dTest varuje: Spálit se lze i při výběru opalovacích přípravků

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 17.6.2011   

Pravidelný test opalovacích přípravků časopisu dTest opět ukázal na nekvalitní až nebezpečné výrobky. Neuspěly některé produkty z parfumérií a riziko se může skrývat i tam, kde byste jej možná nečekali – na pultech lékáren.

Letošní test se zaměřil na opalovací přípravky střední ochrany pro dospělé. A výsledky nepotěšily. Každý druhý testovaný přípravek získal hodnocení nedostatečně v některé z provedených zkoušek. Zpravidla se jednalo o zkoušky voděodolnosti, ale objevily se i případy, kdy přípravek neposkytoval deklarovanou UVB či UVA ochranu.

Zásadní nedostatky byly odhaleny hned u tří výrobků, a to: Clarins Sun Care Cream, SPF 20, Eco Cosmetics, ochranný sluneční krém SPF 15 a Vichy osvěžující gelové mléko na tělo SPF 20. „U prvních dvou ze zmíněných přípravků jsme odhalili nesprávný poměr UVA a UVB ochrany, v případě mléka Vichy pak nedostatečnou UVB ochranu. Proto si nemohly z testu odnést jinou známku než nedostatečně,“ uvádí redaktor časopisu dTest Václav Beneš.

Dalších šest produktů, které dosáhly nízkého hodnocení v testu, tvořily přípravky nedostatečně odolné vůči vodě. „Jedná se o menší provinění, ale přesto zásadní, neboť voděodolnost je u všech přípravků deklarovaná,“ vysvětluje Beneš. Roli přitom nehrálo, zda se jedná o přípravky relativně levné (Lidl Cien Sun, opalovací voděodolné mléko OF 20) či více než dvacetinásobně drahé (Lancaster, Sun Sport SPF 20), ani zda deklarují extrémní odolnost vůči slané vodě (Daylong, Ultra 25 lipozomální locio). Takové opalovací prostředky značně ztrácejí ve vodě účinnost a jsou proto pro koupání nevhodné.

Do testu byly zařazeny také dva výrobky z řad přírodní kosmetiky. Jak se ukázalo, nepřítomnost syntetických látek a konzervantů jde často na úkor kosmetických vlastností. Například oxid titaničitý, který se zpravidla využívá u biokosmetiky jako filtr pro UVA a UVB záření a má údajně menší vliv na podráždění citlivé pokožky, vytváří po aplikaci bílou vrstvu. Zákaz používání konzervantů zase nese zpravidla nutnost využívat typ emulze voda v oleji, který už se v „běžných“ kosmetických přípravcích vyskytuje jen zřídka, a který opět přináší větší hutnost, lepivost a horší roztíratelnost. Je tedy na každém, zda dá přednost biokosmetice i na úkor uživatelského komfortu.   

Další informace naleznete ve vydání 6/2011 časopisu dTest, nebo na http://www.dtest.cz/opalovani

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová rozova@dTest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dTest.cz, tel.: 241 404 922, 604 660 290

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 530 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 546 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit