(Ne)spolehlivé databáze složení potravin

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Obsah lednového dTestu

Publikováno v časopise 7/2011

Různých databází složení potravin je na internetu jako hub po dešti. Některé slouží jako pláštík pro reklamu na konkrétní zboží, jiné uvádějí zkreslené hodnoty.

Kdybychom se chtěli hnát za lacinými senzacemi, poradili bychom příznivcům zdravé výživy, aby si kupovali máslo na Slovensku. Má proti českému jedenáctkrát méně cholesterolu, ačkoli je vyrobeno ze stejných surovin a stejnou technologií jako u nás. Potravinová banka dat Slovenské republiky uvádí, že sto gramů másla obsahuje 24 miligramů cholesterolu. Podle Centra pro databázi složení potravin ČR je ve sto gramech másla 266 miligramů cholesterolu. Obě pracoviště jsou řízena ministerstvy zemědělství, což jim dává punc seriozních zdrojů.

Chtěli jsme přijít cholesterolové záhadě na kloub, a tak jsme oslovili tvůrce bratislavské banky dat. Ukázalo se to, co jsme tak trochu předpokládali – při přepisu tabulky se ztratila jedna nula. Z 240 miligramů bylo rázem jen 24. Monika Morochovičová z Bratislavy slušně poděkovala za zájem českých spotřebitelů a slíbila, že údaj bude aktualizován.Přihlásit