Test chůviček – u některých hrozí ztráta dohledu nad dítětem

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 29.7.2011   

Časopis dTest provedl test dvanácti elektronických dětských chůviček. Mezi testovanými modely nalezl i takové, u nichž hrozí náhodné přepnutí nebo ztráta signálu, a následně tedy ztráta kontroly nad dítětem.

Trendem posledních let v souvislosti s péčí o malé děti jsou takzvané elektronické dětské chůvičky. Rodiče na ně spoléhají ve chvíli, kdy se nacházejí v odlehlé části bytu, případně potřebují zaběhnout k sousedům či na zahradu. Může se ale také stát, že se spoléhají marně. Některé modely, jako H + H MBF 1213 nebo Vivanco Babyfon BM440 Eco Plus totiž při náhodném přepnutí kanálu či při ztrátě signálu na daný problém neupozorní. „Klid rodičů pak může být vystřídán nepříjemným překvapením po vstupu do dětského pokoje,“ komentuje Ida Rozová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Dalším rizikem těchto přístrojů, které se v testu projevilo, je možnost vzájemné interference. Náchylnější k tomu jsou modely pracující na systému přenosu na velmi krátkých vlnách (FM), kde hned tři přístroje prokázaly velmi vysokou náchylnost. Naopak minimální riziko rušení hrozí u chůviček s technologií DECT, což je digitální přenos na frekvenci 1900 MHz. Jediné dva přístroje vybavené touto technologií, tedy Philips SCD 525/00 a dvoucestná chůvička Chicco, vykázaly vůbec nejnižší odolnost vůči rušení ze všech testovaných přístrojů.

Obávaným strašákem mnohých rodičů je elektrosmog. Dle názoru některých kritiků dětských chůviček by neměly být v okolí dětí vyzařovány rádiové vlny, a tudíž by se neměly chůvičky využívat. V reakci na podobná varování začali někteří výrobci hovořit o odstínění svých výrobků a využití tzv. eko režimu. Ida Rozová ale podobné obavy vyvrací: „Ani nejsilnější z testovaných přístrojů nepřekročil hranici šesti procent maximálního povoleného výkonu, a většina z nich dosahovala hranice mnohem nižší. V době, kdy leckterá domácnost disponuje silnou bezdrátovou počítačovou sítí, je tento problém nesmyslně zveličován.“

Další informace naleznete ve vydání 7/2011 časopisu dTest, nebo na http://www.dtest.cz/testy-vyrobku-86/test-chuvicek

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, rozova@dTest.cz, tel.: 241 404 922, mobil 603 519 101
Václav Beneš, benes@dTest.cz; tel.: 241 404 922, mobil 604 660 290

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 530 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 546 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit