„Domorodci jsou hluční,“ stojí ve smlouvě

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 3.8.2011   

Je smutným faktem, že smluvní podmínky téměř nikdo – snad kromě nás – nečte. Pokud k tomu spotřebitele nepřiměla celá řada kauz, kdy byli zákazníci prostřednictvím obchodních podmínek napáleni, možná na jejich studování změní názor nyní: smluvní podmínky cestovních kanceláři mohou být občas i docela zábavným čtením.

Nedávno jsme vás informovali o našem průzkumu smluvních podmínek sedmi velkých cestovních kanceláří působících v České republice a rozvířili zajímavou debatu názorem na nezákonnou výši tzv. storno poplatků.

Poukázáním na legrační, až absurdní ustanovení cestovních smluv bychom nyní rádi upozornili na fakt, že v cestovních smlouvách naleznete i něco jiného než nepřehledná a někdy i neplatná ustanovení. Můžete se v nich totiž třeba dozvědět, že na pokoji nebude mýdlo, či že místní personál je línější a místní obyvatelstvo může na pláži nadstandardně hlučet.

Na těchto ustanoveních pochopitelně není nic nezákonného ani závadného. Jde pouze o způsob jejich zařazení do právního dokumentu, kterým smluvní podmínky jsou, jenž je poněkud nešťastný. Smluvní podmínky jsou součástí cestovní smlouvy a zákazník s nimi při jejím podpisu vyslovuje souhlas. To dobré na tom je, že se alespoň při čtení nudného právního textu trochu pobaví.


Přihlásit