Bolesti pohybového aparátu

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2011

Je až s podivem, kolik nejrůznějších nemocí a zdravotních komplikací nás sužuje. Některé vyžadují vysoce odbornou pomoc, jiné můžeme ovlivnit více či méně sami. Někdy si ovšem takovou svépomocí nepomůžeme vůbec, nebo si dokonce zdraví ještě více poškodíme.

Příčinami, projevy nejčetnějších lidských neduhů, jejich domácí léčbou, odbornými i lidovými radami, lékovými interakcemi a mnohými dalšími věcmi se budeme zabývat v tomto seriálu.

Pohybový aparát je představován všemi orgány (a jejich systémy), které člověku slouží k pohybu. Jmenovitě jde zejména o kostru, klouby a příčně pruhované svalstvo. Že právě tyto součásti těla nás dovedou pěkně a taky bolestivě potrápit, nebude asi pro nikoho novinkou. A co horšího, často jde o bolest dlouhodobého charakteru, od které nám tradiční analgetika uleví pouze přechodně, ale samotný zdroj bolesti neovlivní. Tento typ bolestí může vycházet z nejrůznějších příčin a postihovat nejrůznější součástí pohybového aparátu.

 

Prevence

Je bohužel pravdou, že nějaká ta součást pohybového aparátu rozhodně bolet začne – zejména v závislosti na postupujícím věku. Hned zkraje se tedy patří zdůraznit, že zdaleka ne všem bolestem tohoto druhu můžeme předcházet pomocí preventivních opatření, u některých má pak prevence naopak zásadní význam.

Sice se říkává „pohybem ku zdraví“, ale není vše tak jednoduché. Vždyť problémy s klouby, páteří i svaly velmi často postihují právě vrcholové sportovce. Na druhé straně trápí obdobně i lidi, kteří mají sedavé zaměstnání a příliš se nepohybují, a na-opak, ty kteří vykonávající těžkou fyzickou práci. Zde se uplatňuje moudré pravidlo „všeho s mírou“. Těžko ovšem činit všeho s mírou, pokud člověk vykonává fyzicky náročné zaměstnání nebo se věnuje vrcholovému sportu. V takovém případě je však význam prevence snad ještě důležitější.

Rozhodnutí udělat něco pro své zdraví a začít se trochu hýbat je sice chvályhodné, přesto je třeba určitá rozvaha. Ne každý druh sportu je k prevenci bolestí pohybového aparátu vhodný, špatně prováděné cvičení je naopak strůjcem těchto problémů. V případě běhání je nevhodný tvrdý povrch (asfalt, beton aj.), kdy nárazy mají na klouby a páteř spíše negativní vliv. Za ideální se naopak považuje plavání, vhodné jak k posílení, tak protažení svalstva. Častou chybou je také bezhlavý začátek intenzivního zátěžového cvičení, které nepřipravený organismus silně vyčerpá.

 

Masáže a Dornova metoda

Odborně prováděné masáže jsou vhodným prostředkem k uvolnění svalstva, které nejen napomáhají odstranit již přítomné bolesti, ale také jim částečně předcházet. Relaxace svalů je důležitým prvkem prevence. Jak při fyzicky náročné práci, tak při sedavém zaměstnání (zejména při špatné technice sezení) dostávají svaly i páteř notně zabrat.

V tomto ohledu je velmi zajímavou možností tzv. Dornova metoda, která se v nedávných letech stala poměrně populární. Zaměřuje se na bolesti zad, kyčlí, loktů atd., ale i na problémy s nestejně dlouhými končetinami v případech, kdy nejde o vrozenou vadu.

Jedná se o jemnou manuální terapii, která za využití pohybů pacienta a jemného tlaku terapeuta uvádí obratle a jednotlivé klouby údajně s velkou přesností na „své místo“. Ačkoliv nemáme k dispozici studie uvádějící úspěšnost této metody, řada lidí je s jejími výsledky velmi spokojena. Přesto je vhodné předem celou záležitost probrat s odborným lékařem, který nemusí tuto metodu v některých případech doporučit.

 

Doplňky stravy

Neměly by být v prevenci bolestí pohybového aparátu opomíjeny. Základ představuje dostatečný přísun vitamínů a minerálních látek, který lze ovšem doporučit všeobecně.

Jinak je tomu u problému s klouby, resp. s chrupavkami. K prevenci bolesti vznikající převážně v následku artrózy se využívají přípravky s obsahem glukosamin sulfátu a chondroitin sulfátu. Velmi často jde o prostředky s výtažkem zvířecích chrupavek, které tělo dokáže k výživě chrupavek vlastních využít a zvýšit tak jejich pevnost a pružnost.

U bolestí svalů se sice dá využít nejrůznějších krémů a gelů, obvykle se ovšem aplikují právě až při bolestivých obtížích. Jejich prevence spočívá spíše v pravidelném protahovacím cvičení a v uvolňovacích masážích.

 

Akupunktura

Dráždění určitých bodů na povrchu těla prováděné nejčastěji vpichováním jehel patří k metodám tradiční čínské medicíny, jejíž počátky se datují zhruba do období třetího tisíciletí před naším letopočtem.

K dráždění akupunkturních bodů se používají 0,2 až 0,3 milimetru tenké jehly, jejichž délka se pohybuje mezi 15 a 65 milimetry. Vpichy se umisťují do různé hloubky, v závislosti na umístění akupunkturního bodu. Volba bodu, nebo více bodů závisí na druhu zdravotních obtíží pacienta. Akupunktura staví buď na diagnóze určené „klasickým“ způsobem, nebo se řídí diagnózou vlastní, vycházející z nejrůznějších znaků. Ve své základní formě se akupunktura nezaměřuje přímo na konkrétní nemoc, ale jejím hlavním cílem je dosažení rovnováhy, které se pak rovná vyléčení pacienta.

Kráceno, plná verze na www.dtest.cz

Filip Kopecký

 

 

Artróza

Nezánětlivé onemocnění kloubů, pro které je typická postupná destrukce kloubní chrupavky. Výsledkem je omezení hybnosti kloubu a bolestivé projevy, které se výrazně stupňují v případě, kdy dojde i k druhotnému postižení okolních tkání. Změny na kloubech jsou nevratné.

Degenerativní poškození chrupavky může nastat z různých příčin včetně přirozeného procesu stárnutí, zlomenin lokalizovaných v kloubních oblastech, vlivem zánětů kloubů, nadváhou, nevhodnými pohybovými návyky a v souvislosti s chorobami látkové výměny.

 

Bechtěrevova choroba

Progresivní revmatické onemocnění, jehož podstatu představuje chronický zánětlivý proces. Zasahuje zejména páteřní a kyčelní klouby a přilehlé měkké tkáně. Mezi jejími příznaky figurují značně bolestivé stavy, které silně ovlivňují kvalitu života pacientů a značně znesnadňují i běžné denní úkony. Výskyt Bechtěrevovy choroby je několikrát častější u mužů, přičemž nejčastěji se nemoc projeví již v druhé nebo třetí dekádě života. Prvotní bolesti způsobené touto nemocí jsou často mylně přičítány důsledku sportovních aktivit.

 

Osteoporóza

Metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně. V kostech se vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů. Příčinou může být podvýživa, nedostatek pohybu, věk nebo menopauza. Projevuje se bolestmi zad, snadnou lomivostí kostí, zmenšením tělesné výšky, sníženou pohyblivostí a vytvořením hrbu (kyfóza).

 

Revmatoidní artritida

Zánětlivé autoimunitní onemocnění, které se projevuje především zánětem a bolestivostí kloubů a jejich postupným poškozením, postihuje však i ostatní orgány. Jde o dlouhodobé, postupující a invalidizující onemocnění, provázené bolestí. Jeho průběh člověka postupně omezuje v pohybu, brání mu vykonávat běžné každodenní aktivity a žít samostatný a nezávislý život.

 

Skolióza

Vychýlení páteře do strany. Může být vrozená nebo způsobená různými onemocněními páteře, zádových svalů nebo nervů.

 

Svalová dysbalance

Porucha hybného systému. Jedná se o stav, kdy jsou svaly působící proti sobě ve vzájemné nerovnováze. Často se stává, že jeden z těchto svalů je ochablý, protipůsobící pak zkrácený. Příčinou vzniku je často nerovnoměrné zatěžování svalových skupin (např. při sportu), může se vyskytnout i jako poúrazový projev, kdy člověk vyhledává nebolestivou polohu a v ní posléze dlouhodobě setrvává. Navenek je patrné vadné držení těla.


Přihlásit