Jak vybrat dětskou chůvičku

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2017 Přečtěte si nový dTest

Vydáno: 1.7.2011   

Elektronických chůviček se nabízí několik typů. Nejjednodušší jsou jednosměrné. Fungují jako pasivní vysílačky, které přenáší zvuk od dítěte k rodiči. Obousměrné chůvičky umožňují vzájemnou komunikaci mezi dítětem a rodičem. Nejvyspělejší modely umožňují kromě zvuku přenášet i obraz.

Analogovou, nebo digitální?

Elektronické chůvičky vysílají v několika pásmech za použití různých technologií. Starší a jednodušší systém přenosu na velmi krátkých vlnách (FM) nahrazuje postupně digitální přenos na frekvenci 1900 MHz (DECT). Jedná se o stejnou technologii, která se používá u domácích bezdrátových telefonů. Její hlavní výhodou je kromě kvalitnějšího zvuku, případně obrazu, vyšší odolnost vůči rušení. To je důležité zejména, pokud je v dosahu více chůviček. Jak prokázaly testy, riziko vzájemné interference je vskutku výrazně nižší právě u přístrojů s technologií DECT. U FM modelů může být odolnost vůči rušení vyšší nebo mírně snížená, záleží na kvalitě daného modelu. Digitální chůvičky mají řádově vyšší dosah než starší analogové technologie.

 

Na co si dát pozor

Klíčovou vlastností dětské chůvičky by měla být její spolehlivost. Kvalitní chůvička si pohlídá spojení a upozorní vás, když se už budete pohybovat na hraně jejího dosahu nebo když nechtěně přepnete kanál. Chvilka nepozornosti se může projevit ztrátou kontroly a ne všechny chůvičky funkcemi hlídání dosahu a správného kanálu disponují.

Dalším aspektem, který se podepisuje na bezpečnosti a praktičnosti používání chůviček, je jejich konstrukce. Dětský a rodičovský díl by měl být snadno rozlišitelný, aby nedošlo k jejich záměně. Některé výrobky na trhu mají oba díly stejné, což je nepraktické.

Některé modely mají nižší citlivost mikrofonu a nejsou tak vhodné pro tiše plačící děti. Naopak citlivější modely mohou v případě, že jsou umístěny v hlučnějším prostředí, vyvolat planý poplach.

 

Praktické tipy

Protože chůvičky jsou uzpůsobené na síťový i bateriový provoz, je výhodné, když jsou přímo vybaveny nabíjením baterií. Některé modely jsou, podobně jako domácí telefony, konstruované jako základna (dětský díl) a rodičovský díl, který se v základně přímo nabíjí.

Některé modely jsou vybaveny měřením teploty v místnosti, jiné nabízí přehrávání ukolébavek. Mezi praktické vybavení patří také noční světlo nebo dokonce infrakamera umožňující noční vidění.

 

Rizikový elektrosmog?

Kritici dětských chůviček namítají, že jejich používání v blízkosti dětí je kvůli vyzařovaným rádiovým vlnám rizikové. I proto někteří výrobci hovoří o odstínění svých výrobků. Obavy jsou ovšem neodůvodněné.

Výkony jednotlivých přístrojů ani zdaleka nepřekračují povolené limity a například pro mobilní telefony jsou povolené výkony mnohem vyšší.

Někteří výrobci nabízí nejen kvůli úspoře energie, ale údajně také kvůli nižšímu zatížení „elektrosmogem“, tzv. eko režim, který funguje na principu snížení výkonu. Ten ve světle získaných poznatků nemá z tohoto hlediska význam. Použití eko režimu naopak někdy způsobí vypnutí kontroly spojení a tím zvyšuje riziko nepozorované ztráty signálu, případně snížení dosahu.

Vezmeme-li v úvahu, že chůvička nepředstavuje jediný zdroj rádiových vln a že v mnoha domácnostech se vyskytují například poměrně silné bezdrátové počítačové wi-fi sítě, je celá problematika vzhledem k naměřeným zanedbatelným hodnotám zbytečně nabubřelá.


Přihlásit