Jak vybrat sálovou obuv

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.10.2012

Sálová obuv je nejdůležitějším doplňkem sálových sportů. Podcení-li se její výběr, bude kazit radost ze hry a přidělávat zbytečné vrásky. Základní nároky na kvalitu obuvi jsou shodné bez ohledu na druh sálového sportu.

Podešev a mezipodešev

  • Pevná a stabilní podešev a mezipodešev: podešev by měla být z pryže a mezipodešev z pružné mikroporézní jedno- či vícekomponentní EVAc (případně PUR) o tlouštce kolem 2,5 až 3 cm v nártové partii a 3,5 až 4 cm v patní partii. Tvarem by podešev s mezipodešví měly tvořit „misku“; prsty chodidla jsou po téměř celé své výšce i šířce překryty miskou podešve.
     
  • Maximální neklouzavost podešve: o míře přilnavosti (adheze) podešve k hracímu povrchu rozhoduje druh pryže, z něhož je vyrobena. Používají se buď směsi na bázi přírodního, případně styren butadien (SBR) kaučuku, nebo směsi s vysokým obsahem změkčovadel. Dezén podešve, i když hraje jistou roli, je s ohledem na přilnavost spíše podružný.
     
  • Stálobarevnost podešve: zdaleka ne všechny sálovky mají podešve vyrobeny z nebarvených (žlutých, resp. žlutohnědých) směsí. U barevných podešví si ověřte, zda jsou označeny informací NON MARKING (nebarvící). Černé čáry a šmouhy způsobené barvící podešví jsou noční můrou správců hal a tělocvičen.
     
  • Torzní stabilizátor: rozličně tvarované tvrdoplastové dílce vlepované nebo vstřikované do mezipodešve v klenkové partii zajišťují zkrutovou tuhost a tak omezují možnost úrazu nohy při jejím nekolmém postavení vůči podložce. Narozdíl od běžecké, tenisové a další sportovní obuvi není nezbytně potřebné opatřovat sálovky speciálními tlumiči rázové energie; v tomto ohledu postačuje útlumová schopnost samotných mezipodešví.
     
  • Široká a tuhá špička: u sportovní sálové obuvi je naprostou nezbytností.

     

Svršek obuvi

  • Pravá kůže není lepší: Aby byla zajištěna maximální lehkost obuvi a současně i její maximální prodyšnost, používají se na vrchové dílce rozličné druhy textilních úpletů v kombinaci s koženkovými, případně usňovými dílci. S ohledem na míru a formy namáhání svršků sálovek neplatí, že kůže je lepší než koženka.
     
  • Špička a patní část: platí zásada, že špička a patní část musí být netextilní. Dostatečně zpevněna a zesílena musí být část svršku v oblasti prstních kloubů a zánártí.
     
  • Tkaničky: bezpečný pohyb po hrací ploše bezpodmínečně vyžaduje dokonalou fixaci nohy v obuvi, takže jakýkoliv jiný způsob uzavírání sálovek než klasickými tkaničkami je naprosto nevhodný.
     
  • Podšívky: u sálovek (stejně jako u jakýchkoliv jiných typů a druhů indoor i outdoor sportovní obuvi) se zásadně používají textilní podšívky, resp. podšívkové slepence (tzv. sendviče). Jde o lícový úplet, který je změkčen podlepenou molitanovou vrstvou. Horní část patní a klenkové partie svršku, která tvoří výkroj kolem nohy, a jazyky jsou vždy ještě navíc vybandážovány další separátní molitanovou vrstvou.

Databáze testovaných výrobků



Přihlásit