Jak vybrat přímočarou pilu

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 9.2.2018

Lidé pracující se dřevem, plechem i dalšími materiály ocení elektrickou pilu, která ušetří čas i námahu. Přímočará pila patří k nejuniverzálnějšímu elektrickému nářadí, a pokud vlastníte dům, chalupu či zahradu, rozhodně se neztratí, i pokud nepatříte mezi zapálené kutily. Ideální je na kratší, rovné, nepravidelné či křivkové řezy a vhodná je také na provádění uzavřených výřezů.

Přímočaré pily si poradí s prkny a deskami z různých druhů dřeva, překližek či dřevotřísek, řezat s nimi lze také plasty, plech, keramiku nebo třeba podlahové a střešní krytiny. Krátké, na jedné straně ozubené pilové plátky přímočarých pil obvykle umožňují řezat dřevo o tloušťce 60–110 mm a kov s maximálním profilem 3–8 mm.

Práce s přímočarou pilou je poměrně snadná a bezpečná, nicméně její univerzálnost je vykoupena několika omezeními. Na delší řezy je přímočará pila přeci jen poněkud pomalá; řezy také nejsou zcela přesné.

Přímočaré pily řežou při pohybu pilového plátku vzhůru. To na jedné straně vede ke snadnému ovládání, neboť saně (základnová deska) pily jsou přitahovány k řezanému materiálu. Na druhé straně tím může docházet na horním okraji řezu k vylamování třísek.

Okraje je tedy v případě potřeby nutno začistit například brusným papírem nebo použít nástavec proti vylamování třísek. Ovšem v našem testu ani použití tohoto nástavce nevedlo ke zcela čistým horním okrajům řezu. Další možností, jak snížit vylamování třísek, je přelepit linii řezu lepicí páskou.

I při řezání rovných linií s pomocí vodítka může docházet k odchylkám, neboť pilové plátky jsou pružné a při řezu se mohou od zvoleného úhlu v důsledku toho mírně odchylovat. Přes zmíněná omezení najdou přímočaré pily široké uplatnění, o čemž svědčí i fakt, že patří mezi nejprodávanější elektrické náčiní.

Jaké parametry při výběru vhodné přímočaré pily hrají roli?

Nastavitelná rychlost

Pokud budete pilu používat jen k řezání dřeva, možná vám bude stačit ta s pevně danou rychlostí kmitu pilového plátku. Nicméně k řezání dalších typů materiálů a flexibilnějšímu použití je lepší pila s rychlostí volitelnou.

Nižší rychlosti jsou vhodné pro řezání kovu (velká rychlost by pilový plátek velmi rychle otupila), plastu (rychle kmitající plátek by mohl plast poškodit natavením a pilu zablokovat) a složitějších tvarů. Vedle toho volitelná rychlost také usnadní méně zkušeným uživatelům započetí a dokončení řezu.

Výměnné pilové plátky

Prvním krokem před započetím řezu je volba správného typu a velikosti výměnného pilového plátku. Pro každý materiál a druh řezu je vhodný jiný typ plátku a v obchodech je jich na výběr celá řada. Ověřte si, zda je možné snadno sehnat plátky pasující do vámi zvolené pily.

Narazit lze na různé systémy upínání pilových plátků. U některých modelů je třeba plátek upevnit pomocí klíče, jiné pily jsou vybaveny rychloupínáním a žádný nástroj k výměně plátků nevyžadují. Ta je tak velmi snadná a rychlá.

Funkce předkmitu

Řada přímočarých pil je vybavena funkcí předkmitu, někdy též označovanou jako rozkmit nebo orbitální pohyb pilového plátku. Funkce spočívá v kyvadlovém pohybu pilového plátku vpřed a vzad během řezání. To vede k nižšímu odporu řezaného materiálu a snazšímu vypadávání pilin z linie řezu a z prostoru mezi zuby pily. Výsledkem je rychlejší řezání a nižší šance zaseknutí plátku v řezaném materiálu. Nevýhodou je nižší přesnost řezu a výraznější vylamování třísek v okolí horního okraje řezu. Předkmit je tedy užitečný pro hrubé řezy, a to zejména pokud je budete dělat často a po delší dobu. K řezání tvrdších materiálů je třeba zvolit nižší stupeň předkmitu (pokud pila možnost nastavení různých stupňů má) nebo jej zcela vypnout.

Příkon

Vyšší příkon naznačuje, že pila může pracovat delší dobu bez přehřívání a zvládne náročnější úkoly – lépe si poradí se silnějším a tvrdším dřevem, tlustším plechem atd.

Podle příkonu ovšem nelze zcela jednoznačně určit skutečné výkony pily. Tato veličina poskytuje pouze velmi přibližné vodítko k reálnému výkonu a je užitečná spíše pro porovnávání modelů v rámci řady jednoho výrobce. Jak ukázal náš test z roku 2011, pily s vyšším příkonem nemusejí nutně řezat lépe, rychleji a obdržet vyšší celkové hodnocení. Zajímavější by bylo srovnání výkonu, ale ten ne všichni výrobci uvádějí.

Akumulátorové pily

Pokud nemáte opravdu pádný důvod ke koupi akumulátorové pily, například pro údržbu lodi nebo karavanu nacházejících se mimo dosah elektrické sítě, není důvod si takovou pořizovat. Náš test ukázal, že akumulátorové pily vedle těch napájených ze sítě příliš neobstojí. Vedle slabších výkonů je hlavním problémem velmi krátká provozní doba na jedno nabití.

Rukojeť

Před nákupem si položte otázku, jaký způsob držení pily bude lépe vyhovovat vašim potřebám. Volba typu rukojeti pily silně závisí na osobních preferencích. Existují dva základní typy: jednoruční pily s klasickou žehličkovou rukojetí a pily vybavené dlaňovým (hříbkovým) držadlem pro levou ruku, kterou tlačíme pilu k řezanému materiálu, zatímco řez vedeme pravou.

Žehličkové madlo je častější a dovoluje větší kontrolu, zvlášť při vedení složitějšího řezu. Jeho další výhodou je například snazší řezání nad hlavou (u stropu). Žehličková rukojeť umožňuje držet pilu pevně v jedné ruce.

Pily s hříbkovým držadlem nabízejí lepší komfort držení při řezu, hodí se také na obrácené řezy, při kterých je pila obrácena vzhůru nohama a řez veden po spodní straně materiálu. Tlačením na držadlo lze pilu snáze udržet přitisknutou k materiálu.

Pohodlnost obsluhy

Přestože není možné si v obchodě pilu vyzkoušet skrz naskrz, je dobré minimálně zkusit, jak dobře se vám drží a jaké je rozmístění ovládacích prvků. Není rukojeť příliš velká nebo naopak malá? Posuďte tvar a povrch rukojeti a vyváženost přístroje. Dá se snadno nastavit rychlost a uzamknout na požadovaném nastavení? Jde pohodlně zapnout funkce předkmitu? Jak snadno se vyměňují pilové plátky? Lze lehce nastavit náklon základnové desky pro zkosené řezy? Jak je na tom pila s délkou napájecího kabelu?

Základnová deska

Základnová deska neboli saně podporují pilu a kloužou po řezaném materiálu. Některé pily dovolují nastavit náklon základnové desky pro vedení zkosených řezů pod úhlem až 45 stupňů. Nevýhodou základnové desky je, že brání dovedení řezu k ploše kolmé na řezaný materiál. Vzdálenost mezi ostřím pilky a předním okrajem saní se pohybuje v rozmezí několika centimetrů, základnovou desku je však u řady pil možné posouvat a přiblížit se ke kolmé ploše co nejblíže (zbylý úsek je třeba dokončit třeba ruční pilkou). Užitečný může být také ochranný kryt na základnovou desku proti poškrábání choulostivého materiálu.

Další vybavení a příslušenství

Ověřte si, zda je pila dodávána s důležitým příslušenství, případně je-li možné takové příslušenství dokoupit.

Odfuk a odsávání pilin

Mechanismus pro odfuk pilin z linie řezu je poměrně běžnou výbavou, některé pily jsou v základním balení dodávány také s výbavou pro odsávání pilin. U jiných se prodává jako doplňkové příslušenství. Sada pro odsávání umožňuje připojit k pile vak na piliny nebo připojit hadici vysavače.

Nástavce proti vylamování třísek

Plastové vložky, které se zasazují do základnové desky a těsně obepínají kmitající pilový plátek, pomáhají zabránit přílišnému vylamování třísek na okrajích řezu. Mohou být dodávány přímo s pilou, ovšem rychle se opotřebují a proto je dobré zjistit, zda jsou dostupné náhradní.

Paralelní vodítko

Slouží jako asistence pro vedení rovných řezů, rovnoběžných s okrajem materiálu.

Vykružovací ramínko

Obvykle se jedná o kovovou tyč s hrotem na jednom konci, která po způsobu kružítka pomáhá vést přesné kruhové řezy.

Kufřík

Hodí se, pokud budete pilu často přenášet, ale je vhodný i pro skladování pily a pilových plátků. Na přístroj se nebude prášit a zabráníte poztrácení plátků.

Další vybavení přímočarých pil může být pro někoho užitečné zajímavé, i když nepatří mezi ty úplně nejdůležitější. Jedná se například o pracovní osvětlení, které svítí na linii řezu, jiné pily mají zabudovaný laser pro přesnější vedení řezu.

Databáze testovaných výrobků

Přímočaré pily (17 výrobků)
poslední aktualizace: 5.5.2016


Přihlásit