Jak vybrat ochranu počítače

Sdílejte

Aktualizováno: 31.1.2023

Nejen počítač připojený k internetu je vystaven nebezpečí infekce viry a jinými škodlivými programy. Vedle méně kritických příznaků může vést nákaza ke krádeži osobních údajů, ztrátě dat, či dokonce k finančním ztrátám. Abyste zajistili bezpečí obsahu počítače a citlivých informací, je vhodné chránit se některým z bezpečnostních programů.

Který antivirus je nejúčinnější? Jaký bezpečnostní produkt vás nejlépe ochrání před viry, červy, trojskými koni, spywarem a dalším škodlivým softwarem číhajícím na internetu? Na tyto a další otázky každoročně hledáme odpověď v testech bezpečnostních programů. Žádné řešení pochopitelně neposkytne stoprocentní ochranu, ale rozdíly mezi jednotlivými produkty nejsou zanedbatelné.

Na trhu v současnosti naleznete bezpečnostní balíčky obsahující všechny komponenty ochrany i služby, kde se jednotlivé komponenty dokupují zvlášť. Časově neomezeným licencím hrazeným jednorázovou platbou už na poli antivirů definitivně odzvonilo. Pokud tedy uvažujete o placené ochraně počítače, připravte se na předplatné.

Bezpečnostní balíky můžou obsahovat kromě antiviru také firewall, rodičovskou kontrolu, ochranu proti spamu a phishingu, VPN, izolovaný webový prohlížeč atd. Pro mnoho uživatelů však budou mít tyto doplňky jen omezenou hodnotu. Proto si užívání placených služeb dobře rozmyslete. Můžete tak ušetřit nemalé peníze.

Antivir nemusíte kupovat vůbec – řada výrobců nabízí zdarma dostupné verze svých produktů, které nejsou nutně horší než jejich placené varianty. V našich testech sice obvykle vítězí placené produkty, nicméně i kombinace volně dostupného antiviru a základního firewallu zabudovaného ve Windows dokáže poskytnout obstojnou ochranu. Jen je třeba dobře vybrat.

Slabinami bezplatných antivirů jsou obecně obchodní sdělení v uživatelském rozhraní programu (např. výzvy k upgradu na placenou verzi, reklamy na další produkty výrobce atd.), chybějící pokročilé funkce a pochybné motivace výrobců. Vývoj antivirového softwaru a provoz ochranných služeb totiž něco stojí. Je tedy namístě ptát se, čím za užívání softwaru uživatel platí, když ne penězi. Osobními údaji? Daty užitečnými pro vývoj? Konzumací reklamy?

Pokud se rozhodnete za antivir zaplatit, obvykle si nejdříve můžete stáhnout zkušební verzi. Tu lze používat zdarma obvykle 15 až 60 dnů. Zjistíte tak nejen to, zda je program dostupný v českém jazyce a jak se vám s ním pracuje, ale také uvidíte, jak významně ovlivňuje rychlost vašeho počítače. Zejména starší a méně výkonné stroje může bezpečnostní software znatelněji zpomalit.

Prodejní triky

Než se rozhodnete nakupovat přes webové stránky výrobce, prozkoumejte nabídku obchodů. Možná narazíte na předplatné za nižší cenu, než jakou nabízí výrobce ve svém e-shopu. Při nákupu softwaru přes webové stránky výrobce buďte obezřetní. Výrobci se mnohdy snaží prodat další služby, které ne vždy využijete. Věnujte pozornost také tomu, pro kolik zařízení a na jak dlouhou dobu si předplatíte licenci.

Pozor na automatické obnovování licence. Jedná se o variantu, která je často v základním nastavení objednávky. Někdy bez ní dokonce objednávku nelze dokončit. Důvodem bleskového rozšíření (i mimo antiviry) této v nejlepších případech pochybné praktiky je její výhodnost pro výrobce. I když už spotřebitel nemá zájem předplatné prodlužovat, existuje šance, že na automatické platby zapomene. Fakt, že se upisujete k této formě předplatného, nemusí být navíc dostatečně zdůrazněn. Když už na předplatné s automatickým obnovováním přistoupíte, zjistěte si předem, jak se předplatné ruší, a pro jistotu si na svém zařízení nastavte upozornění na termín obnovení s dostatečným předstihem. Existuje totiž možnost, že byste se jinak mohli o obnovení předplatného dozvědět až z výpisu ze svého bankovního účtu.

Bezpečnostní balíčky

Klady

  • Nabízejí kompletní řešení v jednom balení.
  • Všechny bezpečnostní nástroje jsou snadno přístupné z jednoho uživatelského rozhraní.
  • Všechny komponenty se aktualizují najednou.
  • Řada balíčků obsahuje užitečné programy, například pro zálohu dat nebo pro obnovení počítače, který nejde spustit běžným způsobem.
  • Placené produkty zpravidla nabízejí zákaznickou a technickou podporu.

Zápory

  • Nejsou zadarmo a navíc je třeba počítat s dalšími poplatky, které mají obvykle podobu časově omezeného „předplatného“ neboli licence.
  • Balíček může obsahovat komponenty, které nevyužijete.

Jednotlivé komponenty

Klady

  • Pokud si pořídíte pouze antivirový program, nebudete platit za komponenty, které nepotřebujete.
  • Všechny komponenty pro zabezpečení počítače seženete i zdarma.
  • Antivir zdarma mnohdy poskytuje obdobnou míru ochrany jako placená verze od stejného výrobce.

Zápory

  • Zodpovědnost za zajištění kompletního zabezpečení leží na vašich bedrech.
  • Samostatné komponenty může být třeba spravovat a aktualizovat zvlášť (a teoreticky se mohou dostat do vzájemných konfliktů).
  • Zdarma nabízené programy zpravidla nemají zákaznickou podporu a nabízejí pouze základní technickou podporu.

Komponenty bezpečnostních balíčků

Firewall

Jedná se o program, který monitoruje komunikaci mezi počítačem a internetem (nebo jinou sítí). Firewall umožňuje kontrolu této komunikace a také poskytuje ochranu před potenciálními útoky z vnějšku či únikem dat z počítače. Když se škodlivý program, například spyware, dostane do počítače a bude chtít potají odesílat informace, firewall představuje další šanci na odhalení takového škodlivého programu (pokud v jeho odhalení neuspěl antivirus).

Když firewall vyhodnotí aktivitu jako podezřelou, tuto aktivitu buď automaticky zablokuje, nebo zobrazí okno s varováním (například pokud se neznámý program pokouší o internetové spojení, odesílání dat nebo dochází-li k pokusu o proniknutí do počítače). V nastavení firewallu je možné definovat obecná pravidla, podle kterých má komunikace probíhat, lze definovat pravidla i pro konkrétní aplikace.

Firewall bývá součástí bezpečnostních balíčků, ale základní firewall je obsažen také v samotných Windows. Zajímavé zjištění vyplývající z našich testů: v základním nastavení nejsou firewally placených produktů o moc lepší než Windows Firewall a v některých případech jsou dokonce horší.

Nezkušený uživatel by měl raději ponechat firewall v automatickém režimu, pro pokročilé uživatele tu pak je řada expertních nastavení.

Ochrana proti spamu

Ochrana proti spamu filtruje příchozí poštu od nevyžádaných zpráv. Zůstává však otázkou, nakolik je tato komponenta přínosná. Filtr spamu funguje pouze v kombinaci s běžnými e-mailovými programy jako Outlook či Thunderbird. Pokud přistupujete ke schránce přes webové rozhraní (Gmail, Email.cz apod.), bude vám tato funkce k ničemu. Nehledě na to, že řada poskytovatelů e-mailových služeb nabízí vlastní filtr spamu.

Ochrana proti phishingu

Tato komponenta blokuje potenciálně podvodné stránky, které se pokoušejí od obětí získávat citlivé údaje, například hesla a čísla kreditních karet. Může být součástí i zdarma dostupných antivirů. Nejnovější verze nejrozšířenějších prohlížečů také mají vlastní filtry proti phishingu.

VPN

Komerční služby VPN (virtual private network) jsou dostupné samostatně, bývají ale i součástí některých bezpečnostních balíčků. Jedná se o systémy pro šifrování a přesměrování vašeho internetového provozu. Pokud si nejste jistí třeba zabezpečením veřejné wi-fi sítě, případně chcete některé internetové službě namluvit, že se nacházíte v jiné zemi (třeba kvůli obsahu omezenému na tento region), VPN pro vás může být přínosná.

Rodičovská kontrola

Komponenta umožňující kontrolovat a omezovat přístup dětí k internetu. Můžete například nastavit, aby dítě mohlo navštěvovat pouze schválené webové stránky, nebo nastavit časový limit omezující dobu, po kterou mohou děti brouzdat po webu či používat konkrétní aplikace (např. počítačové hry). Tato funkce se sice může hodit, ale k dispozici jsou i alternativy dostupné zdarma, například rodičovská kontrola Windows.

Opravný disk

Užitečným nástrojem pro případ, kdy počítač nelze kvůli infekci běžným způsobem spustit, jsou opravné disky. Díky nim lze spustit systém z CD, DVD či USB disku a provést potřebnou dezinfekci a obnovu životních funkcí počítače. Tato opravná, záchranná média bývají součástí balíčků, ale v řadě případů je autoři bezpečnostních programů nabízejí zdarma ke stažení na svých webových stránkách.

Jiné operační systémy

Windows jsou zdaleka nejpopulárnějším operačním systémem a většina škodlivých programů tak logicky cílí právě ně. Každý uživatel počítače s Windows by proto měl mít nainstalovaný alespoň některý ze zdarma dostupných antivirů. Kromě Windows však existují i jiné operační systémy, jejichž výhodou z hlediska bezpečnosti je právě mnohem menší rozšířenost. Tvůrci škodlivých programů jim totiž nevěnují příliš velkou pozornost.

Jednou z alternativ je macOS pro počítače společnosti Apple. Ačkoliv se někdy říká, že pro macOS žádné viry nejsou, není to tak úplně pravda. Nicméně škodlivých programů, které by jej mohly napadnout, je v oběhu poměrně malé množství. Přestože antivir vyloženě nutný není, jistá obezřetnost je namístě. Minimální nebezpečí pak hrozí uživatelům některé z inkarnací operačního systému Linux.

Jinou kapitolou jsou chytré telefony a tablety. Jejich popularita samozřejmě přitahuje pozornost tvůrců škodlivých programů. Ale riziko je stále nižší než u počítačů s Windows a souvisí převážně se škodlivými aplikacemi pro operační systém Android. Pečlivě proto sledujte, které aplikace instalujete a jaká přístupová práva aplikace požadují.

Nejdůležitější prvek ochrany

Žádný systém není úplně bezpečný. Každý počítač lze napadnout. A žádný antivirus není stoprocentní zárukou toho, že se tak nestane. Nejdůležitějším prvkem ochrany počítače je sám uživatel. Zdaleka nejčastěji je totiž vektorem přenosu viru některá z akcí, které provádí sám uživatel. Může to být otevření škodlivé přílohy e-mailu, kliknutí na pofidérní odkaz, stažení a otevření podezřelého souboru…

Buďte tedy vždy obezřetní. Dávejte pozor, z jakého zdroje pochází soubory, které do počítače ukládáte. Vyhněte se programům z pochybných zdrojů. Neotevírejte přílohy e-mailů od vám neznámých odesilatelů. I kdybyste třeba odesilatele znali, v případě podezření na nekalou aktivitu jej jiným komunikačním prostředkem požádejte o potvrzení. Jeho počítač totiž může být napadený, případně se za něj může někdo vydávat.

Nikdy neklikejte na reklamy na internetu. Drtivá většina poskytovatelů internetových reklamních ploch (včetně těch největších) má totiž extrémně slabou moderaci. Buď manipulují s tak gigantickými objemy dat, že účinná kontrola inzerovaného obsahu prakticky není možná, nebo přistupují k ochraně uživatelů internetu lhostejně. Prostor si tak u nich obvykle můžou zaplatit i podvodníci či tvůrci malwaru. Podobné problémy jsou i s reklamami na sociálních sítích.

Veškerý software ve svém počítači (včetně samotného operačního systému a ovladačů) udržujte aktuální. Vývojáři programů totiž můžou až po jeho uvedení na trh odhalit bezpečnostní trhliny a opravit je aktualizacemi.

Databáze testovaných výrobků

Ochrana počítače 2024 – Windows (17 výrobků)
poslední aktualizace: 1.2.2024
Ochrana počítače 2024 – macOS (9 výrobků)
poslední aktualizace: 1.2.2024


Přihlásit