dTest: Nebezpečný výrobek znovu v obchodech

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

V českých obchodech se znovu objevil plastový box na hračky, u kterého hrozí malým dětem nebezpečí udušení. Varovala před ním již před rokem a půl Česká obchodní inspekce a výrobek byl následně uveden i ve výstražném informačním systému RAPEX. Upozornění na nebezpečný box nechybí ani v české databázi www.nebezpecnevyrobky.cz.

Časopis dTest zjistil na základě podnětů zaslaných do jím provozované databáze www.nebezpecnevyrobky.cz, že se na českém trhu znovu prodává výrobek pro děti, označený příslušnými českými i evropskými orgány jako nebezpečný. Jedná se o plastovou krabici na hračky ve tvaru pirátské truhly s oblým víkem s vnějšími rozměry 44 x 30 cm a výškou 40 cm. Do boxu se snadno vejde malé dítě.

Na nebezpečný výrobek upozorňovala Česká obchodní inspekce již v závěru roku 2009, kdy nařídila jeho stažení z trhu a zákaz prodeje. Box se opakovaně objevil v roce 2010 s drobnými obměnami i v celoevropské databázi nebezpečných výrobků RAPEX. Přesto se po roce a půl prodává znovu v obchodech. „Časopis dTest podal na základě zjištěných skutečností podnět České obchodní inspekci k dalšímu prošetření případného pochybení prodejců a dovozce,“ informovala jeho šéfredaktorka Ida Rozová.
 
Časopis dTest nebezpečný výrobek zakoupil v hypermarketu Globus, zdokumentoval jeho prodej v síti prodejen Interspar a podle informací uživatelů databáze www.nebezpecnevyrobky.cz byl k dispozici i na dalších místech, např. v prodejnách OBI.


Další informace naleznete na stránkách:
www.dtest.cz/nebezpecny-vyrobek/plastova-krabice-na-hracky-box-pirat-38-l-kids/1618
www.dtest.cz/nebezpecny-vyrobek/plastova-krabice-piratenbox/1617

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, rozova@dTest.cz, tel.: 241 404 922, mobil 603 519 101
Václav Beneš, benes@dTest.cz; tel.: 241 404 922, mobil 604 660 290

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 530 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 546 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

 


Přihlásit