Pozor na nezákonné storno poplatky zájezdů

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Vydáno: 20.7.2011   

Od cestovní smlouvy můžete kdykoli před zahájením zájezdu odstoupit, cestovní kancelář si pro tyto případy může vyhradit odstupné, známé spíše jako tzv. „storno poplatky“. Z našeho průzkumu vyplývá, že cestovní kanceláře při stanovování jejich výše nerespektují zákon a v mnohých případech požadují poplatky nepřiměřeně vysoké.

dTest provedl průzkum smluvních podmínek sedmi velkých cestovních kanceláří. V oblasti tzv. storno poplatků, tedy částky, kterou spotřebitel platí za zrušení zájezdu, ale dospěl k velmi nelichotivým závěrům: Všechny z testovaných cestovních kanceláří si v určitém období před předpokládaným zahájením zájezdu vyhrazují storno poplatky ve výši 100 % z ceny zájezdu, což považujeme za nezákonné. Takto stanovené storno poplatky jsou nepřiměřeně jednostranné ve prospěch cestovních kanceláří a nečiní jakýkoli rozdíl mezí tím, zda zájezd absolvujete či nikoli. S trochou nadsázky můžeme říct, že na zájezdu, na kterém nebude, minimálně nic nesníte, nikdo vám nebude uklízet pokoj a „ulehčíte“ letadlu i delegátovi. Navíc pádným argumentem je, že v dnešní době rozhodně není problémem zájezd znovu prodat jako tzv. last minute.

Cestovní kanceláře odstupňovávají storno poplatky podle toho, kdy zájezd zrušíte. Poplatky ve výši 100 % z ceny zájezdu uplatňují v průměru od čtvrtého dne před zahájením zájezdu, extrémem je v tomto případě CK Alexandria, která storno poplatek ve výši 100 % ceny zájezdu účtuje svým klientům už od devátého dne před zahájením zájezdu. Úplný přehled storno poplatků naleznete v tabulce. Požaduje-li po vás cestovní kancelář takto nepřiměřeně vysoké storno poplatky, doporučujeme namítat jejich neplatnost pro nepřiměřenost i rozpor s dobrými mravy. Dále je vhodné požadovat doložení reálných nákladů a ztráty, které cestovní kancelář naším odstoupením skutečně utrpěla a na jejíž úhradu má tedy právo.Přihlásit