Jak vybrat odrážecí kolo

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2018 Obsah březnového dTestu

Aktualizováno: 31.10.2012

Odrážecí kolo neboli kolo bez šlapek je skvělým pomocníkem, aby se dítě naučilo držet rovnováhu. Když to už s přehledem zvládá, snadno osedlá kolo se šlapkami.

I když rodiče vybírají odrážecí kola spíše podle designu, hlavní roli by měly hrát prvky praktické.
 

Hmotnost

Čím lehčí odrážedlo, tím lépe pro dítě a hůře pro rodičovskou peněženku (použité dražší materiály). Čím těžší odrážedlo, tím hůře pro dítě (po „zaparkování“ musí „stroj“ zvedat) a také pro rodiče (nechce-li dítě jezdit, musí sami kolo nést).
 

Brzda

Pro velmi malé děti (kolem cca 2 let) není příliš vhodná. K brzdění intuitivně používají nohy. Při jízdě se soustřeďují na řízení a udržení rovnováhy, brzdit rukou by pro ně mohlo být problémem (síla nutná pro zmáčknutí brzdové páky, navíc odvedení pozornosti od řízení). U větších dětí je již brzda nutností, aby si na ni zvykly, naučily se ji používat a spolehly se na ni. Páka brzdy musí být konstruována tak, aby ji dítě mohlo ovládat. Výhodou jsou brzdy s regulací pomocí seřizovacího šroubu („dávkování“ potřebné síly ke zmáčknutí páky).
 

Pneumatiky

Doporučujeme raději vybírat odrážecí kola s nafukovacími pneumatikami; oproti plným pneumatikám mají zpravidla lepší jízdní vlastnosti.
 

Sedlovka

Vybírejte výrobky s nastavitelnou sedlovkou. Jak dítě poroste, musí se mu přizpůsobovat výška sedla.

Při výběru odrážecího kola je zapotřebí sledovat i prvky bezpečnosti.

  • Informace o maximálním dovoleném zatížení a o věkové skupině musí být uvedeny na výrobku, jeho obalu či v návodu.
  • Ostré hrany, hroty či dráty se nesmí na výrobku vyskytovat.
  • Vyčnívající trubky a tuhé součásti musí být zakrytovány.
  • Části, které se pohybují proti sobě (tj. vykonávají střižný pohyb), musí mít mezi sebou bezpečnou mezeru nejméně 12 mm.
  • Mezery mezi koly a ostatními částmi výrobku musí být maximálně 5 mm nebo minimálně 12 mm.

     

NEZAPOMEŇTE!

K cyklistovi patří cyklistická přilba a také cyklistické rukavice, které při pádech ochrání dlaně (jsou k dostání i pro velmi malé ručky). Smiřte se s tím, že trpět bude obuv, neboť dítě bude frajeřit a bude brzdit špičkami. Vyplatí se pevná obuv s gumovou obsázkou špičky nebo koupě chráničů.

Přihlásit