dTest: Napařovací žehlička, či parní stanice?

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2023 Obsah únorového dTestu

Vydáno: 22.4.2011   

Zvažujete koupi nové žehličky a nevíte čím se při výběru řídit? Časopis dTest provedl srovnání dvaceti napařovacích žehliček a parních stanic a konstatuje: „Zapomeňte na reklamy, sliby výrobců o ještě hladší žehlicí desce a zcela inovativním umístění otvorů pro páru. Nic z toho, co výrobci vynášejí v reklamě do nebe, se neprokázalo jako kvalitativní výhoda.“

Důkladným zkouškám bylo tentokrát podrobeno čtrnáct napařovacích žehliček a šest parních stanic, které jsou dostupné na českém i slovenském trhu. Kromě kvality žehlení byla pro závěrečné hodnocení důležitá například odolnost vůči zanesení vodním kamenem i odolnost žehlicí desky. Závěr je zřejmý. Při výběru se nevyplácí orientovat se podle ceny, ba ani nedat na sliby některých výrobců parních stanic, neboť ty nejsou vždy v žehlení úspěšnější než napařovací žehličky.

Nejlepší mezi žehličkami, Braun TexStyle 5-510, jako jediná dosáhla na nejvyšší možné ohodnocení. Poměrem cena versus výkon zaujal Tefal FV3510 Supergliss, který se hravě vyrovnal i dvojnásobně dražším modelům. Mezi parními stanicemi dobře zabodoval výrobek Tefal GV7250 Express Anti-calc.

Podle redaktora časopisu dTest Václava Beneše neznamená parní stanice automaticky vyšší kvalitu: „Parní stanice lze obecně doporučit pro náročnější žehlení velkého množství zejména bavlněného a lněného prádla. Samotná technologie ale o výkonu nevypovídá vůbec nic, a řada běžných napařovacích žehliček dosáhla v testu žehlení lepších výkonů než parní stanice.“

Jednou z klíčových zkoušek byla odolnost vůči zanesení vodním kamenem, která patří mezi důležité vlastnosti žehliček a parních stanic. A tady se prokázaly dramatické rozdíly mezi jednotlivými modely. Některé přestaly napařovat či dokonce hřát již po šedesáti hodinách provozu, jiné naopak vydržely bez problémů 250 hodin. V této části zkoušky se testovala dlouhodobá výdrž žehliček i účinnost samočisticích systémů.

Pro kvalitu žehlení je dle předpokladů podstatnou částí žehlicí deska. Povrchových materiálů se vyskytuje v zásadě pět druhů – eloxovaný materiál, smalt, nerezová ocel, broušený hliník a keramika. Václav Beneš má favority hned dva: „Mírně lepších výsledků v testech dosáhl eloxovaný materiál a smalt. Spíš než na povrch ale doporučuji zaměřit se na tvar žehlicí desky. Pro běžné žehlení jsou vhodnější žehličky s nižším kovovým okrajem a spíše plochou špičkou, které lépe zajedou například pod knoflíky. Počet a rozmístění otvorů pro páru se ukazuje pro potřebu kvalitně vyžehleného prádla jako zcela nedůležité prvky.“

Test napařovacích žehliček a parních stanic přináší časopis dTest 4/2011 a webové stránky http://www.dtest.cz/testy-vyrobku-213/test-zehlicek.

Časopis dTest dále přináší ve vydání 04/2011 test travních sekaček, kompaktních fotoaparátů, sporttesterů a srovnání cen dodavatelů plynu.

Kontakty:
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit