Jak vybrat turistický batoh

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2021 Obsah březnového dTestu

Aktualizováno: 3.5.2018

Kvalitní batoh patří společně s botami k té nejzákladnější turistické výbavě. Jeho výběr nesmíte podcenit – správný výběr vás při dlouhém nošení může ušetřit od bolesti ramen, zad nebo spousty potíží, které vám může na cestě nachystat počasí a terén.

Velikost batohu

Lépe se balí do velkého batohu, avšak zároveň tím narůstá i jeho velikost. To může být nepraktické třeba při cestování autobusem, letadlem nebo i pro samotné nošení. Větší objem také obecně znamená vyšší hmotnost.

  • Pro jednodenní výlety bez táboření postačí batůžky o objemu okolo 35 litrů.
  • Pro víkendové a kratší túry, na které budete potřebovat karimatku, spacák a stan, poslouží batohy o objemu od 40 do 50 litrů.
  • Týdenní a náročnější cesty, při nichž s sebou nesete i větší zásoby potravin, vyžadují velké batohy o objemu 60 litrů a více.

Vybavení batohu

Kapsy: Je příjemné mít alespoň jednu dostupnou bez otevírání víka batohu. Měla by mít dostatečný objem, aby se dala použít v případě, že je batoh zcela naplněn. Praktická je také boční kapsa na láhev s vodou a menší pouzdro umístěné v bederním pásu, do něhož můžete uschovat peněženku, klíče či mobil.

Komory: Někomu vyhovuje balení do dvou oddělených komor, jiný raději věci napěchuje do jedné velké komory. Řada batohů nabízí volitelně uzavíratelnou přepážku. Někdo do ní balí spacák, jiný třeba špinavé nebo mokré oblečení.

Nástavec: Batohy mají těsně pod hlavním vstupem nástavec, který často bývá ze slabší tkaniny než tělo batohu. Po jeho stažení šňůrkou se samosvorkou se uzavře vstup do hlavní komory. Nástavec poskytuje rezervní prostor, když je věcí do batohu přespříliš.

Vstupy do batohu: Čím je batoh větší, tím více vám přijde vhod, když má dva vstupy do hlavní komory či komor. Zpravidla je druhý vstup ve spodní části nebo vede po straně batohu. Tak se dá vstoupit do batohu z více stran a vzít to, co potřebujeme, aniž bychom museli nejprve vyložit ven věci složené blíže k víku. Vstupy by měly být v ideálním případě zajištěny tak, aby bylo možné batoh používat i v případě selhání zipu (např. duplicitní zapínání či možnost zašněrování).

Víko batohu: Kryje vstup do batohu, a to i při maximálním naplnění objemu a naplněném nástavci. Víko batohu také zpravidla obsahuje kapsy s úložným prostorem pro drobnější věci. Jedna je zvenku a je pohodlně přístupní i bez odklopení víka. Druhá je pak umístěná zevnitř, často bývá síťovaná je vhodnější pro choulostivé věci, jako jsou peníze či doklady.

Záda batohu: Mají být dostatečně měkčena, aby nedocházelo k otlačeninám. Větší batohy zároveň musí mít adekvátní pevnost, aby dobře rozkládala váhu nákladu a pevně držela. Měkčení zad batohu molitanem není vhodné. Kromě toho mají záda batohu zajišťovat odvětrávání. K tomu slouží prolisy, síťka či využití prodyšného materiálu. Záda velkých batohů by měla mít výztuhu, kterou lze někdy i tvarovat podle zad uživatele. Zpravidla ji tvoří plastová deska nebo kovové tyče – většinou z oceli či hliníku. Možná je také kombinace kovových výztuh a plastové desky.

Dno batohu: Mělo by být z odolného materiálu a případně ještě zesílené, aby ne nepoškodilo při pokládání. Stejně tak je žádoucí, aby bylo omyvatelné a zajišťovalo alespoň základní voděodolnost.

Nosné popruhy: Vítané a zároveň nezbytné jsou pohodlné, snadno nastavitelné a přiměřeně měkké popruhy. V případě, že jejich délku nastavujete za chůze, musí přezky držet v nastavených polohách. Nesmějí svírat krk či padat z ramen. Jejich polohu může zpevnit ještě podélný hrudní popruh. Jsou nejvíce namáhanou části batohu, jejich zpracování proto musí být důkladné a připojení k batohu precizní. Extrémně naložené batohy zásadně zdviháme za oba nosné popruhy.

Hrudní popruh: Měl by být výškově nastavitelný a pružný. Zabrání padání nosných popruhů z ramen, zajistí jejich umístění na ramenech v libovolné poloze a přitom nebrání dýchání. Je opatřen „rychlou“ sponou s dotahem.

Bederní pás: Musí být schopen odlehčit nosným popruhům a zabraňovat kymácení batohu při úklonech. Díky přenesení části váhy na oblast pánve ulehčí i vašim ramenům. Mělo by být snadné a pohodlné ho rychle seřídit na tělo – jeho šíři budete nastavovat často podle toho, zda si obléknete, nebo naopak svléknete vrstvu oblečení. Jeho spona musí perfektně držet, nesmí se povolovat ani samovolně otevírat. Podobně jako ramenní popruhy by měl být přiměřeně polstrován a přitom musí být dostatečně tuhý, aby se pod vahou naplněného batohu nedeformoval.

Kompresní pásky: Slouží k přichycení věcí na batoh a i ke zmenšování objemu batohu, máme-li jen málo věcí.

Databáze testovaných výrobků

Turistické batohy (21 výrobků)
poslední aktualizace: 3.5.2018


Přihlásit