dTest: Šicí stroje – vyberte si model na míru

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 2.3.2011   

Časopis dTest provedl jeden z méně obvyklých testů. Testovány byly tentokrát mechanické a elektronické šicí stroje, a to nejenom z hlediska kvality šití, ale také životnosti, bezpečnosti a obsluhy. A závěr byl překvapivý, většina testovaných modelů je pouze „uspokojivá“.

K testování jsme povolali záměrně švadleny zkušené i méně zkušené. Zkouškám byly podrobeny všechny důležité funkce šicích strojů, tedy především rovné a entlovací stehy, slepé pro přišití lemů, elastické pro pružné materiály, zhotovení knoflíkových dírek, všití zipů i efektní stehy. V rámci zátěžových testů byla prověřena spolehlivost, a také hluk a vibrace jednotlivých modelů.

Šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová výsledky komentuje: „Favoritem testu se stal elektronický šicí stroj Brother NV10. Jeho velkou výhodou je nejenom jednoduchá obsluha, ale především pomalé šití, což zejména ocení švadlenky začátečnice.“ Handicapovaní mohou tento stroj ovládat ručním spínačem namísto spínače nožního.

To, že nejdražší neznamená vždy nejlepší, se v testech časopisu dTest již mnohokrát potvrdilo, a ani test šicích strojů nebyl výjimkou. Nejdražší model v testu, elektronický stroj Singer Curvy 8770, vzbuzoval u nejedné z testujících žen pocity zoufalství. Modelu se nedá upřít mnohostrannost, avšak nepřehledná struktura menu na displeji v kombinaci s pouze průměrným návodem zmátla nejednu testující. Další výtky se týkaly konstrukčních nedostatků.  

„Důležité je dobře si před koupí rozmyslet, k čemu má šicí stroj sloužit, a výběr tomu přizpůsobit,“ doplňuje Rozová. „Méně zkušeným švadlenkám bychom doporučili spíše některý z mechanických modelů. Přijatelný poměr výkon/cena představuje například mechanický šicí stroj Singer 8280.“ Před koupí se ale vždy vypravte do obchodu a vybraný model vyzkoušejte na místě.“

Test šicích strojů přináší časopis dTest 2/2011, podrobné informace jsou přístupné také na http://www.dtest.cz/testy-vyrobku-202/test-sicich-stroju

Časopis dTest dále přináší v únorovém vydání test GPS navigací, úsporných zdrojů světla, MP3 přehrávačů a tresčích jater.

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil 603 519 101
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit