Jak vybrat turistický batoh

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 26.4.2021

Kvalitní batoh patří společně s botami k té nejzákladnější turistické výbavě. Jeho výběru bychom proto měli věnovat patřičnou pozornost. Správná volba nás může ušetřit bolavých a zpocených zad nebo otlačených ramen. Zároveň můžeme předejít nepříjemnostem jako je nešikovná dispozice, špatná dostupnost jednotlivých kapes či nevyhovující systém nastavování popruhů.

Velikost batohu

Turistické batohy můžeme podle jejich objemu rozdělit do tří základních kategorií. Před samotným výběrem bychom si tak měli ujasnit, zda nám postačí batoh na odpolední procházku v lese, nebo sháníme zavazadlo na několikadenní túry. S délkou pobytu v přírodě se logicky pojí i množství a skladba vybavení, které si balíme s sebou.

  • Pro jednodenní výlety bez táboření postačí batohy s objemem zhruba do 30 litrů.
  • Pro víkendové túry, při kterých budete nocovat venku a zároveň si s sebou ponesete zásoby jídla i pití, poslouží ideálně batohy o objemu od 40 do 55 litrů.
  • Týdenní a delší cesty, při nichž je potřeba větší proviant a speciální vybavení, vyžadují velké batohy o objemu větším než 60 litrů.

Nenechte se ale zmást, samotná deklarovaná kapacita nemusí automaticky odpovídat skutečně využitelnému objemu – prostor můžou ubírat třeba výztuhy nebo ventilace zad. Proto je při výběru nutné, důkladně si batoh prohlédnout v kamenném obchodě. Jedině tak si můžeme ověřit, jestli nám vnitřní uspořádání a skladba kapes vyhovuje. O důležitosti vyzkoušení na „vlastní záda“ ani nemluvě.

Vybavení batohu

Kapsy: Ideální je, pokud batoh nabízí vnitřní i vnější kapsy s různými zavíracími mechanismy. Jistě oceníte kapsu přístupnou i bez otevírání hlavní komory. Měla by mít dostatečný objem a elasticitu, aby se dala použít i v případě, že je batoh zcela naplněn. Praktické jsou také boční kapsy na láhev s pitím a menší pouzdro umístěné v bederním pásu, které je ideální na uschování telefonu.

Komory: Rozdělení vnitřního prostoru batohu se týká spíš modelů s větší kapacitou. Někomu vyhovuje balení do dvou oddělených komor, jiný raději věci napěchuje do jedné centrální komory. Řada batohů nabízí volitelně uzavíratelnou přepážku, která umožňuje oddělit takzvanou čistou a špinavou část. Ta jde využít jako místo pro spacák nebo třeba špinavé či mokré oblečení.

Nástavec: Objemnější batohy mívají těsně pod hlavním vstupem nástavec, který bývá ze slabší tkaniny než tělo batohu. Po jeho stažení šňůrkou s pojistkou se uzavře vstup do hlavní komory. Nástavec poskytuje rezervní prostor, když je věcí v batohu přespříliš. V tu chvíli se zároveň hodí výškově nastavitelné vrchní víko.

Vstupy do batohu: U batohu rozhodně přijde vhod více vstupů do hlavní komory (to platí zejména u větších batohů, v nichž nosíme více věcí). Zpravidla se jedná o vstup zespod nebo po straně batohu. Díky tomu můžeme batoh otevřít z více stran a vyndat to, co zrovna potřebujeme, aniž bychom museli nejprve vyložit všechny ostatní zabalené věci. Vstupy by měly být v ideálním případě zajištěny tak, aby bylo možné batoh používat i v případě selhání zipu (např. duplicitní zapínání či možnost zašněrování).

Víko batohu: Kryje vstup do batohu, a to i při maximálním zaplnění a naplněném nástavci (u kompaktnějších batohů víko často chybí); v tom případě se hodí mít vrchní víko výškově nastavitelné. Víko zpravidla obsahuje také kapsy s úložným prostorem pro často používané drobnosti. Jedna bývá vnější a je pohodlně přístupná i bez odklopení víka. Druhá je pak umístěná zevnitř, často bývá síťovaná a je vhodná třeba na peníze či doklady. Výrobci do víka někdy umisťují balíček s pláštěnkou.

Záda batohu: Mají být dostatečně polstrována, aby nedocházelo k otlačeninám. Kromě toho by měla být vybavena funkčním odvětráváním (stejně jako ramenní popruhy nebo bederní pás). K tomu slouží prolisy, síťka či využití prodyšného materiálu. Zádová část musí být zároveň adekvátně zpevněná, aby dobře rozkládala váhu nákladu a držela tvar. Zpravidla ji tvoří plastová deska nebo kovové tyče (většinou z oceli či hliníku), může být ale také z pěny nebo síťoviny. Zejména u větších batohů je žádoucí, aby byla zádová část výškově nastavitelná.

Dno batohu: Mělo by být z odolného materiálu a případně ještě zesílené, aby se nepoškodilo při pokládání. Stejně tak je žádoucí, aby bylo omyvatelné a voděodolné. Výrobci do této části někdy umisťují balíček s pláštěnkou.

Nosné ramenní popruhy: Vítané a zároveň nezbytné jsou potřebně široké, snadno nastavitelné a přiměřeně měkké popruhy, které po úvodním nastavení neprokluzují. Nesmějí svírat krk či padat z ramen. Jejich polohu může zpevnit ještě podélný hrudní popruh. Jsou nejvíce namáhanou částí batohu, jejich zpracování proto musí být důkladné a připojení k batohu precizní. Kromě nastavení jejich délky je zejména u větších batohů žádoucí i nastavení těžiště batohu (tzv. balanční dotahy). Extrémně naložené batohy zásadně zdviháme za oba nosné popruhy.

Hrudní popruh: Měl by mít nastavitelnou výšku i délku a zajistit správné „dosednutí“ ramenních popruhů. Neměl by nás tlačit ani zabraňovat v dýchání. Na jeho přezce bývá někdy umístěna píšťalka.

Bederní pás: Při správném nastavení by měl odlehčit nosným popruhům a zabraňovat kymácení batohu do stran či přepadávání při předklonu. Díky přenesení části váhy na oblast pánve ulehčí i ramenům. Měl by být rychle a snadno nastavitelný – délku často měníme podle počtu oblečených vrstev. Jeho spona musí perfektně držet, nesmí se samovolně povolovat ani otevírat. Podobně jako ramenní popruhy by měl být polstrovaný, potřebně široký a měl by držet tvar i při plném zatížení batohu. Výhodou je, pokud má pás dobře situované a prostorné kapsy, do nichž se vejde např. mobilní telefon.

Kompresní pásky: Slouží k přichycení věcí na batoh a zároveň ke zmenšování objemu batohu, máme-li zabaleno jen málo věcí.

Typy úchytek: Nejčastěji se na batohu setkáme s popruhy, gumičkami, poutky, stahovacími šňůrkami, pásky na suchý zip nebo plastovými očky.

Další vybavení a designové prvky: K dalšímu možnému vybavení patří třeba držák/kapsa na helmu, příprava pro vak na vodu (nebo vak na vodu samotný), píšťalka, pláštěnka, reflexní prvky, poutka na turistické hole nebo úchyt lana.

Databáze testovaných výrobků

Turistické batohy 20–30 l (17 výrobků)
poslední aktualizace: 29.4.2021
Turistické batohy 40–55 l (21 výrobků)
poslední aktualizace: 3.5.2018


Přihlásit