Test spacích pytlů

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Spacích pytlů je na trhu nepřeberné množství. Obecně roste i jejich kvalita. Přesto byste měli být při výběru opatrní. Jen tak předejdete tomu, abyste si koupili nevyhovující spací pytel. Náš test ukázal, že někteří výrobci si se správným označením spacáků hlavu nelámou. Využijte našich rad a vyvarujte se tak chyby při nákupu a používání spacáku.
 

V našem testu jsme prověřili sedmnáct spacích pytlů především z hlediska komfortu, odolnosti, vybavení a značení. Komfortní spacák je takový, který je přiměřeně teplý a dobře prodyšný, tedy propouští vodní páry. Hned tři spacáky ve zkoušce propustnosti vodních par obdržely hodnocení nedostatečně. Jednalo se o modely Deuter Travel Lite 300, Marmot Wave II Regular a Pinguin Savana. V případě zkoušky tepelného komfortu byly výsledky testu příznivější, ale ani zde vždy neodpovídala deklarovaná komfortní teplota teplotě, do níž je spacák určen.

Teplota by měla být základním kritériem při výběru spacáku. Přitom nedoporučujeme se orientovat na základě extrémní teploty, protože se jedná o hraniční teplotu, za níž hrozí riziko podchlazení. Extrémní teplota tedy nevypovídá nic o tom, při jaké teplotě se uživatel bude cítit příjemně. Pro správný výběr je lepší orientovat se podle takzvané komfortní teploty, což je teplota, při které není běžnému uživateli zima. Pokud spacák používáte v létě i v zimě, je lepší pořídit si na každou sezónu speciální model.

Dalším kritickým místem testování byla velikost spacích pytlů a jejich balení. Jako velikost spacáku by správně měla být deklarována takzvaná vnitřní délka. Ta přibližně odpovídá optimální výšce uživatele. Někteří výrobci ovšem udávají namísto ní celkovou délku spacáku a vnášejí tak do jednotného označení nejasnosti, neboť rozdíl mezi celkovou a vnitřní délkou spacáku může být až 40 centimetrů. Do zdánlivě dlouhého spacáku se tak vysoký člověk nemusí vejít.

Spacáky bývají často v dosahu ohně. Proto byla součástí testu i zkouška hořlavosti. Šest modelů získalo pouze dostatečné hodnocení, neboť u nich oheň nezpůsobil jen propálení, ale začal se živit syntetickými materiály a chvíli se šířil dál. Dobrá zpráva na závěr je, že přes řadu nedostatků u některých modelů jsme nalezli i dobré a velmi dobré výrobky, takže při správném výběru je možné si spaní pod stanem užít velmi komfortně.

7 rad pro výběr a úspěšné používání spacáku

•    Zapomeňte na extrémní teplotu. Vždy chtějte znát komfortní teplotu, která prozradí, při jaké nejnižší teplotě vám ve spacáku bude ještě teplo.
•    Chtějte znát vnitřní délku spacáku. Ta by měla odpovídat výšce uživatele. Údaj o celkové délce vám neprozradí, na jak velkou postavu je spacák šitý. I dvoumetrový spacák může být šitý na postavu 170 cm.
•    Rozdělení spacáků na jedno, dvoj či tří sezonní není dobrým vodítkem. Představa, že existuje spacák, v němž bude stejně příjemně v létě i v sychravém podzimu je iluzorní. Jako u každého výrobku „více v jednom“ budou jeho výkony kompromisní ve všech oblastech. Používáte-li spacák ve více ročních obdobích, kupte si jeden teplejší a jeden studenější.
•    Pod spacák patří karimatka, do spacáku oblečení a ponožky; nejlépe souprava s dlouhými nohavicemi a rukávy.
•    Spacák nechte vždy dostatečně vyvětrat, zejména před jeho použitím (vlákna dostanou čas se „probrat“) a po spaní před sbalením.
•    Při balení do transportního obalu spacák neskládejte, pěchujte jej tak, jak vám přijde pod ruku. Tím nejlépe zamezíte poškození vláken izolačních vrstev.
•    Po sezóně spacák vyperte podle instrukcí a nechte jej buď ve skladovacím, nebo jiném větším prodyšném obalu. Nenechávejte spacák v transportním obalu, kompresí trpí jeho vlákna a ztrácí své izolační schopnosti.

Celý text článku včetně informací o ekokosmetice a přehledné tabulky s výsledky testu naleznete ve vydání 05/2011, nebo zde.
 

Přihlásit