Jak testujeme sporttestery

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení

Funkce 45 %, oblsuha 40 %, vybavení 15 %

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení. V případě nalezení škodlivých látek je známka snížena o jeden stupeň.

Funkce

Přesnost měření: Osoby obou pohlaví ve věku 17 – 62 roků používaly sporttestery při jízdě na rotopedu (horní část těla a ruce v klidu) a cvičení na eliptickém trenažéru (horní část těla a ruce v zápřahu). Jako reference naměřených hodnot byl použit kvalitní monitor EKG. Měření v reálných podmínkách doplněno laboratorním měřením: hrudní pásy byly připojeny k simulátoru pacienta, který simuloval různé srdeční frekvence v rozpětí 30-240 úderů za minutu.

Rušení signálu: Testována odolnost vůči rušení dalšími sporttestery v dosahu signálu. Vždy dva sporttestery ve zkoušce (každý model s každým), přičemž byly sledovány hodnoty na displejích hodinek, zatímco byly hrudní pásy vystaveny rozdílným srdečním frekvencím. Dále hodnocena odolnost vůči rušení vnějšími vlivy - sporttestery byly vystaveny konstantní srdeční frekvenci v blízkosti zdrojů elektromagnetických polí, jako jsou mobilní telefony, elektrické ploty, tramvajové a vlakové tratě a byly zaznamenány chyby v měření.

Odolnost a zpracování: Posouzena kvalita dílenského zpracování sporttesterů, odolnost při vystavení tažné síle a odolnost displejů vůči poškrábání pomocí speciálního hrotu.

Voděodolnost: zkoumána vodotěsnost sporttesterů (hodinek i hrudních pásů) ponořených opakovaně na 10 minut do hloubky 1 m a případná degradace materiálu hrudních pásu po vyprání.

Výdrž baterie: Kalkulace výdrže baterie na základě změřeného minimálního napětí baterie, spotřeby energie v modelové situaci a údajů o kapacitě baterií.

Obsluha

Hodnocení úplnosti, srozumitelnosti a jasnosti návodu k použití. Hodnocení komfortu nasazování a nošení hrudních pásů a hodinek, používání funkcí sporttesterů, intuitivnosti ovládání či obsluhy v dešti. Posouzení čitelnosti, kontrastu displeje a kvality jeho osvětlení.

Odezva na změnu tepové frekvence: Hrudní pásy byly vystaveny náhlé změně srdeční frekvence ze 60 na 160 úderů za minutu a měřena doba, za jakou se na displeji zobrazila nová hodnota. Poté byla frekvence opět snížena na 60 úderů za minutu a zaznamenána doba odezvy.

Výměna baterií: Hodnocena snadnost výměny baterií hodinek i hrudních pásů, zda lze baterie vyměnit bez nutnosti otevřít kryt přístroje šroubovákem nebo jiným nástrojem.

Vybavení

Uděleny body za přítomnost funkcí jako výpočet spotřeby kalorií, kondiční test, měření vzdálenosti a rychlosti, možnost připojení k počítači, počet tréninkových zón, paměť mezičasů atd.

Škodlivé látky

Bylo testováno, zda řemínky hodinek a hrudní pásy neobsahují polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), ftaláty (změkčovadla plastů) a chlorované parafíny.

Přihlásit