Žaludek a zažívání

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Obsah lednového dTestu

Publikováno v časopise 7/2011

Je až s podivem, kolik nejrůznějších nemocí a zdravotních komplikací nás sužuje. Některé vyžadují vysoce odbornou pomoc, jiné můžeme ovlivnit více či méně sami. Někdy si ovšem takovou svépomocí nepomůžeme vůbec, nebo si dokonce zdraví ještě více poškodíme. Příčinami, projevy nejčetnějších lidských neduhů, jejich domácí léčbou, odbornými i lidovými radami a mnohými dalšími věcmi se budeme zabývat v tomto seriálu.

Hned z kraje nutno podotknout, že česká tradiční kuchyně společně s neustávajícím zájmem o fastfoody v podobě hamburgerů a podobných pochoutek rozhodně nepatří k ideální stravě. A to nejen co se rizika nadváhy a obe-zity týče, ale také co do snadné stravitelnosti a bezproblémového zažívání. S přihlédnutím k faktu, že alkohol a cigarety u nás také rozhodně nestrádají počtem přívrženců, se nelze divit, že nouze není ani o četné žaludeční obtíže a o problémy spojené s trávicím traktem obecně.

Není třeba listovat odbornými lékařskými knihami a pátrat po vzácných onemocněních trávicího systému. S minimálně jednou zdravotní komplikací tohoto druhu pocházející z klasického čtyřlístku: pálení žáhy – zvracení – průjem – zácpa se jistě většina lidí již setkala. Ač zdánlivě triviální, jde mnohdy o silně obtěžující a v některých případech i život ohrožující stavy.Přihlásit