Jak vybrat zahradní drtič

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.1.2024

Zahradní drtič větví je skvělým pomocníkem při údržbě zahrady a zeleně. Dokáže likvidovat větve i další druhy zahradního odpadu. V tomto nákupním rádci se zaměříme na výběr toho správného drtiče a vysvětlíme, na co byste měli při nákupu dbát.

Úvodem je dobré nejprve vysvětlit, co to vlastně zahradní drtič je a k čemu slouží. Jedná se o nářadí navržené k drcení větví, křovin, rostlin a dalšího zahradního materiálu. Zdaleka se nehodí pouze na likvidaci prořezaných větví, drtič by měl zvládnout rozmělnit například také živý plot, břečťan, rostliny či plevel ze záhonků.

Vzniklou drť lze následně využít jako mulč, která pomáhá udržovat půdu vlhkou a potlačuje růst plevelu. Jemnou drť lze také přidat do kompostu. S většími štěpky můžete po jejich vyschnutí zatápět. Místo pálení či městnání na kompost tak dáte odpadu nový život nebo alespoň značně úspornější formu. Pytel nasekané směsi se odváží výrazně lépe než hromada větví a křovin. Rozdrcený materiál se lépe rozkládá a půdní organismy jej snáz využijí.

Jak vybrat ten správný drtič?

Při výběru zahradního drtiče je třeba vzít v úvahu několik klíčových faktorů. Zvažte velikost své zahrady. Pro menší zahrady postačí kompaktní modely, zatímco pro větší pozemky budete potřebovat výkonnější drtič. Jelikož se jedná o poměrně robustní a těžké přístroje, promyslete i možnosti skladování a přemisťování.

Roli hrají také typy a velikost dřevin, které se na vaší zahradě nacházejí. Některé drtiče jsou vhodnější pro měkké větve, zatímco jiné lépe zvládnou tvrdší dřevo. Pokud budete drtit spíše sporadicky a v nevelkém rozsahu, nemusíte nejspíš investovat do nového drtiče tolik jako majitelé velkých zahrad či sadů.

Drtiče podle typu pohonu

Na trhu jsou dostupné různé typy drtičů. Jako první je lze rozlišit podle pohonu na benzínové a elektrické. Drtiče s elektrickým pohonem se nejčastěji zapojují kabelem do sítě, ale můžete narazit i na akumulátorové modely s baterií. Specifickou variantou jsou pak drtiče, které lze připojit ke hřídeli traktoru a hodí se na práci v těžším terénu.

  • Benzínové drtiče jsou velmi výkonné, což se však odráží i v jejich vysokých cenách. Jsou určeny zejména pro velké pozemky, sady či veřejná prostranství. Bývají využívány spíše profesionály. Jejich motor je hlučnější a vyžaduje pravidelnou údržbu, obsluha je náročnější. Jejich výhodou je neomezená mobilita a vysoký výkon.
  • Elektrické drtiče s kabelem jsou nejrozšířenější mezi běžnými spotřebiteli. Hodí se na menší a střední zahrady a domácí použití. Oproti benzínovým drtičům jsou obvykle levnější a snáz ovladatelné. Jsou omezeny dostupností zdroje elektřiny.
  • Akumulátorové drtiče jsou bezdrátové, a tedy pohodlné a mobilní. Jejich provoz je však limitován výdrží baterie a délkou jejího nabíjení. Baterii a nabíječku je někdy potřeba dokoupit zvlášť, ale lze případně využít kompatibilní baterii z jiného nářadí. V nabídce drtičů je to spíše okrajová záležitost, ale potvrzuje obecný rozmach aku zahradní techniky.

Typy drticích mechanismů

Elektrické zahradní drtiče se dále liší typem drticího mechanismu.

Válcový drtič (známý také jako štěpkovač) je vybavený rotujícím válcem s ostrými hroty a přítlačnou deskou. Shora vstupují větve, které jsou drceny v prostoru mezi válcem a deskou. V případě ucpání přístroje pomůže zpětný chod. Válcové drtiče nejsou tak hlučné jako modely vybavené noži. Výhodou také je, že materiál samočinně vtahují do svých útrob. Jsou o něco těžší a mohou být dražší. Větve sekají na větší kousky, které se hodí k mulčování, do vyvýšených záhonů či po vyschnutí k zatápění.

Nožový drtič má uvnitř kovový disk osazený ostrými noži, které materiál sekají na velmi malé částečky. Větve je třeba dovnitř tlačit a pěchovat. Jejich motor má vysoký počet otáček a přístroje bývají hlučnější. Nože je potřeba po čase vyměnit. Mají obvykle drobnější konstrukci a nižší hmotnost. Jemnější drť je skvělá zejména pro kompostování, ale i mulčování.

Turbínový drtič je specifickým modelem, který se podobá válcovému typu. Je vybaven dutým válcem ve tvaru trychtýře s nožovými pláty. Trychtýř rovněž rotuje kolem přítlačné desky. Rozdrcený materiál hladce padá skrz dutinu válce do plnicího boxu. Větve jsou automaticky vtahovány dovnitř a zpětný chod řeší případná ucpání.

Šnekový drtič je méně rozšířený a ne tak univerzální. Nejlépe si poradí s tlustějšími větvemi a tvrdým dřevem. Naopak pro drcení měkkého zeleného odpadu se příliš nehodí.

Cena a hmotnost

Elektrické válcové drtiče zařazené do testu stály od čtyř do 14 tisíc korun. Jde o poměrně robustní přístroje s hmotností okolo 20 až 30 kilogramů. Nožové modely bývají o něco levnější, cena těch testovaných se pohybuje od tří do devíti tisíc korun. I z hlediska hmotnosti jsou drobnější, mají od 10 do 25 kg. Můžeme prozradit, že výsledky zkoušek ukázaly, že cena rozhodně nemusí být při výběru dobrého drtiče určující.

Na co se zaměřit

Obecně se při výběru zaměřte na několik základních parametrů: výkon drtiče (nižší výkon postačí na tenčí větévky, převažují-li silnější větve, sáhněte raději po výkonnějším) a maximální průměr větví, který je přístroj schopen zpracovat. V našem testu se pohyboval od 35 do 45 mm.

Pozornost je dobré věnovat také provedení a velikosti násypky, respektive podávacího otvoru, kterým do drtiče vstupují větve. Některé mohou být velmi úzké či opatřené klapkami nebo jinými prvky proti mrskání či vylétávání materiálu. Má to své opodstatnění z hlediska bezpečnosti, ale v praxi je třeba se pro drcení obrnit trpělivostí. Podporu poskytují užitečná pěchovadla, která větve nasměrují a přitlačí k nožům či válcům. Jak ukázaly výsledky našeho testu, zdaleka ne všechny drtiče se používají hladce.

Součástí vybavení velké části drtičů je sběrná nádoba. U válcových modelů je standardem sběrný box z tvrdého plastu. Zvlášť praktické jsou koše průhledné, které usnadní kontrolu stavu jejich naplnění. Nožové drtiče mívají buď pevný box, nebo měkký pytel, ale některé jsou dodávány i bez sběrné nádoby. Drtiče se sběrným boxem bývají opatřeny bezpečnostní pojistkou, která zajistí vypnutí přístroje při vytažení koše z držáku.

Z hlediska ergonomie a komfortu hrají důležitou roli pojízdná kolečka a pohodlné, dobře provedené a umístěné madlo. Tlačítka a ovládací prvky by měly být dostatečně velké, přehledně označené a snadno dostupné, obzvlášť při práci v rukavicích.

Tip na závěr: Pokud nad koupí drtiče stále váháte, můžete si konkrétní model vypůjčit v půjčovně nářadí. Vyzkoušíte si díky tomu, zda vám vyhovuje.

Databáze testovaných výrobků

Zahradní drtiče (15 výrobků)
poslední aktualizace: 1.2.2024


Přihlásit