Test tuňáků v konzervě - konzervovaná nejistota

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2022 Obsah srpnového dTestu

Výrazně kovová, atypická chuť. Chuť mírně nahořklá se stopami kovové příchutě. Drť místo kousků. Zvýšený obsah amoniaku. Neodpovídající olej. I takové byly výsledky testu tuňáků.
 

Do testu jsme vybrali 25 výrobků s označením kousky, steaky, filety a neopomněli jsme ani drť, která je poměrně levná a uplatní se nejenom na pomazánky. A co jsme zjistili?

Je-li na konzervě uvedeno „přírodní“ či „ve vlastní šťávě“, což je jedno a to samé, nemusíte blíže studovat složení. Pokud ale dáváte přednost tuňákovi v oleji, pečlivě si hlídejte, v jakém se „koupe“. Výrobci mohou uvádět pouze označení „v rostlinném oleji“, ale mnozí z nich už nedodávají, neboť dodávat nemusí, v jakém konkrétním. A protože mohou používat rostlinné oleje jak samostatně, tak jejich směsi, je jisté, že v konzervě bude levnější směska.

Doporučujeme orientovat se na výrobky, o jejichž složení budete mít od výrobců co nejvíce konkrétních informací. Budete pak vědět, že spolu s tuňákem konzumujete olivový olej, slunečnicový či sójový. Někdy ani deklarace výrobce nepomůže. Složení oleje tuňáka značky Albert Quality neodpovídalo uvedenému sójovému oleji, pravděpodobně byl použit olej slunečnicový. Stejný problém jsme odhalili u drceného tuňáka Giana. U ostatních výrobků s konkrétně uváděnými oleji bylo vše v pořádku. Pokud jste alergičtí na sóju, buďte bdělí. Je-li v obchodním názvu konzervy uveden rostlinný olej, v každém případě si pečlivě prostudujte složení. Až teprve v něm jsme si u několika výrobků přečetli, že byl použit olej sójový.

Při senzorických zkouškách jsme narazili na čtyři problémové výrobky. Masová drť Tesco value výrazně páchla po rybině, její chuť byla, mírně nakyslá, prostě nepříjemná. La Perla, taktéž drť, sice voněla po tuňákovi, avšak měla atypickou, výrazně kovovou chuť. Sekaný tuňák značky Five Star chutnal mírně nahořkle se stopami kovové příchutě. Pro jistotu jsme u všech třech výrobků prověřili obsah arzénu a cínu; vše v pořádku. Kovová chuť byla tedy pravděpodobně způsobená použitým obalovým materiálem nižší kvality, který může reagovat s obsahem konzervy. Nepříjemné překvapení se skrývalo i pod značkou Giana, tuňák kousky v rostlinném oleji. Vůbec žádné kousky to nebyly, byla to drť s nevýraznou chutí.
U tří výrobků – Kaiser Franz Josef, Interspar Despar a John West – hodnoty naměřeného amoniaku mírně přesáhly hranici 300 mg/kg. A to je signálem, že při výrobě bylo něco zanedbáno. Tím „něco“ může být nevhodné zacházení s rybou před jejím zpracováním, pravděpodobně nedodržení teploty nebo dlouhá doba před zpracováním či obojí, případně neodpovídající skladování.

Kvalitních tuňáků je na trhu dost. Nalezli jsme je především mezi konzervami s kousky tuňáka, levnější drť je kvalitou o třídu níž. Čestnou výjimku představuje značka Lidl, drcený tuňák ve slunečnicovém oleji (velmi dobře, 12,20 Kč za 100 g), který vynikal nejen chutí, ale i správnou deklarací. Ještě lepším mezi drcenými tuňáky z hlediska senzorických zkoušek je tuňák v rostlinném oleji Nekton (dobře, 19,40 Kč za 100 g).

Mezi kousky tuňáka nalezneme hned pět konzerv s hodnocením »velmi dobře«. Nejlepší z nich, Atlantik, kousky v sójovém oleji (velmi dobře, 30,20 Kč za 100 g), je drahý, ale jeho chuti nelze nic vytknout. Poměrem cena / kvalita vyniká především tuňák Aro kousky v rostlinném oleji (velmi dobře, 15,30 Kč za 100 g) z Makra, který je nejen chutný, ale i levný.

Celý text článku včetně tabulky testovaných výrobků najdete v časopise 4/2011 nebo na http://www.dtest.cz/testy-vyrobku-206/test-tunaku-v-konzerve


 

Přihlásit