Jak vybrat flashdisk (datovou klíčenku)

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2018 Přečtěte si nový dTest

Vydáno: 24.3.2011   

Napřed závratný a nedostupný nástupce disket, pak drahocenný doplněk těch, kteří přenášejí velké objemy dat a teď už dárek přikládaný zdarma na obálky časopisů – USB Flash disky, datové klíčenky, nebo prostě flashky. Pořídíte je skoro všude a při relativně malých kapacitách stojí jen pár korun. Na co si dát při jejich kupování pozor?

Rychlost a kapacita

Pro většinu z nás je rozhodujícím parametrem velikost. Čím disk pojme víc dat, tím lépe. Samozřejmě, čím je větší, tím je dražší. U velkých flashek však hraje roli i přenosová rychlost. Byť výjimečně, pořád se objevují klíčenky s normou USB 1.0, které jsou otravně pomalé. Takže si dejte při nákupu pozor, zda disk podporuje USB 2.0, či dokonce nové 3.0. Ve chvíli, kdy budete na disk kopírovat větší objem dat, oceníte to.

 

Souborový systém

S velkými datovými soubory souvisí i další věc – systém souborů. Drtivá většina klíčenek je bez ohledu na velikost formátována jako FAT32. Je to nejuniverzálnější formát, který otevřou všechny operační systémy. Mám však jednu slabinu – nejdou do něj uložit soubory větší než 4 GB. Operační systém vás na to však upozorní hláškou o nedostatku místa na disku, což může hodně lidí zmást. Pokud chcete na flashce přenášet velmi velké soubory, musíte si ji naformátovat na modernější, ovšem méně kompatibilní formáty, jako je NTSF či nový, zvlášť pro tento typ zařízení navržený exFAT. Formát HSF počítačů Apple bychom nedoporučovali, protože si s ním ostatní operační systémy neporadí.

 

Odolnost

Byť to tak nevypadá, všechny datové klíčenky dostávají hodně mechanicky zabrat. Pokud plánujete jejich namáhání větší než velké, poohlédněte se po odolných discích. Ale skutečně odolných. Na trhu je řada gumových klíčenek, tvářících se, jako odolné. Opak je však pravdou. I u nejlevnější plastových disků je pořád tištěný spoj uvnitř alespoň trochu chráněn tuhým pouzdrem. Pokud je však zalitý jen do gumy, vydrží pouze do okamžiku, kdy flashku ohnete. Guma uhne a tištěný spoj uvnitř praskne, případně se konektor oddělí od elektroniky. Odolné klíčenky musí být tuhé, neohebné, ideálně kovové se šroubovacím voděodolným uzávěrem. Raději než plastovou berte kovovou, ale rozhodně ne gumovou. To už je lepší jakákoli jiná neohebná. Nejlepší je takové klíčenky kupovat v obchodě, kde si je můžete osahat.

 

Design

Řešit design flashek asi nemá velký smysl. Každý si dnes může vybrat, co se mu líbí. Dělají se v desítkách provedení, od předmětů připomínající šperky, po kačenky do vany. Někdy zbytečně velké, jindy pro změnu hodně malé. U těch je dobré brát v potaz věc, kterou si před pár lety málokdo uměl představit, že bychom ji mohli řešit - zda nejsou tak malé, až to už bude nepraktické – problém je pak, jak najít klíčenku mezi věcmi v kabelce i na stole, stejně jako nemusí jít příliš pohodlně vyndávat z konektoru, jelikož ji není za co chytit. Pozor, však také na tloušťku zařízení. USB konektory bývají na počítačích velmi těsně u sebe a rozměrnější klíčenky do nich nejdou bez odpojení jiných zařízení zastrčit. Pokud má flashka vyklápěcí konektor, opět je lepší si ji před nákupem osahat. Mechanické části nemusejí mít takovou odolnost, jakou byste si mohli přát a rády se lámou.

 

Pozor na padělky!

Vzhledem k tomu, že na flashce nemůže žádným způsobem před zapojením do počítače zjistit její skutečnou kapcitu, dejte si pozor na podezřele levné klíčenky s podezřele velkou kapacitou. Padělky jsou natolik dokonalé, že nemáte šanci zjistit, že se jedná o podvod. Jsou originálně zabalené, často i s potiskem označující velkou kapacitu. Pokud vám někdo nabízí velký disk za malé peníze (zejména v elektronických aukčních síních apod.), zbystřete. Nejspíše se jedná podvod.


Přihlásit