dTest: Jen dvoje lyžařské brýle pro lyžaře s dioptriemi uspěly

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 25.1.2011   

Lyžařské brýle patří hned po lyžařské přilbě mezi základní součást lyžařské bezpečnostní výbavy. Lyžaři s dioptrickými brýlemi ovšem mají výběr značně ztížený. Pro jízdu na sjezdovce potřebují speciální lyžařské brýle, které umožní použití dioptrických brýlí. Jak odhalil test časopisu dTest, většina těchto brýlí se ale pro použití spolu brýlemi nehodí.

Základním problémem lyžování s dioptrickými brýlemi je jejich zamlžování. Lyžařské brýle mají speciální úpravu proti zamlžování, dioptrické ovšem takto upraveny nejsou. Většina testovaných modelů nedokáže zabránit zamlžování dioptrických brýlí pod brýlemi lyžařskými, a proto nejsou pro praktické použití vhodné.

Jak prokázal test časopisu dTest, řešení přesto existují. Jedním je speciální ventilátor, který vhání pod brýle čerstvý vzduch, a zamlžování tak zabrání. Redaktor časopisu dTest Václav Beneš ovšem doplňuje: „Ventilátor svou základní funkci plní a pro mnoho lyžařů s dioptrickými brýlemi je účinným řešením. Současně může být bzučení a vibrace větráčku spolu se studeným vzduchem pro mnohé osoby nepříjemné.“

Dalším řešením je klip, který je součástí lyžařských brýlí, případně lze dokoupit i samostatně, a jejž lze po osazení dioptrickými skly bez povrchové úpravy a po ošetření protizamlžovacím prostředkem použít jako náhradu dioptrických brýlí.

Test prokázal, že pro lyžaře s dioptrickými brýlemi představují nejlepší řešení modely Adidas a162 50 6050 ID2 + Clip-in a Smith Phenom Turbo + ODS RX, které jsou kvalitní a pohodlné a navíc vybaveny zmíněným klipem. Ostatních osm testovaných brýlí deklarovaných jako vhodné pro lyžaře s brýlemi bylo podrobně hodnoceno v jednotlivých kategoriích, ale výsledné hodnocení nezískaly, neboť nedovedly zabránit zamlžování dioptrických brýlí.

Test lyžařských brýlí přináší časopis dTest 1/2011, podrobné informace jsou přístupné také na http://www.dtest.cz/clanek-1566/test-lyzarskych-bryli-2011

Časopis dTest dále přináší ve svém lednovém vydání testy čteček elektronických knih, tlakoměrů, monitorů, nabíjecích baterií a srovnání životních pojištění.

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290
Mgr. Jan Hrouda, Dis. hrouda@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2010 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o více než 10 000 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


 

Přihlásit