Jak odolat trikům pouličních prodejců

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2011

„Dobrý den, mám pro vás dárek.“ Hezká slečna vám nacpe do ruky taštičku se šampónem. „Měl byste to komu dát? Přítelkyni, mamince… Super, tak k tomu dostanete zdarma také kondicionér, krém na ruce, tělový krém, tělový peeling.“ Přidává do taštičky další kosmetiku.

„Líbí se vám to? Všechno dostanete zdarma, pokud si u nás zakoupíte tento parfém. Dnes výjimečně za skvělou cenu 1500 korun." A je to jasné. Nic jste nedostali zadarmo, všechno jste zaplatili v ceně parfému. To vám ale dojde až mnohem a mnohem později…

Pokud se pohybujete často ve městě nebo v nákupních centrech, můžete si být jistí, že vás zastaví pouliční prodejce. Je-li šikovný, odcházíte se zbožím, které nepotřebujete, a samozřejmě o pár stovek lehčí. A dáte-li mu neprozřetelně svoje telefonní číslo, jen tak lehce se ho už nezbavíte.

Pouliční prodejci jsou velmi dobře vyškoleni na „rychlý“ prodej, takže nestihnete ani napočítat do pěti a již na vás vybalí fantastickou nabídku, která se v daném okamžiku těžko odmítá. Chcete-li šetřit peníze, tak se s pouličním prodejcem vůbec nepouštějte do řeči.

V opačném případě uváznete v síti, neboť jeho triky i nátlak jsou často tak silné, že se ani nezmůžete říci „ne“.

Každý prodejce má za prodaný výrobek nebo službu provizi. Provize jsou docela vysoké a jejich výši samozřejmě odpovídá motivace prodejce. Nelze se tedy divit tomu, že jsou pouliční prodejci čím dál tím víc agresivnější. Jdou s vámi dlouhý kus cesty, snaží se vás zastavit, chytají vás za rukáv, flirtují, pokřikují. Jde jim pouze a jenom o to, aby prodali co nejvíce výrobků a je jim jedno jak.

Náchylní na koupi a manipulaci jsme všichni. Někdo méně, někdo více, velmi ohroženou skupinou jsou starší lidé. Často jsme náchylnější podlehnout manipulaci v době psychické krize nebo nemoci. Jednoduše, když jsme nějakým způsobem oslabeni. Na jaké triky pouličních prodejců bychom měli být připraveni?

„Mám tady poslední čtyři kusy.“ Velmi častý trik prodejců, kterým ve vás chtějí vyvolat pocit, že zboží se velmi dobře prodává a že je ho nedostatek.

„Jenom dnes si můžete toto zboží zakoupit za skvělou cenu.“ A následuje, že v Německu tento výrobek stojí dvacet tisíc, kdežto vy si ho můžete teď hned koupit za necelých pět tisíc. Stačí složit zálohu a podepsat smlouvu a večer už vám zboží přivezou domů.  Manipulace cenou a časem je dalším častým trikem pouličních prodejců. Někdy prodejce, pokud jde o cenu, „mlží“ a sdělí ji až v okamžiku, kdy si je jistý, že máte o výrobek zájem. Stává se také, že uvede jen cenu částečnou a ta konečná se nakonec vyšplhá na dvoj či trojnásobek.

„Tak vynikající kvalitu nikde jinde nenajdete.“ Výrobky, které se prodávají v rámci pouličního prodeje, jsou nekvalitní nebo případně je jejich kvalita stejná jako u výrobků, které zakoupíte mnohem levněji v obchodech. Pokud je chce prodejce prodat, musí ve vás vyvolat pocit, že se jedná o zboží, které nikde jinde neseženete. Jejich argumentace je založena na lžích, které prokouknete v okamžiku, kdy je již pozdě.

Zuzana Škodová

 

Sebeobrana
Pouliční prodejci po oslovení využívají naši nerozhodnost, zda naslouchat či jít dál, snaží se vytvářet příjemnou atmosféru, jemně flirtují, aby nás upoutali. Braňte se, abyste zbytečně nepřišli (nejenom) o peníze. Jak?
Vyhněte se jim. Nejjednodušší způsob, jak se s nimi vůbec nedostat do kontaktu. Zpravidla je vidíte již z dálky, takže stačí udělat větší oblouček.
Nekomunikujete. Nemůžete-li se prodejci vyhnout, mlčte a jděte dál svou cestou. Nevidíte, neslyšíte, nenavazujete oční kontakt. Lepší je být nezdvořilý než lehčí o několik stovek.
Opakujte „ne“. Je-li prodejce neodbytný a chytá vás třeba za rukáv, dejte najevo nesouhlas, použijte slůvko „ne“ nebo větu „nemám zájem“. Na jakoukoliv další větu, kterou prodejce pronese, opakujte jenom: „Ne, nemám zájem“. V psychologii se tento způsob odmítání nazývá „porouchaná gramofonová deska“.
Nebuďte zvědaví. Nejčastějším důvodem, proč naletíte a necháte se zviklat, je zvědavost, co by nám dotyčný mohl nabídnout. Popřemýšlejte, kdy jste viděli pouličního prodejce nabízet něco skutečně zajímavého a hodnotného. Asi si ani nevzpomenete.
Nedávejte na sebe kontakt. Pokud jste se již dali do řeči s prodejcem a chce po vás kontakt, odmítněte a nabídněte mu, aby naopak on vám dal na sebe spojení pro případ, že byste v budoucnu chtěli od něj něco koupit.
Nic nepodepisujte. Dealeři často nutí zavázat se ke koupi dražšího zboží hned, snaží se využít impulzivního jednání. Vědí, že kdyby vám nechali čas na rozmyšlenou, z koupě by zřejmě sešlo. Budou-li vás nutit podepsat na místě smlouvu, odmítněte. Pokud vám případně neumožní vzít si smlouvu domů k přečtení, víte, s kým máte tu čest a rychle se rozlučte.

Přihlásit