dTest – spací pytle trpí špatným označením

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2022 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 2.6.2011   

Nastává doba kempování a je tedy nejvyšší čas zakoupit si vhodný spacák. Spotřebitelský časopis dTest doporučuje bedlivě vybírat, protože rozdíly mezi jednotlivými modely jsou poměrně výrazné a i některé oblíbené značky dopadly neslavně.

Sedmnáct spacích pytlů bylo prověřeno především z hlediska komfortu, odolnosti, vybavení a značení. Komfortní spacák je takový, který je přiměřeně teplý a dobře prodyšný, tedy propouští vodní páry. Hned tři spacáky ve zkoušce propustnosti vodních par obdržely hodnocení nedostatečně. Jednalo se o modely Deuter Travel Lite 300, Marmot Wave II Regular a Pinguin Savana. V případě zkoušky tepelného komfortu byly výsledky testu příznivější, ale ani zde vždy neodpovídala deklarovaná komfortní teplota teplotě, do níž je spacák určen.

Teplota by měla být základním kritériem při výběru spacáku. „Nedoporučuji se orientovat na základě extrémní teploty, protože se jedná o hraniční teplotu, za níž hrozí riziko podchlazení. Extrémní teplota nevypovídá o tom, při jaké teplotě se uživatel bude cítit komfortně,“ říká redaktor časopisu dTest Václav Beneš. Pro správný výběr je lepší orientovat se podle takzvané komfortní teploty, což je teplota, při které není běžnému uživateli zima. „Iluzorní je také představa, že lze pořídit jeden spacák do všech teplotních podmínek. Pokud spacák používáte v létě i v zimě, je lepší pořídit si na každou sezónu speciální model.“

Dalším kritickým místem testování byla velikost spacích pytlů a jejich balení. Jako velikost spacáku by správně měla být deklarována takzvaná vnitřní délka. Ta přibližně odpovídá optimální výšce uživatele. Někteří výrobci ovšem udávají namísto ní celkovou délku spacáku a vnášejí tak do jednotného označení nejasnosti, neboť rozdíl mezi celkovou a vnitřní délkou spacáku může být až 40 centimetrů. Do zdánlivě dlouhého spacáku se tak vysoký člověk nemusí vejít. „Doporučujeme vždy požadovat údaj o vnitřní délce, neboť i dvoumetrový spacák může být šitý na postavu 170 cm,“ upřesňuje Beneš.

Spacáky bývají často v dosahu ohně. Proto byla součástí testu i zkouška hořlavosti. Šest modelů získalo pouze dostatečné hodnocení, neboť u nich oheň nezpůsobil jen propálení, ale začal se živit syntetickými materiály a chvíli se šířil dál. „Přes řadu nedostatků u některých modelů jsme nalezli i dobré a velmi dobré výrobky, takže při správném výběru je možné si spaní pod stanem užít velmi komfortně,“ uzavírá Beneš.

Test spacích pytlů přináší časopis dTest 5/2011, výsledky testu jsou přístupné také na http://www.dtest.cz/testy-vyrobku-225/test-spacich-pytlu.

Časopis dTest dále přináší ve vydání 05/2011 test praček, přímočarých pil, multifunkčních tiskáren a srovnání cestovního pojištění.

Kontakty:
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922,
JUDr. Ida Rozová rozova@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit