dTest: Eurovíkend bezpečně a v pohodě

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 13.4.2011   

Blížící se prodloužený velikonoční víkend si přímo říká o návštěvu některé evropské metropole v rámci stále oblíbenějších „eurovíkendů“. Možnosti jsou v zásadě dvě: využít nabídky zájezdů cestovních kanceláří, nebo zvolit trochu dobrodružnější variantu a zorganizovat si výlet na vlastní pěst. Obě možnosti mají své klady, zápory a bohužel i nepříjemné nástrahy, při jejichž řešení se lidé pravidelně obracejí na poradenskou linku časopisu dTest.

Vybíráte pobyt na poslední chvíli a tlačí vás čas? Nejpraktičtější je porozhlédnout se na internetu. Během chvíle můžete srovnat nabídky všech last minute zájezdů, vybrat si ten pravý, a pak už si jen začít balit. Mnoho cestovních kanceláří nabízí navíc možnost sjednat či jen zarezervovat si zájezd přímo přes internet. Zde je však nutné rozlišovat moment, kdy je smlouva sjednána. Po jejím uzavření od ní sice odstoupit můžete, ale cestovní kancelář vám může naúčtovat stornopoplatky dle stanovených podmínek, a ty po vás vymáhat třeba i soudní cestou. Proto je vždy výhodnější pokusit se zájezd na někoho převést.

„Také v případě sjednání samotného ubytovaní v zahraničí, tentokrát bez účasti cestovní kanceláře, by zákazníci neměli podléhat emocím a uzavření smlouvy by si měli řádně rozmyslet,“ říká Jan Votočka, právní poradce časopisu dTest, a dále vysvětluje: „Pokud takto uzavřete smlouvu o ubytování například s hotelem v zahraničí na určitý pevně stanovený termín, nemáte jinak běžnou možnost odstoupit od smlouvy uzavřené přes internet do čtrnácti dní bez udání důvodu a jakékoliv sankce, ledaže by to umožňovaly zákony v dané destinaci.“

Jinými slovy, pokud se pět minut po uzavření smlouvy rozhodnete nejet, pokuste se s ubytovatelem domluvit, případně se informujte o svých možnostech v Evropském spotřebitelském centru.

Dalším možným úskalím je otázka cestovního zdravotního pojištění a jeho nutnosti. Cestování po Evropské unii se zdá být bezpečné, navíc pro každého občana platí tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ve spěchu tak lidé často ani nepomyslí na běžné cestovní pojištění, což se však nemusí vyplatit. Mnoho zákazníků si rychle zvyklo na to, že díky „evropskému pojištění“ má občan ČR stejné podmínky pro čerpání zdravotní péče a nezbytné ošetření jako místní občan v zahraničí v rámci povinného zdravotního pojištění.

„Tato péče je však poskytnuta také za stejné spoluúčasti jako pro platí místní občany. Takže nebude výjimkou, pokud po nás bude lékař v zahraničí za návštěvu požadovat v přepočtu stovky až tisíce korun,“ upozorňuje Votočka. Evropské pojištění nekryje ani řadu dalších výloh jako případný transport zpátky do země či jiné, jinak běžné asistenční služby. „Proto není dobré spoléhat pouze na pojištění v rámci EU, uzavřít i běžné komerční pojištění se rozhodně vyplatí,“ shrnuje závěrem Votočka.

Další záludnosti a praktické rady před cestou nejen na „eurovíkend“ najdete na webových stránkách časopisu dTest na www.dtest.cz/eurovikend, kde si navíc můžete zdarma stáhnout praktickou příručku Evropského spotřebitelského centra o právech zákazníků v letecké přepravě a řešení potíží s létáním souvisejících.

Kontakty:

Martina Vernerová, vernerova@dtest.cz, tel.: +420 241 404 922

Jan Votočka, votocka@dtest.cz, tel.: +420 777 016 014

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit