Bezpečnost automobilů: crashtesty zdarma

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2011

Snad každého zamrazí, když slyší o lidech, kteří zemřeli při autonehodě v autě. Chcete si pořídit nové auto? Dbejte na to, aby bylo dostatečně bezpečné. Může vám to zachránit život. A jak v našem dTestu dopadly jednotlivé modely?

Na www.dtest.cz/crashtesty naleznete oficiální českou verzi crash testů EuroNCAP, volně přístupnou a pravidelně aktualizovanou o nejnovější výsledky. Databáze umožňuje srovnávat vozy a zobrazovat detaily nebo sledovat video ze zkoušek. Do časopisu jsme vybrali vozidla, která patří v ČR k nejprodávanějším a zároveň byla testována v letech 2009 až 2011.
24. srpna budou na www.dtest.cz/crashtesty zveřejněny nové výsledky dalších jedenácti testovaných vozidel.

 

Bezpečnosti čím dál více

Bezpečnost automobilů kráčí vpřed mílovými kroky. Od prvotního zájmu o zvýšení ochrany posádky v případě nehody se postupně klade stále větší důraz na prvky, které umí nehodě předejít v duchu hesla, že nejšťastnější nehoda je ta, které se podařilo zabránit.

Základem bezpečnosti automobilu je jeho samotná konstrukce. Každému je jasné, že velký automobil, který disponuje množstvím hmoty okolo posádky, je bezpečnější než malá „skořápka“ těsně obepínající kabinu a motor. Při autonehodě je více energie pohlceno deformující se masou automobilu a existuje větší pravděpodobnost, že posádka unikne zraněním. U menších vozidel je tuto nevýhodu nutné vykompenzovat především bytelnější konstrukcí kabiny pro posádku, aby náraz vydržela s pokud možno co nejmenšími škodami. Samozřejmostí jsou pak předpínače bezpečnostních pásů na předních sedadlech a čím dál tím více airbagů, které zabrání zranění při kontaktu s volantem, palubní deskou, hranou dveří či jinými prvky vozu v okamžiku nárazu. To vše tvoří dohromady takzvanou pasivní bezpečnost.

 

Aktivní bezpečnost

V pasivní bezpečnosti byly za poslední léta učiněny obrovské pokroky. Většina automobilů dnes dosahuje vysokých hodnocení v oblasti ochrany posádky a dětí v dětských autosedačkách, jejich kabiny jsou dostatečně pevné, v základní nabídce bývají alespoň dva přední airbagy, samozřejmostí jsou systémy upozorňující na nutnost zapnutí bezpečnostního pásu. I ty nejméně bezpečné automobily prodávané na evropských trzích nabízejí alespoň průměrnou ochranu.

Proto se iniciativa EuroNCAP, která testy bezpečnosti automobilů v Evropě organizuje, jíž je dTest členem, v posledních letech soustřeďuje na posílení prvků aktivní bezpečnosti – tedy těch zařízení, která pomáhají řidiči předcházet chybám, jež by mohly vést k autonehodě. Poslední generace těchto zařízení pak umí sledovat okolní provoz a autonehodě předcházet. Dochází tak k eliminaci lidského faktoru, který je nejčastějším původcem všech autonehod.

V hodnocení jsou tyto systémy zahrnuty do skupiny zkoušek aktivní bezpečnost. Patří sem systém ESC (ESP), elektronická kontrola stability – systém, který je rozšířením systému ABS a předchází především vzniku smyku; měl by být v základní výbavě většiny prodávaných aut. Pokud není, vyplatí se připlatit si za něj (byť bývá bohužel značně předražený). Dalšími hodnocenými prvky jsou omezovače maximální rychlosti, především pro velké a silné vozy, a již zmíněné upozornění na zapnutí bezpečnostních pásů.

 

Budoucnost: auta bez řidiče?
Posledním trendem v bezpečnosti automobilů jsou automatické systémy, které umí aktivně předcházet autonehodám, případně pomoci posádce po autonehodě, např. přivolat pomoc. Abychom výrobce povzbudili k rychlejšímu zavádění technických novinek do běžně dostupných vozidel, EuroNCAP zavedlo v roce 2010 nové hodnocení pod názvem EuroNCAP advanced. Jedná se o zvláštní hodnocení, které bere v potaz vědecky ověřenou funkčnost systémů aktivní ochrany. Ocenění získalo za rok 2010 a 2011 třináct systémů, jejichž výrobci byli schopni prokázat, že jejich technologie fungují a přispívají k lepší bezpečnosti.
Oceněné systémy se soustřeďují především na udržení automobilů v jízdním pruhu sledováním vodorovného značení. Aktivně upozorňují řidiče, pokud z pruhu vyjíždí, a některé jej v případě přejezdu bílé čáry samy vrátí zpět. Některé umí sledovat okolní provoz a hlídat mrtvý úhel pro bezpečné přejíždění z jednoho pruhu do druhého. Další typ umí při nízkých rychlostech (typicky při popojíždění v městském provozu) automobil automaticky zastavit, pokud se příliš přiblíží k vozidlu před ním. Nakonec jsou to systémy, které v případě autonehody samy přivolají pomoc, včetně odeslání základních údajů o stavu vozidla, a systémy, které připraví automobil a posádku na nehodu, pokud vyhodnotí, že srážka je nevyhnutelná.
V tabulce naleznete přehled oceněných systémů podle jednotlivých značek.

 

dTest a EuroNCAP

Evropské spotřebitelské organizace se v roce 1996 staly jedním z iniciátorů nezávislého testování bezpečnosti automobilů pomocí takzvaných crash testů, známého pod zkratkou EuroNCAP. Protože dTest je součástí celosvětové sítě spotřebitelských organizací zabývajících se testováním, podílí se na tomto testování také. Na testování Euro NCAP se kromě spotřebitelských organizací podílí také několik evropských vlád, automobilové kluby a pojišťovny. Testy, jejichž hlavním cílem je zhodnotit bezpečnost posádky automobilu a chodců při dopravní nehodě, se staly jedním ze zásadních ukazatelů bezpečnosti uznávanými jak výrobci, tak uživateli automobilů. Zpočátku tomu ale tak nebylo, někteří výrobci nesli pravdu o (ne)bezpečnosti svých výrobků velice nelibě.

Pro ilustraci, první crash testy EuroNCAP proběhly v roce 1997 a hned zpočátku se ukázalo, že tato iniciativa má svůj smysl. Tehdejší legislativa nebyla v oblasti bezpečnosti automobilů příliš přísná a výrobci si mohli prohlašovat o bezpečnosti svých vozů cokoliv, neboť neexistovala nezávislá instituce, která by jejich tvrzení vyvracela nebo potvrzovala. Výrobci proti prezentaci prvních výsledků testů z kategorie supermini důrazně protestovali a prohlašovali, že není technicky možné dosáhnout maxima tehdejšího hodnocení bezpečnosti posádky vozu, tedy čtyř hvězdiček. Rover 100, jeden z prvních testovaných vozů, prokázal tak slabou ochranu posádky při nárazu, že byl po publikaci testů stažen z trhu. Nicméně již v červenci 1997 dosáhlo Volvo S40 jako první vůz čtyř hvězdiček v hodnocení ochrany posádky vozu při nárazu.

Dnes je standardem pro kvalitní vůz hvězdiček pět, vysoká míra ochrany posádky a vybavení systémy aktivní bezpečnosti. Bezpečnost automobilů se ve srovnání s dobou de facto nedávnou liší diametrálně.

Protože automobilový trh se dynamicky vyvíjí, nezůstáváme pozadu a na konci loňského roku jsme přinesli první test automobilu čínské značky určeného pro evropský trh. Landwind CV9 získal pouhé dvě hvězdičky z pěti. Úroveň ochrany tohoto vozu byla výrazně pod nejnižší úrovní běžnou pro ty nejlevnější vozy prodávané na evropských trzích.

Databáze testovaných výrobků

Crashtesty (839 výrobků)
poslední aktualizace: 25.10.2022


Přihlásit