Vyplatí se pojištění na cestách?

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Cestovní pojištění je prostředkem, který pomáhá, aby se zahraniční dovolená stala poklidným a příjemným místem odpočinku. Bez něj by se mohla proměnit v drahou noční můru, která by mohla strašit po hodně dlouhou dobu.
 

Cestovní pojištění nejčastěji kryje rizika spjatá s náhlým onemocněním, úrazem, ztrátou zavazadel nebo škodou způsobenou třetí osobě během návštěvy zahraničí. Samozřejmě existují i další připojištění, která bývají dost pestrá – od pojištění zpoždění letadla přes pojištění storna zájezdu až po léčebné výlohy spjaté s nemocí zvířecích mazlíčků.

Jste-li občané EU a platíte si zdravotní pojištění ve vlastní zemi, pak máte nárok na to, aby vaše zdravotní pojišťovna uhradila náklady na vaši zdravotní péči i v zahraničí, a to v rámci tzv. evropského zdravotního průkazu. Jenže – v jeho případě se jedná pouze o základní zdravotní péči v zařízeních, která jsou plně financována z veřejných zdrojů. Navíc náklady na léčbu v zahraničí často mnohonásobně převyšují náklady na léčbu v ČR či SR a v řadě zemí se vyžaduje při lékařském ošetření spoluúčast pacienta. Pokud byste se ke svému běžnému zdravotnímu pojištění do zahraničí nepřipojistili, mohlo by vás toto „ušetření“ přijít na nemalé finanční prostředky. Například ošetření zubů je často plně hrazeno pacientem.

Zřízením pojistné smlouvy o cestovním pojištění získáte záruku, že se o vás postará asistenční služba, se kterou pojišťovna, u které jste si pojištění sjednali, spolupracuje. Asistenční služba funguje 24 hodin denně a to v českém jazyce. Telefonní číslo na asistenční službu a podstatné informace o ní získáte při sjednání pojištění. V případě potíží se obracejte přímo na ni.

Cestovní pojištění nabízí většina pojišťoven jak klasických zdravotních, tak komerčních, které se zabývají i jinými oblastmi pojištění. V současné době dokonce již není ani zapotřebí chodit na kamenné pobočky pro zřízení cestovního pojištění, vše lze zařídit po internetu. Sjednání pojištění po internetu je jednoduchý krok, který zabere jen pár minut. Po internetu ale není možné zpravidla sjednat kompletní nabídku připojištění a některé pojišťovny nabízí pro jednoduchost pouze přednastavené balíčky. Pokud byste si sjednávali pojištění na poslední chvíli, tak vězte, že některé pojišťovny mají v pojistných podmínkách doložku, že vám bude platit pojištění nejdříve od chvíle, kdy dojde platba na účet pojišťovny. Jinde stačí pro počátek pojištění odeslání finančních prostředků na účet pojišťovny. Po vyplnění formuláře na webových stránkách pojišťovny můžete jediným kliknutím odeslat žádost o pojištění. Na email vám přijde potvrzení od pojišťovny a pojistná smlouva je uzavřena. Stačí jen uhradit pojistku a můžete se vydat na cestu.

Při stanovení ceny pojištění sehrávají svou roli: místo pobytu (Evropa, svět s USA či svět bez USA), věk pojištěného, délka pobytu a zaměření cesty (pracovní, turistická či se sportovním zaměřením) a kvalita pojistné ochrany. Doporučujeme sjednávat vyšší pojistné částky zvláště na léčebné výlohy (obvykle se do nich řadí i repatriace, neboli převoz ostatků do vlasti v případě úmrtí) a vyšší pojistné částky na asistenční služby.

Nezapomeňte si vytisknout pojistnou smlouvu a asistenční kartu! Na dovolené je noste u sebe. Telefonní číslo na asistenční službu a základní údaje doporučujeme napsat si ještě do mobilu. Na webových stránkách pojišťoven si můžete namodelovat, kolik by stála vaše dovolená.

Celé znění článku a orientační tabulku srovnání cen českých pojišťoven získáte také zde http://www.dtest.cz/clanek-1672/finance-cestovni-pojisteni


Přihlásit