Finance: Termínované vklady

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2011

Investování se v dnešních dnech podobá spíše hazardní hře. Nikdo neví, zda zítra trhy porostou, nebo zda je čeká další propad. Kam tedy vložit peníze? Před měsícem jsme probrali spořicí účty, dnes se zaměříme na další způsob bezpečného investování – termínované vklady.

Ulož a nech být!, tak se dá jasně a stručně definovat klasický termínovaný vklad. Neslouží k platebnímu styku, nelze na něj posílat peníze, nelze z něj odesílat platby. Zřizuje se výhradně kvůli zhodnocení peněžních prostředků, které na něj vložíme. Výnos termínovaného vkladu se stejně jako u spořicího účtu odvíjí od výše úroků. A platí, že s vyšší částkou a delším časovým horizontem roste i výše úroku. Vklady se rozlišují na krátkodobé (7 dní až 12 měsíců), střednědobé (2 až 4 roky) a dlouhodobé (doba vkladu 5 a více let).

V praxi se můžeme setkat s modifikacemi klasického termínovaného vkladu – místo pevné úrokové sazby sazba variabilní či možnost částečného výběru peněz ještě před samotnou splatností. Pro naše srovnání však zůstaneme u jeho původní podoby – termínovaný vklad s fixní (pevnou) sazbou.



Přihlásit