Jak vybrat mobilní telefon

Sdílejte

Aktualizováno: 26.10.2020

Chytré telefony jsou čím dál dostupnější a jejich uživatelů stále přibývá. Vedle drahých luxusních modelů je na trhu spousta chytrých telefonů střední a nižší třídy za poměrně příznivé ceny. „Hloupé“ telefony jsou levnější, na telefonování a psaní zpráv bohatě stačí a jejich baterie vydrží o poznání déle. Na druhou stranu toho tolik neumí a nepůsobí tak reprezentativně. Jejich podíl na trhu navíc klesá.

Klasická rada na úvod zní: před výběrem telefonu je dobré si ujasnit, k jakým účelům ho plánujete nejčastěji používat. Rozmyslete si, jaké funkce jsou pro vás důležité a na kterých vám tolik nesejde, případně u kterých jste ochotni přistoupit na kompromis. K dostání jsou jak levné klasické mobily, tak chytré telefony mnoha cenových kategorií. Zvláště ve třídě chytrých telefonů je výběr ohromný a je snadné se v nabídce ztratit.

Základní telefony

Pokud chcete telefon hlavně na volání a psaní SMS, postačí vám obyčejný mobil za pár stokorun. Sáhnout můžete i po některém z o něco dražších, takzvaných multimediálních telefonů. Ty jsou vybaveny alespoň základním fotoaparátem nižší kvality, hudebním přehrávačem a v řadě případů i přístupem k internetu - byť poněkud omezeným jejich malým nedotykovým displejem a pomalejším přípojením. Vedle ceny jsou nespornými výhodami klasických mobilů také malé rozměry a dlouhá výdrž baterie. Na rozdíl od chytrých telefonů je nebudete muset nabíjet takřka každý den.

Aplikace rozšiřují funkčnost

Možnost rozšiřovat funkcionalitu instalací aplikací a her je jednou z hlavních předností chytrých telefonů. Počet dostupných aplikací závisí na operačním systému telefonu. V současnosti největší a nejlepší nabídku nabízí obchod Apple App Store pro operační systém iOS a Google Play pro zařízení s Androidem. Aplikace jsou obvykle k dispozici zdarma nebo za menší poplatek v řádu desetikorun, jen některé stojí více. V poslední době se však rozmáhá koncept aplikací sice zdarma dostupných, ovšem s pouze omezenou funkcionalitou. Přímo v aplikaci si pak můžete další funkce dokupovat.

Chytré telefony

Většina trhu dnes patří chytrým telefonům. Jsou to skutečně multifunkční zařízení, které umožňují brouzdat po internetu, vyřizovat e-maily, fotografovat a natáčet videa, poslouchat hudbu nebo navigovat pomocí GPS. K tomu přičtěme možnost stahovat do nich všemožné aplikace, které jejich schopnosti dále rozšiřují.

Pokročilé funkce chytrých telefonů jsou však energeticky poměrně náročné, s čímž souvisí obvyklá nevýhoda v podobě celkem mizerné výdrže baterie. Smartphony obecně málokdy vydrží den či dva běžného používání, byť rozdíly mezi jednotlivými modely jsou nezanedbatelné.

Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících výběr chytrého telefonu je pochopitelně částka, kterou jste ochotni utratit. Ceny smartphonů se přitom výrazně liší - nejlevnější seženete za pár tisícikorun, luxusní iPhone však může vyjít i na více než dvacet tisíc.

Chytré telefony střední a nižší třídy nabízejí ty samé stěžejní funkce jako nejdražší top modely, přitom stojí o poznání méně. Pokud nejste nároční a vystačíte si například s menším displejem s nižším rozlišením, méně kvalitním fotoaparátem nebo třeba pomalejší procesorem a menší vnitřní pamětí, mohou vám i levnější modely dobře posloužit.

V následujícím textu se blíže podíváme na nejdůležitější charakteristiky chytrých telefonů, na které je vhodné se při rozhodování zaměřit.

Velikost a rozlišení displeje

Levné smartphony mají obvykle poměrně malé displeje s úhlopříčkou 3 až 4 palce. Jejich rozlišení je navíc zpravidla o poznání nižší než u dražších modelů - v řadě případů pouhých 320x480 pixelů (obrazových bodů). Nejsou tak příliš vhodné pro časté brouzdání po internetu, ale ani pro sledování videa, prohlížení fotografií nebo hraní pokročilejších her. Pokud chcete levnější chytrý telefon, sáhněte raději po některém s rozlišením alespoň 720x1280 pixelů, což představuje přijatelný kompromis.

Displeje luxusnějších modelů jsou naopak natolik jemné, že jednotlivé obrazové body jen těžko rozeznáte.

Pokud chcete často surfovat, sledovat videa nebo třeba číst elektronické knihy, zvažte modely s úhlopříčkou větší než 5,5 palců. Pro zmíněné účely skutečně platí „čím více, tím lépe“. Rozměrnější 5,5 až 6palcové telefony však nejsou praktickým řešením pro každého a v některých případech může být jejich velikost spíše na obtíž. Krom toho, že se hůře vejdou do kapsy, se méně snadno ovládají jednou rukou a pro telefonování jsou trochu neohrabané. Což platí zvláště pro uživatele s menšíma rukama.

Fotoaparát

Fotoaparát a videokamera jsou běžnou výbavou nejen chytrých telefonů. Většina modelů je osazena také předním fotoaparátem s (obvykle) nižším rozlišením vhodným pro pořizování autoportrétů. Při výběru se neřiďte čistě počtem megapixelů fotoaparátu, neboť kvalitu fotografií ovlivňují i jiné faktory. V našich testech se zaměřujeme jak na kvalitu snímků, tak na rychlost fotografování, kterou také není radno opomíjet. Rozdíly mezi jednotlivými modely jsou v těchto ohledech značné. Počítejte s tím, že zvláště od levnějších modelů nelze čekat zázraky.

Pokud chcete alespoň občas pořizovat fotografie, sáhněte po přístroji s minimálně 8 megapixely. Nižší rozlišení už není v dnešní době příliš obhajitelné. Některé smartphony nemají blesk, na což je dobré při výběru myslet. LED blesky chytrých telefonů sice nedosahují síly klasických blesků v digitálních fotoaparátech, ale pořád jsou lepší než nic.

Telefon na hraní?

Samostatnou a velice populární kategorii aplikací tvoří mobilní hry. Díky slušnému výkonu procesorů mohou vypadat zejména tituly pro iPhony a vyšší modely s Androidem velkolepě. Pokud vás zajímá i mobilní hraní, ověřte si, zda si s ním telefon rozumí. Například zda má gyroskop pro ovládání her pohybem celého zařízení, dostatečně silný procesor a grafický čip pro hraní novějších 3D her apod.

Výkon procesoru

Procesor je srdcem a mozkem chytrého telefonu. Výkonný procesor znamená větší rychlost a plynulejší reakce telefonu, a to jak při běžných úkonech, tak zejména při používání náročnějších aplikací a hraní her nebo pokud je spuštěno více aplikací současně.

Řada levnějších smartphonů má méně výkonné procesory, což může vést k místy trochu pomalejším reakcím telefonu, zvlášť pokud běží více aplikací najednou. U dražších smartphonů jsou procesory s taktem přes 2 GHz běžné. K dostání jsou mobily s procesory i se čtyřmi nebo dokonce osmi jádry. V tomto případě pochopitelně platí "čím více, tím lépe". Nutno však dodat, že nejnovější top modely sice mohou mít velice výkonné procesory, ale oproti vlajkovým přístrojům předchozí generace nemusí být nárůst rychlosti patrný na první pohled.

Vnitřní paměť

Velkou roli pochopitelně hraje i kapacita vnitřní paměti využitelná pro instalaci aplikací a skladování multimédií. I tentokrát platí "čím více, tím lépe" - zvláště pokud chcete hodně fotit, natáčet či sledovat videa a hrát hry. Pokud se dá do telefonu vložit externí paměťová karta, je to ještě lepší.

Počítejte však s tím, že ve skutečnosti nikdy nedostanete tolik vnitřního úložného prostoru, kolik slibují výrobci. Část deklarovaného místa zabírá operační systém telefonu, další prostor pak předinstalované aplikace či doplňkové funkce. Podíl využitelného prostoru se liší v závislosti na modelu a operačním systému.

Skutečně využitelnou vnitřní paměť zjišťujeme u každého přístroje v rámci našich testů. Z tohoto hlediska jsou problematické hlavně modely se 16 GB vnitřní paměti, ze kterých si operační systém a další software ukousnou leckdy i více než polovinu.

Výdrž baterie

Jak už jsme zmínili, provozní doba je slabou stránkou mnoha chytrých telefonů. Smartphony jsou velkými žrouty energie, za což mohou zvláště jejich rychlé procesory, velké displeje s vysokým rozlišením nebo časté připojování k mobilnímu internetu. Zatímco v režimu spánku nebo při hovorech mají výdrž srovnatelnou s klasickými mobily, při používání pokročilých funkcí, běhu aplikací či hraní her se vybíjí za několik hodin.

Mnohé smartphony tedy na jedno nabití vydrží sotva den standardního provozu. Pokud vám na výdrži baterie záleží, nahlédněte do výsledků našich testů, v rámci kterých zjišťujeme provozní dobu telefonů při běžném používání (volání, používání internetu, navigování, pořizování fotografií, přijímání notifikacím režim stand-by).

Operační systém

Rozdíl mezi chytrým a „hloupým“ telefonem je v jeho softwaru. Obyčejné mobily koupíte a s jejich funkcemi povětšinou nic moc neuděláte. Co uměl mobil v den nákupu, bude umět až do šrotu. Chytré telefony mají operační systém, který umožňuje větší flexibilitu, například instalovat aplikace nebo měnit prostředí telefonu.

Od volby operačního systému se odvíjí způsob obsluhy telefonu, vzhled uživatelského rozhraní i počet a kvalita dostupných aplikací. V současné době trhu vládnou především dva systémy - iOS od Applu a Android od Googlu. Zatímco ten první je uzavřený a pod přísnou kontrolou výrobce, který všechny aplikace podrobuje schvalovacímu procesu, druhý staví na otevřenosti.

Apple iOS: Tento operační systém najdeme výhradně v zařízeních Apple. Jedná se o velmi intuitivní a snadno ovladatelný systém, jehož velkou devizou je mimořádná nabídka aplikací a her. Jejich pestrost a kvalita jsou bezkonkurenční. Vzhledem k tomu, že Apple všechny aplikace před zařazením do nabídky nejprve schvaluje, je iOS značně bezpečným systémem s prakticky neexistující hrozbou škodlivých programů. K nevýhodám patří například méně kvalitní předinstalované mapy a menší flexibilita, např. co se týče úprav vzhledu systému, chybějící podpory paměťových karet nebo nutnosti nahrávat multimédia z počítače přes speciální software. Pro mnohé bude překážkou také vysoká cena iPhonů.

Android: Nejrozšířenější mobilní operační systém najdeme v telefonech mnoha výrobců a cenových kategorií. Uživatelské rozhraní Androidu je kvalitní, ačkoliv ne tak konzistentní a intuitivní jako u Apple iOS. Velkou výhodou je možnost přizpůsobovat vzhled a funkcionalitu Androidu vlastním preferencím a vkusu, například pomocí tzv. widgetů (miniaplikací, které lze umisťovat na hlavní obrazovky). Jednotliví výrobci ke společnému základu systému přidávají vlastní sadu funkcí. Kladem Androidu je velká nabídka aplikací, byť rozsahem a kvalitou se iOS nevyrovná. Otevřenost systému umožňuje vyvíjet a nabízet aplikace v oficiálním online obchodu komukoliv, zároveň je možné aplikace získávat i z jiných zdrojů. To však vede k reálnějšímu nebezpečí stažení škodlivých programů, než je tomu u ostatních systémů.

Databáze testovaných výrobků

Mobily a smartphony (403 výrobků)
poslední aktualizace: 27.11.2023


Přihlásit