dTest: Změna energetického zákona – výhra pro zákazníka

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 17.8.2011   

Po několika poněkud divočejších letech, kdy na trh doslova vtrhli noví dodavatelé energie jednající často na hraně zákona, se konečně v našem právním řádu objevuje změna, která by měla zákazníkům v této složité oblasti pomoci. Jejím cílem je další usnadnění změny dodavatelů energií a zároveň posílení práv zákazníků.

V uplynulých měsících se na poradenskou linku časopisu dTest – 299 149 009 - obracela, a stále bohužel obrací, celá řada lidí se svými problémy souvisejícími s prodejci energie. Časopis dTest spotřebitelskou veřejnost již několikrát varoval před negativními dopady neuváženého uzavírání nových energetických smluv. Nyní se zdá, že hlasy nespokojených zákazníků byly vyslyšeny - 18.8.2011 nabývá účinnosti novela energetického zákona, která přináší celou řadu pozitivních změn.

„Předně vítáme možnost zákazníka odstoupit od smlouvy v případě, že dodavatel změní cenu energie nebo smluvní podmínky,“ říká Jan Votočka, právní poradce časopisu dTest, a upozorňuje na dosavadní praxi: „Doposud často lidé uzavírali smlouvy na dobu určitou a pak se dostávali do nejrůznějších smluvních pastí, ze kterých nebylo cesty ven.“ Nově bude muset na takovéto změny a s nimi spojené právo na odstoupení od smlouvy bez jakýchkoli sankcí dodavatel zákazníka 30 dní předem upozornit a ten pak bude mít možnost toto právo využít do 10 dnů před účinností změny. Pokud dodavatel zákazníka včas a správně neinformuje, právo odstoupení se prodlužuje na celé 3 měsíce. 

Dalším vítaným posunem je posílení pravomocí Energetického regulačního úřadu. Ten bude nyní jako jediný vykonávat dohled nad nepřiměřenými smluvnímu podmínkami dodavatelů energie. Navíc dostane pravomoc rozhodovat spory mezi zákazníkem a prodejcem. Zákazník tak obdrží možnost efektivní obrany v případě, že se dostane do s dodavatelem energie problémů, a nebude se tak muset spoléhat pouze na často pomalé soudy.

„Naše sdružení změny jednoznačně podporuje. Neutěšený stav, který vyvolali zejména noví hráči na trhu, byl již déle neudržitelný. Je však nutné si uvědomit, že sebelepší právní ochrana nepomůže, pokud nebude celá tato nesmírně problémová oblast úřadem náležitě kontrolována a provinilci sankcionováni,“ shrnuje Votočka závěrem.

K tomu také tisková zpráva ze dne 3.3.2011

Neuvážená změna dodavatele energie se může prodražit

Kontakty:                                          

Jan Votočka, votocka@dtest.cz, tel.: +420 777 016 014

Martina Vernerová, vernerova@dtest.cz, tel.: +420 241 404 922

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 –je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.                                                                                                         

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC

Přihlásit