Jak vybrat žehlicí prkno

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.5.2022

I když žehlicí prkna vypadají na první pohled jedno jako druhé, v praxi se mohou v mnoha ohledech lišit. Náš nákupní průvodce vám napoví, na co se při výběru žehlicího prkna zaměřit.

První věc, nad kterou je třeba se zamyslet, je rozsah výškového nastavení prken. Ideální je, aby prkno mělo několik poloh (v našem testu šlo o čtyři až 16) a bylo výškově nastavitelné tak, aby umožňovalo žehlení různým typům postav vestoje i vsedě.

Výšková nastavitelnost

Ať už bude ale žehlit kdokoliv a v jakékoliv pozici, hlavní je, aby měl prkno nastavené správně a přesně tak, aby odpovídalo jeho výšce a aby se u práce nehrbil. Žehlení by pak bylo namáhavější a mohlo by způsobit i bolesti zad. Ideální by z tohoto hlediska bylo, aby si všichni, kdo budou žehlicí prkno v domácnosti používat, výrobek před koupí vyzkoušeli v obchodě. Výrobci sice v návodech uvádějí výškový rozsah, ale je dobré si jejich informace prověřit.

Protože se žehlí na různých typech podlah, parketách, PVC či dlaždicích a prkna by na nich mohla „ujíždět“, je vhodné, aby byla vybavena protiskluzovými koncovkami nohou. V našem testu jimi disponovaly všechny testované výrobky.

Důležitou roli při výběru by měla hrát také velikost žehlicí desky; ta by měla být dostatečně dlouhá a široká, aby se na ní mohly pohodlně žehlit i velké kusy, aniž by se žehlička pořád musela při posunování prádla odkládat.

Odkladač na žehličku

U odkladače žehličky je namístě si ověřit, zda je vhodný i pro tu napařovací. V našem aktuálním testu se našel pouze jediný produkt, který měl odkladač zcela bez otvorů, a byl tak pro „napařovačku“ nevhodný. U odkladače je také dobré si vyzkoušet, zda se po vytažení neviklá, zkrátka zda je stabilní. To si můžete prověřit i v našem testu.

Při nákupu zohledněte i potah. Praktičtější je ten snímatelný, který se snáze udržuje v čistotě. U toho textilního by měly vždy být uvedeny informace o materiálu i o tom, jak jej udržovat. V testu jsme odolnost potahu zjišťovali také a u jednoho hříšníka došlo k jeho spálení.

Opominout byste neměli ani kvalitu provedení – tedy zda jsou u žehlicího prkna zaslepeny volné konce trubek a nenacházejí se na něm žádné potenciálně rizikové hrany a hroty.

Pokud je pro vás důležité i příslušenství, shánějte se po prkně s držákem kabelu žehličky, odkladačem na prádlo či rukávníkem.

Databáze testovaných výrobků

Žehlicí prkna (15 výrobků)
poslední aktualizace: 2.6.2022


Přihlásit