Jak vybrat antiperspirant

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2018 Přečtěte si nový dTest

Vydáno: 3.8.2011   

Antiperspiranty na rozdíl od obyčejných deodorantů umí nejen navonět, ale díky použitým účinným látkám potlačit tvorbu potu. Mezi účinné látky patří především soli hliníku (ve složení aluminium chlorhydrate); stahují póry potních žláz a tak zabraňují nadměrnému pocení v místech, kde se pot hůře odpařuje a působením bakterií vytváří nepříjemný zápach.

Při nákupu je třeba věnovat pozornost tomu, co kupujete. Především mezi výrobky ve spreji lze nalézt množství deodorantů (tzn. sprejů, které jen voní, ale neúčinkují proti potu, například veškerý sortiment Axe v ČR); ty jsou pochopitelně levnější, ale nelze od nich čekat nic víc než omezení zápachu (zejména obsahují-li alkohol, pomáhají redukci množství bakterií způsobujících zápach, ale aktivně omezit pocení neumí).

 

Sprej, kuličku nebo tyčinku?

Výběr typu antiperspirantu záleží především na osobních preferencích a zkušenostech. Všechny fungují na principu omezení potu účinnými látkami na bázi hliníku, které stahují póry potních žláz.

Sprej v tlakové nádobě: nejprodávanějšídruh antiperspirantů. Jejich výhodou je rovnoměrné rozptýlení přípravku v jemných částečkách. Po aplikaci nezůstává pocit vlhkosti pokožky. Drobné částečky mohou být při vdechnutí dráždivé, nepředstavují ovšem žádné riziko. Jako hnací plyny se používají butan, isobutan a propan; na rozdíl od starších freonů nepoškozují ozónovou vrstvu.

Sprej s mechanickým rozprašovačem: méně prodávané spreje, zpravidla ve skleněných nádobkách. Aerosol jimi tvořený má větší částečky, může po aplikaci vyvolávat pocit vlhkosti.

Kulička: funguje na principu velkého kuličkového pera, kulička přenáší slabou vrstvu tekutého přípravku na místo aplikace. Ošetřené místo může být po aplikaci chvíli vlhké.

Tyčinka: účinné látky v pevné nebo krémové formě jsou postupně vysouvány z tuby jako u rtěnky. Oproti sprejům může být aplikovaná vrstva hutnější. Některé tyčinky mohou mít agresivní vliv na oblečení (především kvůli hutnější konzistenci), zejména ve směsi s  potem.

Kamenec: starý známý prostředek na zastavování krvácení při holení. Přírodní minerál složený z krystalů solí draslíku a hliníku má (podobně jako syntetické hliníkové soli v antiperspirantech) silně stahující účinky na póry v pokožce. Dnes zažívá návrat v podobě přírodního antiperspirantu. Stejně jako hliníkové soli může citlivější jedince dráždit a působí jen velmi omezeně na omezení zápachu (sám je bez zápachu, takže ani „nevoní“).


Přihlásit