Pozor na obchod www.lekarna-online.com a podobné „lékárny“

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.6.2011   

Časopis dTest začátkem tohoto týdne jako první podal Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv podnět ohledně protiprávního jednání společnosti EULEK PHARMA, s.r.o., provozovatele internetového obchodu www.lekarna-online.com. Na základě stížností spotřebitelů, které jsme obdrželi na naší poradenské lince pro spotřebitele na tel. čísle 299 149 009 jsme totiž zjistili, že firma nejenže nekomunikuje se zákazníky, kteří svou objednávku zaplatili předem, ale dokonce ani nemá pro provozování internetové lékarny oprávnění!

A tím daná kauza nekončí. Firma je navíc v likvidaci, tudíž nad dobytností pohledávek spotřebitelů visí otazník. Dnes jsme o činnosti tohoto obchodu informovali širokou veřejnost a zároveň obdrželi vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který souhlasí s tím, že provozovatel stránky www.lekarna-online.com podniká v oblasti lékárenství neoprávněně. Momentálně již Ústav vyzval provozovatele lékarny k ukončení prodeje léčiv a podniká další kroky, o kterých vás budeme informovat.

U té příležitosti není od věci si připomenout tři základní pravidla nákupu léčiv přes internet, které pomohou spotřebiteli se spíše vyvarovat padělků léčiv i neseriózních prodejců:

  • Prodej léčiv prostřednictvím internetu může provozovat pouze „kamenná“ lékárna, která je povolena a schválena Státním ústavem pro kontrolu léčiv.
  • Takto certifikované lékárny jsou uvedeny v databázi lékáren na Informačním portálu pro veřejnost SÚKL, před nákupem tedy doporučujeme si prodejce ověřit.
  • Od léčiv je nutno odlišovat tzv. doplňky stravy (vitamíny, přípravky s omega mastnými kyselinami apod.). Ty narozdíl od léčiv nemusí mít léčivé či preventivní účinky. Přestože podléhají schválení Ministerstva zdravotnictví, jediným požadavkem pro jejich schválení je aby zdraví nepoškozovaly. Dozor na potravinovými doplňky vykonává Státní zemědělská a potravinářská inspekce, pro jejich prodej na internetu ale narozdíl od léčiv omezení podobná prodeji léčiv neplatí.

Další užitečné informace o nákupu a padělaných či neregistrovaných (tudíž rizikových) lécích naleznete na www.nebezpecneleky.cz.


Přihlásit