Spotřebitelská práva: Reklamace zájezdu

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vrátili jste se z dovolené rozčarovaní ze služeb, které vám poskytla cestovní kancelář? Ubytování bylo horší, vzdálenost od moře neodpovídala a bazén chyběl zcela? Vězte, že obrana existuje a je dobré o ní vědět už před samotným odjezdem.
 

Cestovní kancelář odpovídá za to, že zájezd bude odpovídat uzavřené cestovní smlouvě bez ohledu na to, zda má závazky ze smlouvy plnit ona sama nebo jiný smluvený dodavatel. V praxi se tedy můžete, pokud nejste se svým zájezdem spokojeni, obrátit vždy přímo na cestovní kancelář, se kterou máte podepsanou cestovní smlouvu. Pokud je uzavření cestovní smlouvy zprostředkováno jinou cestovní kanceláří či agenturou, je možné právo ve stejné lhůtě uplatňovat i zde. Zájezd reklamujte nejpozději do tří měsíců od jeho skončení a pokud nakonec nekonal, pak se tatáž lhůta počítá ode dne, kdy měl být zájezd ukončen. Již před odjezdem na dovolenou si ohlídejte, že všechny důležité závazky ze strany cestovní kanceláře budou začleněny do cestovní smlouvy a nespoléhejte na to, co vám prodejce slíbí ústně.

A na jakou kompenzaci máte právo, pokud vás na zájezdu nečekalo to, co podle nabídky v katalogu a cestovní smlouvy čekat mělo? Pro tyto případy existuje nárok na poskytnutí slevy z ceny zájezdu. Tato sleva se odvíjí od toho, co vše neodpovídalo nabídce. Veškeré vytýkané nedostatky je potřeba nějakým způsobem doložit či prokázat. Proto je třeba učinit první kroky hned na místě. Vyfotografujte si stav a vzhled ubytovacího zařízení, vybavení pokoje, výhled z balkonu atd. Rovněž je dobré ihned upozornit svého delegáta či průvodce na to, že situace je odlišná od uzavřené smlouvy a požadovat nápravu, nebo alespoň žádat vystavení písemného dokladu. Písemný doklad je možné zkusit vyžádat rovněž na personálu nebo poskytovateli služby. Jako důkaz může posloužit případně také svědectví dalších účastníků.

Otázkou je, na jak velkou slevu budete mít nárok. Vodítkem může být Frankfurtská tabulka slev. Jde o sazebník, kde jsou vypočteny různé druhy nedostatků, které mohou klienta na zájezdu postihnout, a k nim uveden způsob výpočtu náhrady za takové nedostatky. Frankfurtská tabulka slev je sice nezávazný dokument, je však používána u soudů v řadě vyspělých zemí. Pokud zákazník se svou reklamací u cestovní kanceláře neuspěje, může se svého práva domáhat u soudu, případně využít mimosoudní řešení spotřebitelských sporů.

Pokud chcete více informací o reklamaci zájezdu, využijte také níže náš právní vzor pro reklamaci zdarma.


 

Přihlásit