, a navonět. Už zbývá dodat plyn, oxid dusný, který směs vyžene z obalu a patřičně nadýchne.

V několika rostlinných šlehačkách jsme napočítali osm „éček“, s barvivem devět, smetanové na tom byly o něco lépe.
Na obalech bylo vůbec zajímavé čtení. Názvy – šlehačka z rostlinného tuku, rostlinná šlehačka, šlehačka na bázi z rostlinného tuku jsou dle našeho názoru zavádějící, neboť vedle rostlinných olejů či ztužených rostlinných tuků obsahují buď odstředěné mléko, nebo jinou formu mléčné bílkoviny. Jen jedna z jedenácti rostlinných šlehaček neobsahovala nic z mléka.

Do žaludku raději smetanové

Obecně se má mezi laickou veřejností za to, že rostlinné tuky jsou zdravější než ty živočišné. Jak které. Některé jsou totiž hodně bohaté na nasycené mastné kyseliny a jsou to právě ty tuky, které patří mezi nejlevnější.
Nasycené mastné kyseliny dodávají organismu energii a mimo jiné usnadňují vstřebávání v tucích rozpustných vitamínů A, D, E a K; tuto funkci zprostředkují i nenasycené mastné kyseliny. Nadbytek nasycených kyselin ale není žádoucí, protože do krevního řečiště přivádějí i nevítaného hosta, „zlý“ LDL cholesterol. Mezi nasycenými mastnými kyselinami hrají negativní prim tři: laurová, myristová a také palmitová.

Smetanové šlehačky průměrně obsahovaly 60 % nasycených mastných kyselin, přičemž přibližně 40 % z nich tvořily kyseliny laurová, myristová a palmitová. U umělých rostlinných (až na tři s větším podílem živočišné složky – Dorlay, Tesco value a Albert / Euro Shopper) se obsah nasycených kyselin vyšplhal k 90 % a větší část v rozsahu 50 až 70 % tvořily ony tři negativní kyseliny.
V souboru šlehaček jsme měli i jednu sójovou. Značka Soyatoo! láká na ingredience v bio kvalitě (bio sójové mléko a 100% bio rostlinný tuk a další) a nešetří reklamními slogany: „ Sen se stal skutečností pro každého, kdo se chce vyhnout mléčným výrobkům! „Soyatoo! je vrcholem tvůrčího know how a 25-ti leté zkušenosti s výrobou sójových produktů.“

Samochválou nešetří, ale šetří na jiném místě – výrobce sáhl po olejích, které z hlediska obsahu nasycených mastných kyselin patří k těm nejhorším, po kokosovém a palmovém. A kokosového je ve šlehačce dokonce 74 %.
Tuky živočišné a rostlinné obsahují i sympatičtější nenasycené mastné kyseliny, z nichž např. linolová či linolenová jsou kyselinami esenciálními; organismus si je neumí sám syntetizovat a musí mu být dodávány potravou. Nenasycené mastné kyseliny regulují mnohé životně důležité funkce a mají i nezastupitelnou úlohu při vzniku dalších významných biologicky aktivních sloučenin. Uplatňují se například při regulaci krevního tlaku, srážlivosti krve, přispívají ke snižování hladiny cholesterolu. Ceněné jsou omega-3 a omega-6 kyseliny, avšak za předpokladu dodržení vhodného poměru.

Smetanové šlehačky ve srovnání s rostlinnými byly v obsahu pozitivních mastných kyselin lepší: hlavní položku činily mononenasycené mastné kyseliny, cca 25 % z celkového zastoupení, polynenasycených obsahovaly do 3,5 %. Omega-3 a omega-6 byly zastoupeny přibližně 3 %; v žádném případě se však nejedná o významný výživový zdroj. U rostlinných šlehaček se podíl nenasycených mastných kyselin pohyboval na velmi nízkých hodnotách, často nepřekročil mez stanovitelnosti (0,1 %). Řečené platí i pro omega kyseliny.

Celý text článku o testování šlehaček naleznete na www.dtest.cz/slehacky.

Přihlásit